Volvo güvenlik teknolojisinde hedef 2020


Birçok yeni yüksek teknolojili güvenlik çözümü geliştiren Volvo Car Corporation, 2020 itibarıyla yeni bir Volvo otomobilin içerisindeki hiç kimsenin ölmemesi veya ciddi şekilde yaralanmaması hedefine doğru büyük bir adım atıyor.

Volvo Car Corporation’ın güvenlik uzmanları, gelecekte hiçbir Volvo otomobilin trafik kazalarına karışmaması hayalini gerçeğe dönüştürmek amacıyla yoğun olarak birçok çalışma gerçekleştiriyor. Devam eden bu çalışmalardan biri de 2020 itibarıyla yeni bir Volvo otomobilin içerisindeki hiç kimsenin ciddi bir şekilde yaralanmaması.

Volvo Car Corporation’ın Güvenlik Stratejisi ve İhtiyaçlarından Sorumlu Kıdemli Müdürü Jan Ivarsson, konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Doğru yönde ve net adımlar atıyoruz. Gelecekteki Volvo modeller için yeni teknolojiler geliştirmeyi hedefleyen bir dizi araştırma projemiz var…”

Yeni teknolojilerin birçoğu, sürücülerin modern trafik ortamındaki davranış şekillerine uygun olarak tasarlandı. Günümüzün sürücüleri geçmişteki sürücülerden farklılar. Örneğin, ABD’deki üç farklı araştırma enstitüsü tarafından gerçekleştirilen araştırmalar, modern sürücülerin direksiyon başındaki zamanlarının yüzde 25 ila 30’unu mobil iletişime odaklanmak gibi başka şeylerle ilgilenerek geçirdiklerini ortaya koyuyor.

Araç kullanırken telefon görüşmesi yapan veya e-postalarını ya da mesajlarını kontrol eden sürücüler giderek daha yaygın hale geliyor. Bu tür durumlar sürücülerin dikkatini olumsuz etkilediğinden, yeni teknolojiler geliştirirken göz önünde bulundurulmaları gerekiyor.

Jan Ivarsson sözlerine şöyle devam ediyor: “Modern mobil toplumda gittiğimiz her yere sosyal hayatımızı da götürüyoruz. Otomobillerimiz de buna dâhil. Bizim için önemli olan, sürücüye her an ihtiyaç duyduğu desteği sağlayacak teknolojiyi yaratmak.”

>
20120723-152052.jpg
Volvo Car Corporation’ın araştırmaları üç ana alan üzerinde yoğunlaşıyor: Aracın bulunduğu şeritte güvenli bir şekilde kalması, dörtyol ağızlarındaki ve kavşaklardaki kazaların önlenmesi ve yabani hayvanlarla çarpışmaların önlenmesi. Aşağıdaki araştırma projeleri halen devam ediyor:
• Otonom Sürüş Destek Sistemi (Autonomous Driving Support)
• Kavşak Destek Sistemi (Intersection Support)
• Hayvan Algılama Sistemi (Animal Detection)

Trafik sıkışıklıklarında otonom sürüş
Otonom Sürüş Destek Sistemi, sürücüye şeridinde kalma ve trafik sıkışıklığı oluşması durumunda trafiğin ritmine uygun hızda önündeki araçları takip etme konusunda yardımcı oluyor.

Güvenlik Fonksiyonları Bölümü Fonksiyon Geliştirme Uzmanı olan Fredrik Lundholm şunları söylüyor: “Yavaş ilerleyen sıkışık trafikte araç kullanmak birçok sürücünün günlük hayatının monoton ve sıkıcı bir parçasını oluşturuyor. Otonom sürüşe imkân sunan bu teknolojimiz sayesinde, otomobil sürücüye önündeki aracı rahat ve güvenli bir şekilde takip etme konusunda yardımcı olabiliyor.“

Araç bir kamera ve bir radar sensöründen gelen verileri kullanarak önündeki aracı takip edebiliyor. Motor, frenler ve direksiyon otomatik olarak tepki veriyor. Öndeki araç, yoldaki bir engelden dolayı ani bir hareket yapmak zorunda kalırsa, direksiyon sistemi sürücüye yardımcı oluyor ve otomobilin aynı yönde manevra yapmasını sağlıyor.

