Formula 1 teknolojisi yola iniyor


The Mercedes-AMG Project ONE
Mercedes-AMG, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Mercedes-AMG Project ONE modelinin dünya lansmanını gerçekleştirdi. Şimdiden fuarın yıldızı olarak öne çıkan otomobil, spor otomobillerde yeni bir dönemi başlatıyor. İki kişilik hibrid Mercedes-AMG Project ONE, AMG’nin 50. kuruluş yıldönümünde pistlerden yollara inişi simgeliyor gibi.

Motorsporlarındaki en üst düzey tasarımlardan alının ilhamla şekillendirilen otomobil, kaslı yapısı, geniş çamurlukları ve eşsiz orantılarıyla tasarımıyla da göz kamaştırıyor. Daimler AG baş tasarımıcısı Gorden Wagener, “Mercedes-AMG Project ONE, şimdiye kadar tasarladığımız en sıcak ve en havalı araç, Sensual Purity tasarım felsefemizi Formula 1 yarış otomobillerinin performansıyla birleştiren ve performans lüksünün mükemmel bir örneği” diyor.

The Mercedes-AMG Project ONE Geliştirme çalışmaları, Brixworth’teki Mercedes-AMG Yüksek Performanslı Güç Aktarma Organları’nda Formula 1 uzmanlarıyla ve Brackley’de Mercedes-AMG Petronas Motorsport ekibi ile yakın işbirliği içinde gerçekleştirilen otomobilin 1.6 litrelik V6 hibrid motoru 1000 HP’nin üzerinde güç üretiyor ve 350 km/s’nin üzerine taşıyor. Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilen lansmanda Lewis Hamilton’un bizzat kullanarak podyuma çıkardığı otomobilin 0-200 km/s hızlanma verisi 6 saniyeden az, 0-300 km/s hızlanması da 11.0 saniyenin altında! Direkt olarak Mercedes-AMG Petronas Formula 1 yarış otomobilinden gelen 1.6 litrelik V6 direkt enjeksiyonlu turbo beslemeli motor, dört adet elektrikli motorla entegre bir şekilde çalışıyor. Bu motorlardan biri turboşarjere entegre edilirken diğeri doğrudan krank karterine bir bağlantı ile benzinli motora yerleştirilmiş. Kalan iki elektrikli motor ise ön tekerleklere monte edilmiş. Yüksek motor devir çevirebilmek için, mekanik supap yayları pnömatik supap yayları ile değiştirilmiş. Arka aksın önünde yerleşimiyle ortadan motorlu olan Mercedes-AMG Project ONE, şu anda bir yol otomobili için benzersiz olan 11.000 d/d hızlarına kolayca erişebiliyor. Bununla birlikte, daha uzun ömürlü olması ve yakıtla yarışmak yerine piyasada bulunan Super Plus benzin kullanımı için, F1 motor devri limitinin altında tutulmuş. Turbo gecikmesi yok edilen motor, atmosferik beslemeli V8 motorlardan daha hızlı tepki verebiliyor. Ön aksın üzerindeki iki motor ise 50.000 d/d çevirebilecek özellikte!

The Mercedes-AMG Project ONE Mercedes-AMG Project ONE’ın yakıt pili hücreleri, yerleşimleri ve hücre soğutma sistemi, Mercedes-AMG Petronas Formula 1 yarış otomobilinde kullanılanlarla aynı. Bununla birlikte, AMG Project ONE’deki pil hücrelerinin miktarı günlük kullanım için çok daha pratik olacak. 12 voltluk yerleşik elektrik sistemini destekleyen ve şarj eden lityum iyon, yüksek voltajlı pil ve DC / DC dönüştürücü, ön dingilin arkasındaki araç tabanında yerden tasarruf sağlamakta. Üretilen yüksek güç, tamamen Mercedes-AMG Project ONE için sıfırdan geliştirilen elektro-hidrolik 8 ileri vitesli şanzıman ile arka tekerleklere aktarılıyor. Değişimler otomatik modda veya direksiyon üzerindeki kollarla manuel olarak da yapılabiliyor.

Önden görünüm, geniş ön önlük ile karakterize edilirken hava girişleri tüm araç genişliği boyunca uzanıyor. Trapez merkez bölümü büyük, beyaz bir AMG logosu taşıyor. Üstünde, araç gövdesi üzerinde, Mercedes yıldızı var. Orta bölümün aşağısındaki çarpıcı AMG A kanadı gümüş renkli bir vurguyu yaratıyor ve sorunsuz şekilde ön kanatlara geçiyor. Solda ve sağda U şeklinde kanatlarla çerçevelenmiş ve her biri iki siyah yatay kanat ile bölünmüş büyük, belirgin hava girişleri yer alıyor. Düz LED farlar gövdedeki konturlara sorunsuz bir şekilde uyum sağlıyor.

Füturistik kabinde 2 kişilik F1 otomobili ortamı yaratılmış adeta. Bucket koltuklar merkez tünel ile birbirinden ayrılmış. Yüzer gibi görünen kokpitte bir F1 otomobili stili direksiyonu ve iki ekran yer alıyor. İki adet yüksek çözünürlüklü, serbest duran 10 inçlik ekranlardan biri sürücünün önüne hafifçe yükselirken diğeri sürücüye doğru açılı merkez konsolun köşesinde açılıyor.

Şimdilik 275 adet üretilmesi öngörülen otomobil, Formula 1 teknolojisini günlük kullanımda yollarla buluşturacak.

Yoruma Kapalıdır.