Dev yeniliklere sahip Yeni A Serisi Türkiye’deMercedes-Benz Türk, özellikleriyle premium kompakt sınıfa önemli yenilikler getiren Yeni A Serisi’ni satışa sunuyor. “Türkiye’nin Maldivleri” olarak bilinen Burdur Salda Gölü çevresinde yapılan keyifli bir etkinlikle otomobil medyasına tanıtılan Yeni A Serisi, bayilerde yerini alıyor. İlk aşamada benzinli A 200 ve dizel A 180d versiyonlarıyla sunulacak Style, Progressive ve AMG donanım paketleriyle satılacak otomobil, Mercedes-Benz’in dokunmatik ekran teknolojisine giriş modeli unvanına da sahip. Yeni A Serisi’nin fiyatları A 200 Style’da 193.400 TL’den başlıyor ve Progressive donanımında 202.800 TL’ye, AMG donanımında ise 213.200 TL’ye kadar çıkıyor. Dizel motorlu versiyon A 180d ise Style donanımıyla 199.600 TL, Progressive donanımıyla 208.000 TL ve AMG paketiyle 222.500 TL’ye satılıyor. Tüm versiyonlar sadece 7G-DCT otomatik şanzımanla sunuluyor.

Lansmanda konuşan Mercedes-Benz Türk Otomobil İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan, “Türkiye’de markamızı daha genç ve yeni kullanıcılarla buluşmasını sağlayan A Serisi, “yapay zeka” gibi ilerici teknolojilerle yenilenerek pazardaki kuralları yeniden belirlememizi ve premium otomobil segmentindeki liderliğimizi korumamızı sağlayacak modellerimizin başında geliyor” dedi.


Çok çekici bir burun tasarımına sahip Yeni A Serisi, alçaltılmış kaput tasarımıyla gelen 0.26 cW’lik düşük rüzgar direnciyle de aerodinami ve onun doğal sonuçlarından biri olarak yakıt ekonomisiyle de iddia taşıyor. Önceki A Serisi’ne göre arka koltuk yolcularının iniş binişte kafa çarpma probleminin de giderildiği gözlenen yeni gövde tasarımı, herkesi çok rahat ettirmeye aday.

Kabindeyse devrimsel yenilikler var. 1997’de markanın ilk önden çekişli modeli olarak tanıtılan A Serisi, devrimsel özelliklerin sunulduğu model olma kimliğini sürdürüyor. Marka bu konuda öncelikle yeni ve genç bir müşteri kitlesini hedeflediğini gösteren öylesine keskin bir adım atmış ki, artık geleneksel ibreli göstergeli seçenek sunulmuyor. Geniş ekranlı gösterge paneli iki adet yatay ekrana bölünürken alt bölüm bir girinti ile üst bölümden ayrılıyor ve böylece gösterge paneli görsel olarak havada süzülüyor izlenimi uyandırıyor. Ambiyans aydınlatması bu etkiyi daha da arttırırken, isteğe bağlı olarak 64 farklı renk alternatifi sunuluyor. Yenilikçi gösterge paneli; iki adet 7 inç, bir adet 7 inç ile bir adet 10,25 inç ve iki adet 10,25 inç olmak üzere üç farklı kombinasyonda sunuluyor.


MBUX – Mercedes-Benz User Experience
Yeni A-Serisi, aynı zamanda “Mercedes me connect” teknolojisinde de yeni bir dönemin başlangıcı olan yenilikçi araç içi bilgi ve eğlence sistemi “MBUX – Mercedes-Benz User Experience” ile donatılan ilk Mercedes-Benz modeli konumunda. Bünyesinde barındırdığı yapay zekâ teknolojisiyle öğrenme özelliğine sahip olan MBUX kişiselleştirilebiliyor ve kendini kullanıcı davranışlarına uyarlıyor. Sistem bu yönüyle sürücü, yolcular ve otomobil arasında benzersiz bir bağ kuruyor. Donanım seviyesine bağlı olarak sunulan dokunmatik, yüksek çözünürlüklü geniş ekran, artırılmış gerçeklik teknolojisine sahip navigasyon ekranı ve “Hey Mercedes” anahtar kelimesi ile aktif hale gelen, doğal konuşma dilini de anlama özelliğine sahip olan akıllı sesli komut sistemi ve ön cama yansıtılan sanal gösterge paneli diğer önemli özellikler olarak öne çıkıyor. MBUX, dokunmatik ekran, orta konsola entegre touchpad ve direksiyona entegre dokunmatik kumanda tuşları olmak üzere üç farklı dokunmatik ara yüz üzerinden kumanda ediliyor. Yeni nesil bilgi ve eğlence sistemi MBUX ile birlikte yeni ve daha da geliştirilmiş Mercedes me hizmetleri devreye giriyor. Park edilen aracı bulmayı kolaylaştıran araç konumunu belirleme özelliği ve park halindeki otomobilin darbeye maruz kalması veya hareket ettirilmesi durumunda sürücünün uyarılması gibi hizmetler bunlardan bazıları.


