Yeni 508 ile Monte Carlo “etaplarında”Peugeot’nun tamamen yenilediği D segmenti modeli 508’in sürüş organizasyonu için Güney Fransa’daydık. İlk gösterimi 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilen, sonbaharda Paris Otomobil Fuarı’nda sergiledikten global pazarlarda satışa sunulacak Yeni 508’in test sürüşü için seçtiği Monte Carlo Rallisi etaplarını anımsatan yollar Alpler’den bulutlara doğru tırmanan bol virajlı köy yollarıydı. Konaklama ise Monaco sınırlarının hemen dışında kalan Fransız toprakları Cap d’Ail’deydi. Fransa ve Monaco iç içe olsa da Fransız topraklarında olduğumuzu hissettirmek için böyle bir tercih yapılmış gibiydi. Fransız ruhunu özümsemek için öne çıkan asıl seçim ise şüphesiz geleneksel konfor anlayışını yansıtan yeni 508 oldu. Bir abide gibi tasarlanmış olan otomobil dinamik çizgilerini destekleyen sürüş ruhunu konfor seviyesiyle zenginleştiriyordu. Halen yollardaki geleneksel sedan formlu 508’in yerine tam anlamıyla dört kapılı coupé formuna geçilen otomobil, dinamik görünümüyle başka bir kulvara sıçrıyor gibi. Dikkat ederseniz coupé sedan demiyorum, çünkü Yeni 508 bir fastback formunda. Son on yılda düşüş gösteren geleneksel D sedan satışları, Avrupa pazarında ise son dört yıldır mevcut seviyesini koruyor. Ama tercihlerde bir değişim olduğu ortada. Tüketim alışkanlıklarındaki değişim ve özellikle tasarımsal heyecan beklentisi, müşterilerin SUV segmentine kaymasına neden olurken büyük hacimli sedan otomobillerin hayatta kalması için daha fazla kullanım özellikleri ve özgün bir tasarım sunması gerekiyor. Müşterilerin ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran Yeni Peugeot 508 tasarımcıları, alışagelmiş geleneksel bagaj kapağına sahip dört kapılı sedan yerine beş kapılı ve bagaj kapağı arka camla birlikte açılan “fastback” gövde tipine sahip bir coupé-sedan formu tercih etmişler. Bu tasarım tercihi de otomobilin rakiplerini VW Passat ya da Renault Talisman olmaktan çıkarıyor. Marka yöneticileri kendilerine Audi A5 Sportback gibi bir hedef belirlemiş olsa da gerçekte rakip olacak iki model Opel Insignia ve VW Arteon olacak. Kişisel düşüncem, yıldızı her geçen gün parlayan Superb’in de rakipler arasında adının anılması gerektiği. Çok belirgin olarak yükseltilmiş olan kalite anlayışı, otomobilin 36 ay / 90 bin km sonrasında bile yepyeni görünmesini/hissettirmesini sağlayacak standartlara taşınmış. Fransızların bu Mercedes-vari anlayışı ne derece başardıklarını zaman içinde takip edip göreceğiz. Markanın sınıf atlama stratejisini de destekleyen Yeni Peugeot 508, Türkiye’de yılın son çeyreğinde satışa sunulacak.


Keskin bakışlarıyla çok göz alıcı olan otomobilde ilk dikkatimi çeken, alçak profil görüntüsünde kapıları açtığımda karşıma çıkıyor: çerçevesiz camlar! Gerçekten müthiş görünüyorlar. Seversiniz sevmezsiniz ama kabul etmek gerekir ki Peugeot tasarımları hep özel olmuştur. Yeni 508’de de agresif burun tasarımından kuyruk yapısına tasarıma büyük özen gösterilmiş. Markanın en güncel konsept otomobili Instinct’ten esinlenilen Yeni Peugeot 508, ince ve keskin bir ifadeye sahip ön far gibi tasarım detaylarıyla aynı zamanda Peugeot 504 ve 504 coupe modellerine de gönderme yapıyor. Yeni Peugeot 508’in dinamizmine vurgu yapan yatay konumlu motor kaputu mümkün olduğunca alçak tutulurken büyük bir titizlikle işlenen gövde detayları kalite algısını artırıyor ve daha premium bir görünüm katıyor. Güncel Peugeot tasarım dilini devam ettiren Yeni Peugeot 508’in tavan çizgisi premium otomobil tasarımına uygun olarak alçak ve zarif bir çizgiyle şekillendirildi. 4,75 metre ile 4,83 metre uzunluğundaki ve önceki nesilden 8 cm daha kısa olan Yeni Peugeot 508, kompakt boyutların getirisi olarak daha yüksek manevra kabiliyeti sunuyor. Boyu 4.75 metre olan Yeni Peugeot 508, ana akım pazarının en kompakt modellerinden biri olmakla birlikte premium modellere daha yakın bir duruş sergiliyor. Audi A5 Sportback ile benzer bir uzunluğa sahip olan Yeni Peugeot 508, 4,86 metre uzunluğundaki Volkswagen Arteon’dan 11 cm daha kısa. Önceki nesil ile kıyaslandığında toplam uzunluğu 8 cm kısalan aracın dingil mesafesi ise 2,4 cm kısaldı. 2,79 metre dingil mesafesine sahip olan Yeni Peugeot 508, geniş ve ferah bir yaşam alanı sunuyor. Yeni Peugeot 508 böylece segmentin en iyi dingil mesafesi ve uzunluk oranlarından biriyle öne çıkıyor.


