Opel Mokka

11 milyonuncu Skoda

 11 milyonuncu Skoda

11 milyon araç - Mlada Boleslav
Skoda’nın, Çek Cumhuriyeti’ndeki ana fabrikası olan Mlada Boleslav’da 11 milyonuncu araç üretiminin gerçekleştirildiği bildirildi. Tesiste Octavia, Octavia Combi, Fabia, Fabia Combi, Rapid ve Rapid Spaceback modellerinin üretimini gerçekleştiren Skoda, marka tarihinin en büyük model atağı çerçevesinde son üç yıldır sürekli yatırımlarla fabrikayı büyütmeye devam ediyor. Üretimden Sorumlu Skoda Yönetim Kurulu Üyesi Michael Oeljeklaus, Mlada Boleslav’ın Skoda üretim ağının kalbi olduğunu belirterek, “Üretilen 11 milyonuncu araç, Skoda markasının güçlü kimliğini ortaya koyuyor. Bugüne kadar üretilen Skoda otomobillerinin yüzde 50’den fazlası Mlada Boleslav’da üretim hatlarından indi. Sadece son iki yılda 1 milyon araç üretildi” dedi.
Yaklaşık 10 bin kişinin çalıştığı Mlada Boleslav’daki Skoda tesislerinde, yeni modellerin üretilmesi amacıyla fabrika tarihinin en kapsamlı modernizasyon ve genişleme yatırımları da gerçekleştirildi. Günlük üretim adedini 800’den 1.200’e çıkarmak için yapılan yeni yatırımlar, yeni bir gövde hattını ve tam otomatik boya bölümünü de kapsıyor. Skoda ayrıca, yeni ve çevreye saygılı bir de kalıp hattını hayata geçirdi.
Mlada Boleslav’da üretilen yeni modellerin elde ettiği başarılar da bu yatırımların bir sonucu olarak ortaya çıktı. Batı ve Doğu Avrupa’da satışları yüzde 30 artan yeni Skoda Octavia, 2014 yılının ilk iki ayında gerçek bir başarı kaydetti. Yeni Rapid, piyasaya sunulmasının ardından yaklaşık 2 yılda markanın üçüncü güçlü modeli haline geldi. 2013’te Rapid satışları, bir önceki yıla göre yüzde 25 oranında arttı.
Mlada Boleslav fabrikası, Skoda’nın 118 yıllık başarı öyküsünün kalbi durumunda. 1895’te Vaclav Laurin ve Vaclav Klement, bugünkü tesislere çok yakın bir yerde, bisiklet üretimine başlarken, motosiklet ve 1905’ten sonra da otomobil üretimine geçtiler.

reklam