Fredrik Lundholm, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu özellik, sürücünün hayatını kolaylaştıran hatırı sayılır bir kullanım alanına sahip. İlk nesil ileri teknolojilerimiz trafik kuyruklarında düşük hızlarda araç kullanmaya yoğunlaşıyor. Otomobil, şeridinde önünde bulunan aracı takip ediyor. Öte yandan, kararı veren her zaman sürücü oluyor. Sürücü istediği zaman kontrolü ele alabiliyor.”
>
20120723-153327.jpg
Kavşaklarda otomatik fren
Dörtyol ağızları ve kavşaklar modern trafiğin en karmaşık parçasını oluşturuyor. Aynı anda farklı yönlerden gelen birden fazla yaya veya sürücünün yolu kesiştiğinde, ciddi bir kazanın meydana gelmesine neden olan tek şey, küçük bir hata oluyor.

ABD’de 2007’de meydana gelen ölümlü kazaların yüzde 21.5’i kavşaklarda oluştu. 16 AB ülkesinde ise (İsveç hariç), 2006 yılı için aynı oran yüzde 20.6 idi.

Chalmers Teknik Üniversitesi’nden aktif güvenlik fonksiyonları konusunda doktora sahibi ve aynı üniversitede sinyaller ve sistemler uzmanı olarak görev yapan Mattias Brännström, Volvo otomobilleri için gerçekleştirilen bir araştırma projesi olan Kavşak Destek Sistemi’nin sorumluluğunu yürütüyor. Sistem trafikteki kesişim noktalarında, gerekli olduğunda sürücüyü uyarıyor ve otomatik olarak fren yapıyor.

20120723-152243.jpg
Mattias Brännström şunları söylüyor: “Kavşak Destek Sistemi, sensörler kullanarak genel olarak trafiğin durumunu değerlendiriyor. Kritik bir durumun kaydedilmesi durumunda, sistem yıldırım hızıyla müdahale etmeye karar veriyor.”

Mattias Brännström, bu durumu bir kavşaktan sola dönen araçlardan oluşan bir trafik kuyruğunu çizerek örneklendiriyor. Yeşil ışık yandığında araçlar birbirinin ardı sıra sola dönmeye başlıyorlar. Aniden bir araç kırmızıda geçerek acil tehlike durumu oluşturuyor.

Mattias Brännström sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu durumda sola dönen araç çarpışmayı önlemek amacıyla otomatik olarak fren yapıyor. Bu anlamda Kavşak Destek Sistemi yalnızca araç sürücüsünün hatalarını değil, diğer sürücülerin ve yayaların da hatalarını telafi ediyor.”

Mattias Brännström, Volvo Car Corporation’ın güvenlik yaklaşımının otomobillerin insanlar gibi davranmasını sağlamayı esas aldığını söylüyor. Sensörler gözlerin, bilgisayarlar beynin, frenler ise kasların görevini yapıyor.

Mattias Brännström sözlerini şöyle bitiriyor: “İleri teknolojilerimizle, insanların aynı durumla karşılaşmaları ve tepki verecek zamana sahip olmaları halinde yapacaklarını yapmaya çalışıyoruz. Mümkün olduğunca çok farklı durum için destek sağlamak istiyoruz.”

Bu sistemlerin geliştirilmesi için gerekli verileri toplamak amacıyla, dünyanın dört bir yanındaki farklı trafik koşullarında yüz binlerce kilometre sürüş gerçekleştirildi. Sonuçta, sistemin Bangkok ve Vancouver’daki sürücülere eşit ölçüde yardımcı olması ve sürüş tarzı ve trafik yoğunluğundaki yerel farklılıklara göre düzenlenmiş olması gerekiyor.

Yabani hayvanlarla çarpışmaları önleyen Hayvan Algılama Sistemi
Elbette, bu veri toplama süreci kent merkezleriyle sınırlı değil. Kırsal bölgelerde ve merkezlerden uzak yerlerde, yabani hayvanların yer aldığı ciddi kazalar meydana geliyor.