Otomobilin kabininde BMW-vari bir dinamizm ve üst sınıf Peugeot geleneklerine uygun bir zarafet seziliyor. Tabii i-Cockpit’in de başrolde oynadığını unutmamak gerek. İlk olarak 2012 yılında Peugeot 208 ile yollara çıkan i-Cockpit, dijital teknolojinin hızıyla yıllar boyunca pazara sunulan her yeni modelle daha da geliştirildi. Peugeot 2008 SUV’dan Peugeot 308’e ve Peugeot ürün gamının en yeni SUV modelleri 3008 ve 5008’e kadar üç farklı Peugeot i-Cockpit® nesli markanın ürün gamında hayat buldu. Yeni 508’de de en olgun durumunda. Ha, çalışılması, öğrenilmesi gerekiyor. Ama artık çoğu markada modern dijital tasarımların gerektirdiği bir durum bu. Peugeot i-Cockpit®; kompakt boyutlu direksiyon simidi, 8:3 formatında 10 inç büyüklüğünde kapasitif dokunmatik ekran ve 12,3 inç büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü yükseltilmiş gösterge paneli olmak üzere, üç temel yapı elemanını bünyesinde barındırıyor. Aşağı yukarı gösterge paneli ile aynı yükseklikte bulunan merkezi dokunmatik ekran kullanım ergonomisiyle sürücünün hayatını kolaylaştırıyor. Active donanım seviyesinde 8 inç büyüklüğünde bir ekran sunulurken Allure ve daha üst donanım seviyelerinde 10 inç büyüklüğünde daha büyük bir HD ekran devreye giriyor. Ekranın ve sürücünün elinin altında konumlandırılan ve orta konsola mükemmel bir şekilde entegre edilmiş olan parlak siyah şalter tipi kısa yol düğmeleri; müzik sistemi, klima, navigasyon, araç ayarları, telefon, mobil uygulamalar ve i-Cockpit® Amplify gibi temel fonksiyonlara hızlı erişim sağlıyor.
Yeni Peugeot 508’de ayrıca “Boost” ve “Relax” olmak üzere kişiselleştirmeye uygun iki farklı ambiyansıyla i-Cockpit® Amplify özelliği de sunuluyor. Bu donanım; ortam aydınlatma yoğunluğunu ve ekran rengiayarları ile görme, müzik ambiyans ayarları ile işitme ve çok nokta masaj özelliği ile dokunma duyularını harekete geçiriyor. i-Cockpit® Amplify aynı zamanda ECO, Sport, Comfort ve Normal olmak üzere 4 sürüş modu seçimi üzerinden aracın sürüş stiline de müdahale etme imkanı tanıyor. Sistem, motor tepkileri dışında elektrikli süspansiyonla donatılan araçlarda, süspansiyon sertliğine de müdahale ediyor.


