Anadol geri mi dönüyor?

 Anadol geri mi dönüyor?

İlk üretimi 1966’da yapılan ve 1984’e kadar 18 yıl boyunca Türkiye’nin her yanında sevilerek kullanılan ‘seri üretim ilk Türk otomobili Anadol’, yeniden yollarda görülebilir. 750 milyon dolarlık bir yatırımla ‘Anadol’ markasının tekrar üretilebileceği ve ‘Türk markası’ olarak dünya pazarında boy gösterebileceği ifade ediliyor. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’nin son yıllarda otomotiv sektöründe kaydettiği gelişmeler göz önüne alındığında, efsane ‘Anadol’ markasını yeniden canlandırabileceğini söyledi. Ergün, üreticilerden bu konuda çalışma yapmalarını isterken, geçmişte Türk insanının imza attığı birçok başarılı çalışmanın çeşitli nedenlerden ötürü akim bırakıldığını belirtiyor. ‘Anadol’ otomobilinin motoru haricinde tamamıyla Türk tasarımı projelerden biri olduğunu ifade eden Bakan Ergün, yeni bir konsept ve model ile üretimi yapıldığı takdirde Anadol’un yeniden büyük bir ilgiyle karşılanacağına inandığını söyledi.

“Sabotajlara artık geçit yok”

1930’ların başında Nuri Demirağ tarafından milli uçak üretilmesi, 1961’de tamamıyla Türk tasarımı olan ‘Devrim’ otomobilinin yapımı ve daha sonra seri bir şekilde üretilen ‘Anadol’ otomobili gibi çalışmaların birileri tarafından sabote edildiğini belirten Bakanı Ergün, bu projelerin devam ettirilmemesi nedeniyle geçmişte Türkiye’nin bu alanlarda dünyanın gerisinde bırakıldığını söyledi.

Anadol

Anadol, Türkiye’nin ilk seri üretim otomobilidir. Vehbi Koç tarafından kurulan Otosan Otomobil Sanayi A.Ş. tarafından 1966-1984 yılları arasında İstanbul’daki fabrikada üretildi. Anadol’un üretimi 19 Aralık 1966’da başlamış olsa da, satış ve trafik tescili için gerekli olan “Yeterlilik Belgesi” ve “Araçların imal, tadil ve montajı hakkında teknik şartları gösteren yönetmelik” onayı Makina Mühendisleri Odası’ndan 28 Şubat 1967 tarihinde alınmış ve dolayısı ile Anadol satışları bu tarihten sonra başlamıştır. Anadol’un ilk modelleri İngiliz Reliant ve OgleDesing tarafından tasarlandı. 1966’dan 1984’e kadar devam eden Anadol üretimi, yerini 1984’ten sonra Ford Taunus üretimine bırakırken, Otosan 500 ve 600D pikap üretimi 1991 yılına kadar devam etti. Bütün modellerinde kaportası cam elyafı ve polyesterden yapılan Anadol’da motor olarak da Ford motorları kullanılmıştı. İlk kullanılan motor, Ford’un Cortina modelinin 1200 cc’lik Kent motoruydu. Anadol adı, açılan isim yarışması sonucunda finale kalan; Anadolu, Anadol ve Koç arasından seçilmişti.