Yabani hayvanların yer aldığı trafik kazaları önemli bir uluslararası trafik sorunu. Kanada’da her yıl araç hasarına yol açan bu tür 40 bin trafik kazası rapor ediliyor. İsveç’te 2010 yılında yabani hayvanların yer aldığı 47 bin trafik kazası rapor edildi. Bunların yedi bini geyiklerin yer aldığı kazalardı. Norveç, Finlandiya ve Rusya’da da Kanada ve İsveç’tekine benzer koşullar mevcut. ABD’de yılda yaklaşık 200 kişi yabani hayvanların yer aldığı trafik kazalarının sonucu olarak hayatını kaybediyor. Bu yabani hayvanların çoğunu geyikler oluşturuyor.

Öte yandan, bu resmi kaza istatistikleri gerçeği tam anlamıyla yansıtmıyor. Örneğin, sürücünün bir hayvana çarpmamak için manevra yaparak başka bir araçla çarpıştığı ya da yoldan çıkmak zorunda kaldığı kazaların tümü bu istatistiklerde yer almıyor. Umeå Üniversitesi’nin 2003 ila 2010 yılları arasında gerçekleşen kazalarla ilgili yapmış olduğu bir çalışmaya göre, ölümlü kazaların en az yüzde 23’ü sürücülerin yola çıkan bir geyiğe çarpmamak için aniden manevra yapmasıyla meydana geliyor. Ancak bu kazalar, resmi istatistiklere yabani hayvanların yer aldığı kazalar olarak yansımıyor.

Volvo Car Corporation şu anda hem gün ışığında hem de karanlıkta aracın çevresindeki hayvanları algılayarak otomatik olarak fren yapan Hayvan Algılama Sistemi’nin üzerinde çalışıyor.

Volvo’nun Aktif Güvenlik Teknik Uzmanı Andreas Eidehall konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Bu teknoloji yaya koruma sistemimizin geliştirilmiş halidir. Sistemin karanlıkta çalışmasına büyük önem verildi. Çünkü yabani hayvanların yer aldığı trafik kazalarının çoğu gün doğarken veya gün batarken gerçekleşiyor.”

Yabani hayvanların yer aldığı trafik kazaları çoğunlukla ekonomik sürüş hızlarında gerçekleşiyor. Burada, çarpışma hızını 100-110 km/s civarından 80 km/s’nin altına indirmek hedefleniyor. Çarpışma hızı 80 km/s’nin altına indirildiğinde, otomobilin güvenlik sistemleri etkili oluyor ve ciddi yaralanmaların meydana gelme riski oldukça azalıyor. Bu, sistemin yaklaşık 30 metrelik bir mesafeden hayvanı algılayabilmesini gerektiriyor.

Sistemin diğer bir önemli özelliği ise tepki verme süresi, yani nesnenin tanımlanmasıyla sistemin reaksiyonu arasındaki zaman aralığı olarak öne çıkıyor.
Andreas Eidehall sözlerine şöyle devam ediyor: “İleri teknolojilerle tepki verme süresini daha da kısaltarak sistemin etkinliğini artırabiliriz.”

Sistem topladığı yüksek miktarda veri arasından hayvanların şekillerini ve hareketlerini ayırt edecek şekilde tasarlandı. Sistem sürekli olarak hareket halindeki hayvanların görüntülerini topluyor. Ancak yabani hayvanların görüş alanının dışında kalma konusunda son derece başarılı olması, bunu karmaşık bir süreç haline getiriyor.

Anders Eidehall sözlerine şunları ekliyor: “Doğanın elinden geleni yaparak bizden gizlediklerini tespit etmemize yardımcı olacak verileri toplamak büyük bir mücade gerektiriyor. Özellikle büyük hayvanlara yoğunlaşıyoruz çünkü en ciddi hasarlara ve en şiddetli yaralanmalara onlar yol açıyorlar. Şimdiye kadar geyikler üzerinde çalıştık ancak şimdi çalışmalarımıza atları ve büyükbaş hayvanları da dâhil ettik. Gelecekte atacağımız adımlardan biri de karaca ve yaban domuzu gibi daha küçük hayvanları da tespit edecek bir sistem geliştirmek olacak.”

