200’e varmadan tavan açılıyor!

 200’e varmadan tavan açılıyor!

Ferrari 458 Italia’nın üstsüz versiyonu 458 Spider, Eylül ayındaki Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkacak. Tofaş çatısı altında yer alan FerMas tarafından 380 bin Euro’dan başlayan anahtar teslim fiyatıyla Türkiye’de de satışına devam edilen Ferrari 458 Italia’nın model yelpazesini genişleten 458 Spider, sahip olduğu alüminyum tavanıyla dünyada bir ilke de imza atıyor.

Dünya lansmanı Frankfurt’ta gerçekleştirilecek olan Ferrari 458 Spider, sahip olduğu 4.5 litrelik V8 motorun gücünü, çift kavramalı ve direksiyon üzerinden vites değiştirme imkanı sunan F1 tipi şanzımanla yola aktarıyor. Ferrari 458 Spider’da görev yapan V8 motor, ürettiği 570 HP güç ve 540 Nm’lik maksimum torkla otomobile sıra dışı bir performans sağlıyor. 1430 kg’lik boş ağırlığa sahip olan Ferrari 458 Spider, 0-100 km/s hızlanmasını 3.4 saniyenin altında tamamlarken, 320 km/s’lik son hıza erişebiliyor.
Sınıfının en başarılı yakıt tüketim özelliklerini de 458 Spider’a kazandıran motorun 100 km’de ortalama 11.8 litrelik yakıt tüketiminin yanı sıra 275 g/km’lik karbondioksit emisyon değerine sahip olması, aynı zamanda çevreye değer veren üstün teknolojisini gösteriyor.

Tavan da otomobil kadar hızlı
Ferrari 458 Spider’ın öne çıkan bir başka özelliği ise tam olarak içeri çekilen metal tavanının orta-arka motorlu spor otomobilde dünyada bir ilk olması. Ferrari patentli tamamen alüminyumdan imal edilen bu hard-top tavan, geleneksel katlanır soft-top tavana göre 25 kg daha hafif olmasıyla da dikkat çekiyor.
Otomobille yarışırcasına sadece 14 saniyede açılan tavanın aracın arka tarafında küçük bir alana ihtiyaç duyması, koltukların arkasına bagajları koymak için geniş bir arka sıra eklenmesini de sağlıyor.

Tavan açık sürüşte azami konfor elde etmek için Ferrari 458 Spider, cömert boyutlara sahip olan ayarlanabilir elektrikli rüzgar kesiciyle donatıldı. Kokpitteki havayı yavaşlatacak ve dağıtacak şekilde tasarlanan rüzgar kesici donanım, saatte 200 km’nin üzerindeki hızlarda dahi araç içindeki yolcuların rahat bir sohbet yapılabilmelerine imkan veriyor. Bunlara ek olarak, motorun sesinin de otomobilin içindekilerin üstü açık sürüş deneyimini tamamen hissetmeleri amacıyla özel olarak ayarlanması Ferrari 458 Spider’da öne çıkan bir başka unsur.