A 200’de yeni M 282 kodlu, silindir kapatma özelliğine sahip 1,4 litre hacimli turbo benzinli motor sunuluyor. 163 BG/120 kW ve 250 Nm üreten motor 7G DCT çift kavramalı otomatik şanzıman eşliğinde 5,1 lt/100 km karma koşullarda yakıt tüketimi, 120 gr/km karma koşullarda CO2 emisyon salınımı değerleri sunuyor. Dizel cephesinde ise yeni OM 608 kodlu motor sunuluyor. 116 BG/85 kW ve 260 Nm üreten motor (4,1 lt/100 km karma koşullarda yakıt tüketimi, 108 gr/km karma koşullarda CO2 emisyon salınımı) yeni 7G DCT çift kavramalı otomatik şanzımanla eşleştirilmiş.

Yeni A-Serisi motor seçeneği ve sürücünün isteğine bağlı olarak farklı yürüyen aksam tipleriyle donatılabiliyor. Standart olarak sunulan 16 inçlik jant seçeneği 19 inçe kadar uzanıyor. Standart olarak sunulan DYNAMIC SELECT ile birlikte isteğe bağlı olarak sunulan aktif ayarlanabilir amortisörler benzersiz ve kişiselleştirilmiş bir sürüş deneyimini beraberinde getiriyor.

Yeni A-Serisi standart olarak çelik helezon yaylı konforlu bir süspansiyon ve DYNAMIC SELECT ile yollara çıkıyor. Bir başka seçenek olan alçaltılmış konforlu süspansiyon, otomobilin sportif tasarımına ve yol tutuşuna 15 milimetre daha alçak ayarlanmış olan sürüş yüksekliği ile katkıda bulunuyor. Üçüncü süspansiyon seçeneği ise aktif ayarlanabilir amortisörler ile yol tutuş performansı ile konfor arasında sürücüye seçim yapma imkânı sunan süspansiyon sistemi olarak sunuluyor.

Müthiş güvenlik özellikleri S-Serisi’nden: Intelligent Drive
Şüphesiz otomobilin Aracın en önemli güvenlik unsurunu yüksek güvenlik seviyesine sahip dayanıklı yolcu kabini oluşturuyor. Yolcu kabinin olası önden, yandan ve arkadan çarpışmaların yanı sıra takla anında da deforme olmaması için yüksek dayanımlı ve dövme çelik yapı elemanları kullanılıyor. Ama bunun öncesinde çok gelişimiş kazayı olmadan önce önlemeye yönelim donanımlar var. Yeni A-Serisi sürücünün hayatını kolaylaştıran en güncel sürüş destek sistemleriyle yollara çıkıyor ve S-Serisi’nden transfer edilen özelliklerle sınıfının en kapsamlı aktif güvenlik seviyesini sunuyor. Aktif Acil Durum Fren Yardımcısı ve Aktif Şerit Değiştirme Yardımcısı gibi çözümler de sürüş esnasında sürücüyü destekliyor. Yeni A-Serisi standart olarak gelişmiş bir Aktif Fren Yardımcısı ile yollara çıkıyor. Sürücüyü etkin bir şekilde destekleyen sistem; daha yavaş ilerleyen, yavaşlayan veya duran araçlar dışında yoldan karşıya geçmekte olan yaya veya bisikletlileri de algılayarak fren yapıyor ve olası bir çarpmanın şiddetini azaltıyor veya tamamen engelleyebiliyor. PRE-SAFE® PLUS ise olası bir arkadan çarpma riskini tespit edebiliyor. Otomobil durur haldeyken çarpışma riskinin devam etmesi halinde sistem devreye girerek fren yapıyor ve arkadan gelen çarpmanın şiddetiyle aracın ileriye doğru hareket ederek sürücü ve beraberindeki yolcuların ikinci bir darbe ile karşı karşıya kalmalarını önlüyor.

