Reklam

1 litre yakıt ile 2832 kilometre yol!

 1 litre yakıt ile 2832 kilometre yol!


Shell Eco-Marathon’un 2012’de gerçekleştirdiği yarışta prototip araç kategorisinde, Fransız Microjoule-La Joliverie takımı, 1 litre yakıt ve yarışmaya özel üretilen Michelin lastikleri ile 2832 km yol kat ederek yeni bir rekora imza attı.

reklam

Michelin Energy Saver lastikleri Shell Eco-Marathon’da bu yıl bir rekora imza attı. Bu yıl 28.’si, Hollanda’nın Rotterdam şehrinde gerçekleşen etkinliğe 1 litre yakıt ile mümkün olan en uzun mesafeyi kat etmek için, 24 ülkeden 227 takım katıldı. Türkiye’den de; Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Gediz Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi, Sakarya Üniversitesi, Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi ve Erciyes Üniversitesi takımları yarışmaya katıldı.

Shell Eco-Marathon, Michelin’e lastiğin, yakıt tüketimindeki etkisini sergileme ve test etme açısından büyük bir imkân sağladı. Yarışmaların göze çarpan anlarından biri de, daha önce de bu yarışmayı kazanan Fransız Microjoule-La Joliverie takımının, Michelin EnergySaver lastiklerine sahip olan prtototip hidrojenli araçları ile benzinli yakıt sınıfında litre başına 2832.8 km’lik sonuçla başarı kazanması oldu.

Son yıllarda, Michelin lastikleri, olağandışı bir yakıt verimliliği sağlamak için tasarlanmış ultra modern araçların bulunduğu prototip kategorisinde araçların yüzde 80’inden fazlasının orijinal ekipmanını oluşturarak bu konudaki liderliğini sürdürmekte. Günümüzde yollarda yaygın olarak görülen araçlara benzeyen araçların bulunduğu şehir içi konsepti kategorisinde, takımların yüzde 90’ı Michelin lastiklerini tercih etti. Lastikler, aracın genel olarak enerji verimliliğini artırma konusunda önemli bir rol oynarken, aynı zamanda yaptıkları etki prototip araçlarda çok daha fazla. Lastikler, konvansiyonel içten yanmalı araçta enerji tüketiminin yüzde 20’sinden sorumludur; ancak prototip araçlarda bu oran yüzde 60’tır. Dolayısıyla, Shell Eco-Marathon’da bu konuda öncü olan Michelin Energy Saver lastikleri tercih edilmiş.