Civic’te beklenen versiyon piyasadaÜlkemizdeki otomobil pazarındaki büyük daralmaya karşın Honda Türkiye cephesinde işler iyi gidiyor. Yaşanan %39 daralmaya karşın yeni Civic ile Honda Türkiye’de satışlar %12 büyüdü. Bu koşullar altında ülkemizde üretilen Honda Civic’te uzun süredir beklenen dizel motorlu otomatik şanzımanlı versiyonu da piyasaya çıktı. Civic Sedan Dizel Otomatik Elegance donanımı ile 157 bin 600 TL, Executive donanımı ile 169 bin 800 TL’ye Honda bayilerinde yerini aldı. 5 kapılı hatchback gövde versiyonu ise Elegance donanımı ile 158 bin TL, Executive donanımı ile 172 bin TL’ye sunuluyor. Bugün 36 ülkeye ihracat yapan Honda Türkiye, İngiltere pazarı için de sağdan direksiyonlu Civic üretimi de gerçekleştiriyor. Honda Civic bugün dizel kullanımının yavaş yavaş azalmaya başladığı Avrupa ülkelerinin yanı sıra Afrika ve Ortadoğu ülkelerine de ihraç ediliyor. Kimi Avrupa ülkelerinde dizel motorlu Nissan, Mazda, Toyota ve Subaru gibi diğer Japon üreticiler satışlarını durdururken Honda’nın yaptığı lansman, düşük tüketim kadar düşük emisyonuyla da iddialı olduğundan elektrifikasyon seferberliğinde -şimdilik- “vur dizele” kampanyalarına dahil olmadığını gösteriyor.


Geçen yıl sonbahardan itibaren satışa sunulan dizel motorlu Civic’lerde olduğu gibi 120 HP güç ve 300 Nm tork üreten 1.6 lt i-DTEC motora sahip olan otomobil, dokuz ileri tork konvertörlü otomatik şanzımanla eşleştirilmiş durumda. Ortalama yakıt tüketimi 4.1 lt/100 km olan otomobil, ekonomik karakteri kadar sessizliğiyle de dikkat çekiyor. Bütün bunları sağlayan ise kompakt sınıf bir otomobilde ilk kez kullanılan 9 ileri vitesli ZF otomatik şanzımanı. Civic, yüksek tork çıkışını yönetebilen bu şanzıman sayesinde hem gücü daha etkin olarak yola aktarıyor hem de yakıt tüketiminde verimliliği sağlıyor.

Hatchback ve sedan gövde formalarında Civic Sedan dizel otomatik giriş seviyesi olarak sunulan Elegance donanım seviyesinde 16 inçlik alaşım jantlar, otomatik yanan farlar, adaptif hız sabitleme sistemi, ısıtmalı ön koltuklar, ön ve arka park sensörleri ve geri görüş kamerası ve sunroof donanımlarına sahip. Executive donanım seviyesinde bu ekipmanlara ek olarak 7 inçlik dokunmatik renkli multimedya, Honda CONNECT bilgi ve eğlence sistemi, çift bölgeli otomatik klima, 17 inçlik alaşım jantlar, deri döşeme, LED ön farlar ve anahtarsız giriş ve çalıştırma sunuluyor.


Doğal olarak tasarımda herhangi bir farklılık barındırmayan Civic gövdesi üzerindeki i-DTEC monogramı dizel motorlu olduğunu belli eden küçük bir detay. Ya da kulakları iyice kabartmak gerekiyor, zira dizel sesi duymak o kadar da kolay değil. Alışılmadık şekilde konsoldaki düğmelerle yönetilmesinin yanı sıra direksiyon üzerinden manuel de kullanılabilen otomatik şanzımanın getirdiklerine bakarsak, motorun ürettiği 300 Nm’lik yüksek tork çıkışına rağmen kadife tadında sürüşler otomatik şanzımanlı Civic Dizel kullanıcılarını bekliyor. Güçlü çekişiyle etkileyen otomobil, bunun karşılığında da düşük yakıt tüketimi sağlıyor. Yeni gövdesiyle sessizliğini daha önce de kanıtlayan Civic, otomatik şanzımanlı dizel versiyonun lansmanı için seçilen Bodrum’da pütürlü asfaltta bu kimliğini tekrar göz önüne getirdi. Gövdenin yalıtımı, süspansiyonun sessizliği ve motorun da bir dizel için sağlayabildiği iddialı sükunet sürüş lezzetini net bir şekilde ortaya koydu. Hızlı sürücüler için de etkili dağıtılmış 300 Nm’lik torkun seri manuel vites seçimleriyle son derece tatmin edici sonuçlar çıkarabildiğini gözledik. Meraklıları için, sarsıntı yok ve yokuşlarda yapılan kalkışlarda otomobil geri kaymıyor!


Dünyada en çok motor versiyonu üretilen Honda fabrikası olan Şekerpınar tesislerinde monte edilen otomobil, Avrupa’da birçok pazarda dizel motorlu otomobil üretim ya da satışı sona ererken ülkemizde dizelin uzunca bir süre daha gündemden düşmeyeceğini kanıtlayan örneklerden biri. Honda’nın elektrifikasyona ya da alternatif yakıtlara geçiş sürecinde dizel motorlu Civic belki de son basamak olacak. Zira marka 2025 yılında ürettiği modellerin üçte ikisinin elektrikli olacağını öngörüyor.

Yoruma Kapalıdır.