Yeni 208 Advertisement

2008’e EuroNCAP’ten 5 yıldız

 2008’e EuroNCAP’ten 5 yıldız

Peugeot 2008 www.e-motoring.com
Peugeot 2008’in güvenliği, Euro NCAP tarafından yapılan testlerle onaylandı. Aracın 1.2 VTi versiyonunyla yapılan çarpışma sonucunda yetişkin yolcu için 32, çocuk yolcu için 38 puanla güvenlik seviyesi 5 yıldızla derecelendirildi ve otomobilin güvenliği onaylandı.

Testler sonucunda yolcu kabini önden çarpışmalarda formunu koruyup sabit kalırken sürücü ve yolcu mankenlerde diz ve omurga yeterince iyi koruma gözlendi. Benzer koruma özellikleri farklı boyutlardaki bedenlerde de kendisini gösterdi. Yandan çarpma testlerindeyse göğüs korunması yeterliydi ve vücudun diğer bölgelerinde de iyi seviyede oldu. İptal edilebilir yolcu havayastığının durumu hakkında yeterince bilgilendirici bulunmayan etiketlere dikkat çekildi. Yaya korumayla ilgili 2012 yılında tasarlanan 208’in verilerinden yararlanmak yerine 2008 için yeni testler gerçekleştirildi. Kaput ve tampon yayalar için eskisinden daha dostane bulundu. Zaten modelin standart donanımları bu üstünlüğünü mükemmel şekilde ortaya koyuyor:
– Hız sabitleyici-sınırlayıcı, ESP (anti-patinaj ASR, denge kontrolü CDS, acil fren yardımı AFU ve elektronik fren dağıtıcısı REF fonksiyonlarını bir araya getiren sistem),
– Dört tekerlekte disk fren,
– Altı hava yastığı (iki önde,iki yanda, iki perde),
– Üç bağlantı noktalı Isofix sabitleme sistemi.
2008 aynı zamanda Peugeot Connect SOS et Peugeot Connect Assistance hizmetleriyle Peugeot’nun üçüncül güvenlik alanındaki liderliğinden yararlanıyor. Kaza durumunda, aracın lokasyonu GPS ile belirleniyor ve ilk yardım zinciri hemen devreye sokuluyor.
Öte yandan, Peugeot i-Cockpit sürücü için ideal sürüş konumu sağlıyor. Aracıyla bütünleşen sürücü böylece sezgisel olarak bütün kumandalara erişebiliyor. Peugeot i-Cockpit derinlik ve yükseklik ayarlı çok fonksiyonlu küçük direksiyon simidi, göz hizasında gösterge paneli ve 7” dokunmatik ekrandan oluşuyor.
Nisan ayında Avrupa’da, Eylül ayı başında da Türkiye’de pazara sunulan Peugeot’nun yeni crossover modeli 2008 başarı yolunda emin adımlarla ilerliyor. Eylül sonu itibariyle, 25.000’i Fransa’da olmak üzere 30 Avrupa ülkesinde 54.000’in üzerinde müşteri siparişi topladı. Aynı tarihte, 2,5 aylık üretime eşdeğer 25.000 adet ilave sipariş daha kaydedildi. En yüksek donanım düzeyleri toplam siparişlerin %71’ini oluşturuyor.