Baja Troia Turkey Truva’da yapıldı


raid kategori
İSOFF’un organize ettiği Baja Troia Turkey, 26 Ekim Çanakkale’de Truva Atı’nın önünde muhteşem bir katılımla start aldı. 4 gün boyunca 60 ekip 808 km’lik parkurda nefes nefese bir yarış çıkardılar. Gündüz ardı ardına start alan motosikletler, ATV’ler, Ralli araçları ve Raid grupları, gece de projektörler altında ikili kalkış şeklinde hazırlanan Özel Seyirci Etabı’nda mücadele ettiler. 4 günlük mücadelenin ardından Ralli Genel Klasmanda Intercity / Ahmet Ünlü-Semih Noyan birinci gelirken, Motosiklet kategorisinde Ümit Salkım birinci oldu. Raid Kategorisi’nde birincilik kupasının sahibi Utku Mestçi-Soner oldu.

Tanınmış Türk otomobil ve motosiklet yarışçıları yanı sıra İtalya, İsrail, Romanya, Yunanistan, İngiltere ve Endonezya’dan yarışçıların start aldığı organizasyon off-road disiplininde Türkiye’de koşulan ilk uluslararası formatta yarış olarak İstanbul Off Road Kulübü tarafından Çanakkale’de organize edildi. Ralli Art’ın 7 araçlık ekiple start aldığı yarış East EuropeanToutTerrain Series takviminde 5. ayak yarışı olarak koşuldu.


Orman etapların geçildiği ilk gün ülkemizi Dakar’da temsil eden Şakir Şenkalaycı (AVMK-KTM), Türkiye Enduro Şampiyonu Fırat Şahin (AVMK-Husqvarna) ve Türkiye Motokros İkincisi Hüseyin Neziroğlu (YMK-KTM) yakıt sorunu yaşarken, Türkiye ATV Şampiyonu Ziya Güler’de navigasyon problemi ile karşı karşıya kaldı. 27 motosikletçi ile birlikte BajaTroiaTurkey’de start alan kadın sporcu Gökçen Kabaş (BAMOS-Sherco), zorlu özel etapları başarıyla geçerek M1 sınıfında 6. Sıraya kadar tırmandı.

4 günlük BAJA TROIA TURKEY sonunda Çanakkale meydanında kurulan podyumda kupalarını alan yarışçılar hemen ardından fener alayı ve havai fişek gösterileri ile coşkulu bir Cumhuriyet Bayramı kutlaması da gerçekleştirmiş oldular.

Ralli Araçlarında Intercity Takımı adına Nissan Navara ile yarışan Ahmet Ünlü – Semih Noyan Genel Klasman 1.’lik kupasını kaldırırken, ikinci ve üçüncü sırada Ralliart Takımı adına yarışan ekipler yer aldı. İkinci İtalyan ekip Mitsubishi L200’leri ile Gal Shacham-Ofir Nimrod ve üçüncü İsrail’lli ekip Mitsubishi Pajero ile yarışan Andrea Schiumarini-Ofir Nimrod oldu.

Motosiklet Kategorisinde Ümit Salkım birinci gelirken, ikinci yine bir Türk yarışçı, Murat Yazıcı ve üçüncü Endonezyalı yarışçı Zacharia Millward oldu.

Yoruma Kapalıdır.