Başarı için işbirliği gerekiyor
Jan Ivarsson sözlerini şöyle tamamlıyor: “Bu teknolojiler son derece hızlı bir şekilde gelişiyor. Ayrıca sensörlerin ve diğer elektronik parçaların fiyatları da sürekli olarak düşüyor. Bu çerçevede, bu ileri çözümlerin gelecekte tüm otomobillerimizde yer almasını hedefliyoruz. Bununla birlikte ilgili kamu otoriteleri, sigorta şirketleri ve diğer otomobil üreticileriyle yakın işbirliği içerisinde çalışmak da kazasız bir trafik ortamı yaratma hayalini gerçeğe dönüştürmek için yaşamsal önem taşıyor.”

Be Sociable, Share!

Yoruma Kapalıdır.

 • can you take clomid and xanax together
 • zoloft doesn't work for anxiety
 • sinemet vs mirapex
 • 2 eggs with clomid
 • posologie xenical 120 mg
 • cialis ou viagra que choisir
 • levitra 20mg fta 8
 • does wellbutrin make you stop smoking
 • propecia minoxidil together before after
 • zithromax medication
 • is benicar a narcotic
 • amoxil tablets 250mg
 • xenical orlistat dosage
 • 2 rounds clomid 1 cycle
 • diferen?a entre viagra levitra e cialis
 • effetti collaterali del nolvadex
 • leading hotels cipro
 • fluoxetine dosis verhogen
 • can you take flagyl diflucan same time
 • propecia 1 jour sur deux
 • stopping zoloft weight loss
 • wellbutrin sr blog
 • equivalent viagra pharmacie sans ordonnance
 • cerotti zovirax prezzo
 • zyprexa injection reconstitution
 • proscar liver disease
 • quickly does clomid work men
 • viagra how much time to take effect
 • zosyn plus flagyl
 • differenza tra zoloft e citalopram
 • how to take clomid post cycle
 • clomid tablets to buy
 • proventil and vanceril together
 • cytotec causas e efeitos
 • compare nexium to prilosec otc
 • viagra internet
 • clomid resistance
 • proventil inhaler cost
 • generic cialis secure tabs
 • zoloft missed a dose
 • oral cytotec and miscarriage
 • clomid day 5-9 50 mg
 • john ashcroft proscar
 • where can i buy clomid and nolvadex
 • nolvadex and clomid
 • viagra super active ingredients
 • clomid days 2-6 of cycle
 • precio cialis 5 mg venezuela
 • orlistat e hipotireoidismo
 • clomid a quel moment le prendre
 • cialis levitra e vivanza
 • renova plan 1 unterschrank
 • amoxil generic brand name
 • onde se renova o cart??o jovem
 • puedo usar viagra todos los dias
 • clomid hcg injection success stories
 • cytotec como se usa yahoo
 • no bleeding after cytotec
 • zithromax nebenwirkungen
 • zoloft withdrawal 3 months
 • fluoxetine bij zwangerschap
 • xenical orlistat 120 mg contraindicaciones
 • jak dzia?a viagra na zdrowego
 • can take 2 viagra pills one day
 • kamagra mejor que viagra
 • wellbutrin can't focus
 • does zoloft cause weight gain loss
 • cytotec dosis para gastritis
 • viagra sprays
 • cipro e ue
 • renova group wikipedia
 • zyprexa velotab prezzo
 • cialis soft
 • recomendaciones para uso pastillas cytotec
 • offerte cipro agosto 2009
 • levitra 20 mg dosage
 • zithromax vs erythromycin
 • 5 months clomid still not pregnant
 • benicar patent expiration date
 • cytotec saignements
 • viagra para a mulher
 • cytotec mirena
 • clomid funciona 1 ciclo
 • despues de tomar cytotec cuanto dura el sangrado
 • buy clomid liquid
 • order propecia online canada
 • nolvadex raise testosterone levels
 • donde comprar cytotec madrid
 • clomid follicule mur
 • orlistat capsulas 120 mg
 • kamagra avis doctissimo
 • viagra e eiaculazione precoce
 • venta cytotec angeles chile
 • viagra kullan?m? ve zararlar?
 • priligy cialis se pueden combinar
 • cipro ck2
 • cialis viagra levitra comparativa
 • quem tomou clomid e teve gemeos
 • generic wellbutrin a 102