Yeni Peugeot 508, sahip olduğu niteliklerle seyahat konforuna tamamen yeni bir boyut kazandırıyor. Kullanılan malzeme kalitesi ve detaylara gösterilen özen, sürücü ve beraberindeki yolcuların rahat ve konforlu bir ortamda seyahat etmesini sağlıyor. Ön ve arka koltuk baş mesafesi Audi A5 Sportback ile aynı seviyelerdeyken 1.455 mm’lik ön dirsek mesafesi Audi’den 50 mm ve arka bacak mesafesi de 30 mm daha geniş. Ama her iki model de aynı uzunluğa sahip. Sürücü koltuğu ve Allure donanım seviyesinden itibaren ön yolcu koltuğu ergonomisi, kapsamlı pozisyon ayarı ve bel desteğiyle AGR (Aktion für Gesunder Rücken) etiketine sahip. Bu özellik Active donanım seviyesinde opsiyonel sunuluyor. Ayrıca sekiz yönlü ve iki adet hafıza fonksiyonuna sahip elektrikli koltuklar, beş farklı masaj programına sahip sekiz keseli masaj koltukları da sunuluyor.


Her bir detayın büyük bir özenle ele alındığı kokpitin farklı noktalarına serpiştirilen saklama alanları 32 litreye varan hacimleriyle araç içerisindeki küçük eşya karmaşasının önüne geçerken USB girişi, Aux girişi, biri bagajda olmak üzere iki adet 12 Volt soketi modern çağın gereksinimlerini yerine getiriyor. Panoramik sunroof kabin içine ferah bir ambiyans kazandırırken Fransız ses sistemi uzmanı Focal® imzasını taşıyan premium ses sistemi yolculukları keyfe dönüştürüyor. Otomobilin 487 litrelik bagaj hacmi, selefinden küçük olsa da daha alçak tasarımı ve eşiği düşürülmesiyle kullanışlılığı artırılmış. Arka koltuk sırtlıkları katlandığında bagaj hacmi 1.537 litreye kadar çıkıyor.

EMP2 platform üzerinde yükseliyor
Yeni nesil Peugeot modelleri gibi 508 de EMP2 platformu üzerine yükseliyor. Yüksek gövde rijitliği sayesinde sadece üstün sürüş dinamikleri sunmakla kalmayan EMP2 platformu, aynı zamanda önceki nesil ile kıyaslandığında 70 kg’ye varan ağırlık avantajı ve buna bağlı olarak üstün yakıt verimliliği sunuyor. Yine EMP2 platformunun yansıması olarak konforla sürüş dinamizmini aynı potada eriten bir süspansiyon geometrisi de beraberinde geliyor. GT versiyonunda ve tüm benzinli motor seçeneklerinde standart olarak, 2.0 litrelik dizel motor seçeneğinde ise isteğe bağlı olarak sunulan aktif süspansiyon kontrolü, konfor seviyesini daha da arttırıyor. Her bir motor seçeneği için uygulanan süspansiyon ayarı sayesinde bozuk zeminde de mümkün olan en iyi süspansiyon konforu sağlanabiliyor. Yeni Peugeot 508 için ayarlanan elektrikli direksiyon sistemi, üstün sürüş keyfi ile manevra kolaylığını mükemmel bir şekilde harmanlıyor. Modern ve zarif bir tasarıma sahip elektrikli vites kolu ile kumanda edilen yeni sekiz ileri EAT8 otomatik şanzıman, sürüş keyfi ile yakıt verimliliğinin en iyi dengesini sunuyor. Araç gövdesinde uygulanan etkin NVH (Noice, Vibration and Harshness) çözümleri, boyut optimizasyonu, ağırlık düşürmeye yönelik önlemler ve sürtünme katsayısını düşüren aerodinamik çözümler, CO2 emisyon salınımını şimdiye kadar elde en düşük seviyelere düşürüyor.


Geliştirilmiş motor ailesi
Yeni Peugeot 508, yeni nesil Euro 6.c normuna uyumlu PureTech ve BlueHDi motorlar (gelişmiş SCR teknolojisi) sayesinde sınıfının en iyi CO2 emisyon salınım değerlerine imza atıyor. 1.6 litre PureTech motordan geliştirilen; PureTech 180 ve PureTech 225 olmak üzere iki yeni benzinli motor 508 ile birlikte satışa sunuluyor. Dizel cephesinde ise 1.5 lt ve 2.0 lt BlueHDi motorlardan geliştirilen; BlueHDi 130, BlueHDi 160 ve BlueHDi 180 olmak üzere üç farklı farklı alternatif sunuluyor. Bu motorların hepsi EAT8 otomatik şanzımanla sunuluyor. Manuel şanzıman, tüm motor seçenekleri arasında sadece 1.5 lt BlueHDi 130’da mevcut. Özellikle 2.0 litrelik BlueHDi motora kazandırılmış olan gücün sesi dikkat çekmeyecek gibi değil. Etkili çekiş, dizel olmasına karşın mükemmel bir ses ile asfalta yansıtılıyor.