Sürücü ve ön yolcu koltuğu aktif gergili üç nokta emniyet kemerleriyle donatılıyor. İsteğe bağlı olarak sunulan PRE-SAFE® Sistemi ile birlikte ön koltuklarda sıkışmayı önleyen emniyet kemerleri devreye giriyor. Arka koltuk sırasının kapı tarafındaki koltuklarında da aktif gergili ve sıkışmayı önleyen üç nokta emniyet kemerleri sunuluyor. Yeni Mercedes-Benz A-Serisi standart olarak sürücü, yolcu, sürücü diz ve perde hava yastıklarıyla donatılıyor. Çoğu rakip modelin aksine perde hava yastığı A sütununu da kaplıyor ve böylece yolculara çok daha etkin bir koruma alanı sunuyor.


İlk izlenimler
Şubat ayında otomobille Amsterdam’da gerçekleştirilen statik lansmanında tanışmıştık. Bu kez Antalya’dan Burdur, Ağlasun’daki Salda Gölü’ne kadar seçilmiş rotada yaklaşık 250 km boyunca tanıma şansımız oldu. Sürüş dinamikleriyle safkan bir Mercedes-Benz olduğunu hissettiren otomobil, marka her ne kadar haklı olarak otomobilde bir devrimi ifade ettiğinden öncelikle yapay zekayı vurguluyorsa da konfor ve performansı buluşturan müthiş süspansiyon özellikleriyle beğenimizi topladı. Keskin direksiyon tepkileri, mükemmel yol tutuş karakteri, gurmeleri tatmin edecek sürüş lezzeti sunuyor. İki gün boyunca kullandığım -1.4 litrelik diye geçiyorsa da!- yeni 1.3 litrelik (1330 cc) benzinli motora sahip A 200, düşük hacmine rağmen 250 Nm’lik tork çıkışıyla gayet tatmin edici çekiş performansı gösterdi. 163 HP’lik motoruyla sanki “çalmışım da kaçırıyormuşum” gibi delice değildi ama silindir kapatma özellikli motoruyla tüketim/performans dengesini tutturmuş gidiyordu. Zaten volümlü satış beklenen bir otomobilin delice olması da gerekmiyor, o “deliliği” sonra tanışacağımızı umduğum A 250 ya da yeni A 40 AMG gibi üst versiyonlarda göreceğimizi düşünüyorum. Sakin, istenirse hızlı da kullanılabilen, ekonomik bir Merc Yeni A 200. 1.5 litrelik hacimli dizel seçeneği de kullandım, kullanmadım değil. Ama “Artık dizelin sonu geldi” diye midir nedir, çok istekli olmadım, 30 km kadar sonra A 200’e geri döndüm. A 180d’den aklımda kalan tek izlenimim şudur; “ne kadar sessiz, yanlışlıkla yine mi benzinli aldım acaba?”…

Şüphesiz otomobilin en önemli kozlarından biri, sınıfına getirdiği devrim, yapay zekası. Kişisel olarak biraz eski kafalı olduğumdan konvansiyonel otomobillerden daha fazla keyif alıyorum. Otomobillerde önceliğin sürüş karakterinde olduğunu düşünüyorum. Ama karşı konulamaz bir durum var ki içindekilerin güvenliği, rahatlığı ve tabii -otomobilde bile!- bağlanabilirliği için otomotiv akıllanıyor. Mercedes-Benz A Serisi, bu aklı premium kompakt sınıfa indiren ilk model. Mutlaka meraklısı çok olacaktır. Çünkü özellikle Türk sürücü tipinin çok sevdiği “oyuncağı” bol. Ha, bunların hiçbiri oyuncak değil, o da bir gerçek. Dev markanın dokunmatik ekranlara sahip ilk modeli olan Yeni A Serisi’nde sürüş karakterinden iç ambians renklerine, müzik sistemi ayarlarından havalandırma/klima özelliklerine her şeyi ekrana dokunarak ayarlamak mümkün. Tabii bunları otomobile “Mercedes” diye seslenerek yapay zekaya yaptırmak da mümkün. İstenmiyorsa kapatılabilen yapay zeka desteği açıkken biraz fazla konuşuyor, “Sizin için ne yapabilirim” diyerek her lafa karışıyor gibi görünse de “öğrenilmesi gerekli” otomobille daha fazla zaman geçirdikten sonra vazgeçilmez olacağı tahmin edilebilir. Kendi adıma, sürüş sırasında sürücünün “hayatının en önemli şeyini” yaptığını, yapması gerektiğini ve bütün sürücülerin de öyle davrandığını düşündüğümden otomobillerin fazla işe karışmasından hoşlanmıyorum. Ama şüphem yok ki, Mercedes-Benz hesabını yapmıştır ve gelecek odur.

Yoruma Kapalıdır.