1 Nisan şakası gibi: Voltswagen!

 1 Nisan şakası gibi: Voltswagen!

Volvo’nun 2013’te yaptığı “güvenlik” dolu 1 Nisan şakası gövde havayastıklarının bir benzeri sandık önce. Ama VW’nin hiç şakası yoktu. Çünkü açıklamayı markanın Amerika’daki patronu Scott Keogh yapıyordu: Mayıs ayından itibaren VW’nin ABD operasyonu “Voltswagen of America” olarak isimlendirilecek! Evet evet, Volkswagen ismi, markanın dieselgate skandalıyla ağır darbe aldığı Amerika pazarı için Voltswagen olarak değişiyor. “Voltswagen”, Porsche, Audi, Bentley, Bugatti ve Lamborghini’nin ABD kollarını içeren ve kendisi de Volkswagen AG’nin bir ayağı olan Volkswagen Group of America kurumsal şemsiyesinin altında özel bir Amerikan markası olacak. Keogh, “K’mizi bir T için değiştiriyor olabiliriz, ancak değiştirmediğimiz şey, bu markanın her yerdeki sürücüler ve insanlar için sınıfının en iyisi araçlar üretme taahhüdüdür” dedi. Scott Keogh “‘İnsan arabası’ (Volkswagen) fikri, varlığımızın temelini oluşturur. Elektrikli bir geleceğe geçişimizin başlangıcından itibaren, yalnızca milyonerler için değil milyonlar için EV’ler üreteceğimizi söyledik. Bu isim değişikliği, insanların arabası olarak geçmişimize selam veriyoruz ve geleceğimizin insanların elektrikli arabası olduğuna olan inancımız tam.” diye ekledi.

reklam

reklam
Yeni 208 Advertisement

VW resmi açıklamasında, “Volkswagen Grubu, Paris İklim Anlaşması hedeflerini destekleyen ilk büyük otomobil üreticisi olduğundan bu yana görev buydu. Elbette 2025’e kadar şirketin karbon ayak izini yüzde 30 azaltma ve 2050’ye kadar net karbon nötr olma hedefiyle birlikte. Sonuç olarak 2025’e kadar dünya çapında 1 milyon EV satma taahhüdü, 2029 itibariyle VW grubu markalarında 70’den fazla elektrikli modelin piyasaya sürüldüğünü görecektir.”

VW, yakın zamanda yenilenen logosu ve uzun süredir devam eden renk temaları da dahil olmak üzere mevcut markasının unsurlarını, yeni elektrikli modellerini simgeleyen açık mavi unsurlarla koruyacak. EV’ler, koyu mavi renkte geleneksel VW logosunu koruyacak olan ICE ile çalışan arabalardan ayırt etmek için “Voltswagen” yazan bir etiket takacaklar.