Performans verilerine bakıldığında, 180 HP’lik PureTech motorun 250 Nm tork ürettiğini görüyoruz. 230 km/s maksimum hıza ulaşan bu otomobilin 0-100 km/s hızlanması 7.9 saniye. Ortalama yakıt tüketimi ise 5.4 lt/100 km olarak açıklanıyor. Tabii tüm bu verilerin düşük sürtünmeli lastiklerle ve düşük çaplı jantlarla elde edildiğini de belirtmekte fayda var. 18-19 inç jantlı modellerde performans değerleri biraz düşüyor. En güçlü motor seçeneği olan PureTech 225, 1598 cc’lik hacmine rağmen üstün bir performans sunuyor. 5500 d/d’de 225 HP güç ve 2500 d/d’de 300 Nm tork sunan bu motor, 0-100 km/s hızlanmanın 7.3 sn’ye düşmesini sağlıyor. Maksimum hız 250 km/s olarak verilirken, fabrika verisi ortalama yakıt tüketimi 5.6 lt/100 km. Dizel cephesinde 2.0 lt’lik BlueHDi motorun 160 ve 180 HP’lik iki versiyonu var. Her iki motor da 400 Nm tork üretiyor. BlueHDi 180’in maksimum hızı 235 km/s. 0-100 km/s hızlanma 8.3 saniye olarak açıklanıyor ve ortalama tüketim de 4.7 lt/100 km olarak açıklanıyor. Ülkemizde en çok satılması beklenen motor seçeneği ise 1.5 lt’lik BlueHDi 130. Bu motoru manuel şanzımanlı versiyonu ülkemize gelmeyecek. EAT8 otomatik şanzımanlı versiyon, 210 km/s maksimum hıza erişebiliyor. 1750 d/d’de elde edilen 300 Nm torkuyla 0-100 km/s hızlanmasını 9.7 sn’de tamamlayan otomobil, ortalama olarak 3.7 lt/100 km gibi çok düşük bir yakıt tüketimine sahip.


Kapsamlı donanım ve sürüş destek sistemleri
Yeni Peugeot 508, EuroNCAP kriterlerini de yerine getiren en güncel sürüş destek sistemleri ve zengin bir donanım seviyesiyle yollara çıkıyor: segmentinde bir ilk olan Gece Görüş Sistemi, gece sürüşlerinde de 140 km/s hıza kadar yayaları ve bisikletlileri algılayan yeni nesil Otomatik Acil Durum Fren Sistemi ve Çarpışma Uyarı Sistemi, Aktif Şeritten Çıkma Uyarı Sistemi, Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi, Otomatik Far Kontrolü, Hız Sınırı Tanımlaması ve Önerisi, Gelişmiş Trafik İşareti Tanımlama Sistemi, EAT8 otomatik şanzıman ile dur-kalk desteği de sunan Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi, Şerit Takip Sistemi ve Kör Nokta Uyarı Sistemi.

Sürüş güvenliğine yönelik donanımlar dışında şehir içinde sürücünün hayatını kolaylaştıran 360° görüş açısına sahip park yardımcısı Visiopark 2 ve tespit ettiği park yerine direksiyon, gaz ve frene müdahale ederek kendi kendine park eden yeni nesil Full Park Assist gibi donanımlar da sunuluyor.

Modern çağın gereksinimlerini her anlamda yerine getiren yeni Peugeot 508, bir dizi bağlanabilirlik çözümü sunuyor. Android Auto ve Apple CarplayTM MirrorLink uyumlu Mirror Screen akıllı telefon ile araç arasında mükemmel bir entegrasyon sunarken “Qi” normlarına uyumlu akıllı telefonlar için sunulan kablosuz şarj noktası araç içerisindeki kablo karmaşasına son veriyor. Peugeot Connect paketi kapsamında TomTom® Traffic 3-Boyutlu internet bağlantılı navigasyon devreye giriyor.

Made in France
Yeni Peugeot 508’in üretimi Mulhouse tesislerinde gerçekleşirken, motor ve aktarma organları Trémery ve Douvrin tesislerinde üretiliyor. Bu nedenle Yeni Peugeot 508, Fransa’da üretildiğini teyit etmek için “Origine France Garantie” sertifikası taşıyor.

Yoruma Kapalıdır.