 • commander kamagra oral jelly
 • jual cytotec bandung
 • why give race horses lasix
 • wellbutrin news 2010
 • cialis once a day price
 • topamax nebenwirkungen gewichtsverlust
 • cialis sicuro line
 • how fast does sinemet work
 • viagra y sandia
 • cialis produce hipertension
 • cipro xr 1 gr precio
 • where can i buy clomid online in the uk
 • viagra ebay
 • wellbutrin xl mucinex dm
 • foros sobre zyprexa
 • what cycle day do you ovulate when taking clomid
 • viagra venta sin receta buenos aires
 • priligy und cialis
 • topamax engorda adelgaza
 • viagra doesn't work all the time
 • flagyl e gravidez
 • zithromax monodose
 • xenical how much fat
 • sinemet ou modopar
 • does fluoxetine pills look like
 • zyban chemical composition
 • topamax for migraines in children
 • cialis 10 mg boite de 4 prix
 • buy clomid online mexico
 • nexium mups y embarazo
 • nolvadex on a plane
 • clomid and ovulation pain
 • viagra e una droga
 • benicar hct and viagra
 • 8453624342
 • buy cheap clomid uk
 • topamax que es
 • synthroid 75 mg color
 • fk renova v glentoran
 • cialis bula e pre?o
 • bijwerkingen van sinemet
 • diflucan 1 week pregnant
 • levoxyl vs synthroid dosage
 • will cipro cause a yeast infection
 • amoxil y alcohol
 • topamax breastfeeding side effects
 • can zovirax used yeast infections
 • zoloft weight loss dosage
 • renova pq noir
 • hcg nolvadex and clomid pct
 • fluoxetine uk prescription
 • clomid prima o dopo i pasti
 • ?? meglio viagra o cialis
 • how to take sinemet 25 100
 • buy kamagra oral jelly australia
 • propecia vs proscar haarausfall
 • utilisation cialis 5 mg
 • cipro used for ear infections
 • cialis viagra levitra quale migliore
 • zoloft fatigue weight gain
 • clomid 3-7 vs 5-9
 • lasix loop diuretic
 • sintomas luego tomar cytotec
 • diflucan para que se usa
 • zyban d?pression
 • wellbutrin how fast does it work
 • long wellbutrin start working
 • 50 mg zoloft pregnancy
 • can zoloft cause you lose weight
 • thuoc giam can xenical orlistat 120mg
 • nexium infant acid reflux
 • viagra masticable contraindicaciones
 • 3 months clomid still not pregnant
 • xenical y carnitina
 • au bout de combien de temps agit le cytotec
 • assumere cialis e viagra insieme
 • renova bulex sdet c
 • topamax side effects 2009
 • vad kostar kamagra i thailand
 • viagra zagreb
 • can take 600 mg wellbutrin xl
 • can't stop crying wellbutrin
 • viagra 100 kullanimi
 • levitra 20 mg forum
 • topamax 15 mg sprinkles
 • clomid men success
 • viagra a zeny
 • new weight loss drug wellbutrin
 • nicosia cipro storia
 • nioxin minoxidil propecia
 • xenical comprar
 • zyban depression australia
 • diflucan and pregnancy risk
 • aliduet orlistat carnitina
 • m drol nolvadex cycle
 • cialis x donna
 • estrace dose
 • propecia long does take work
 • best place buy cialis online forum
 • synthroid iv conversion po
 • cialis ban o dau
 • comcast email hacked viagra
 • flagyl et perte d'appetit
 • dosis levitra 20 mg
 • cipro in inglese
 • zyprexa velotab comprimidos
 • proscar medication side effects
 • o'que e flagyl
 • wellbutrin sr vs zoloft
 • propecia buy online uk
 • fluoxetine biogaran 20mg
 • cipro meteo previsioni
 • fluoxetine 60 mg tiredness
 • orlistat ventajas y desventajas
 • 8484059621
 • generic synthroid doesn't work
 • xenical comprimidos
 • priligy in vendita
 • cialis paris
 • venta cytotec peru arequipa
 • clomid positive opk 3 days
 • taux reussite avec clomid
 • qual'?? la differenza tra viagra e cialis
 • zyprexa information sheet
 • fluoxetine hcl 10 mg capsule tev
 • nolvadex per ovulazione