“Arka Pencere” ile gelen ISO Çevre Ödülü

 “Arka Pencere” ile gelen ISO Çevre Ödülü

Ford_Otosan_ISO_Çevre ÖdülüAmerika’ya ihraç edilen Transit Connect’in geliştirme çalışmalarından arta kalan camlar tablo oldu, elden edilen gelirle, Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi “Yeşil Bina”ya dönüştürüldü. Ford Otosan çalışanlarının gönüllü katkısı ve OİB işbirliğinin ortaya çıkardığı proje ile Ford Otosan’ın toplumsal duyarlılığı bir kez daha ödüllendirildi. Toplumsal sorunlara kalıcı çözüm sağlamak üzere çeşitli sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiren Ford Otosan, “Arka Pencere” projesiyle 14. İSO Çevre ve Enerji Ödülleri organizasyonu tarafından Çevre ve Sürdürülebilirlik Yönetimi kategorisinde ödüle layık bulundu. Düzenlenen törende, ödülü Ford Otosan Satın Almadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Kabatepe, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, İSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Çevre ve Enerji Kurulları Başkanı M. Ata Ceylan ve İSO Başkanı Erdal Bahçıvan’ın elinden aldı.

Törende bir konuşma yapan Kabatepe, projeye gönüllü katkıda bulunan Ford Otosan çalışanlarına ve işbirliği yapan OİB Eğitim Vakfı’na teşekkür ederek şunları söyledi: “Ford Otosan olarak ticari işlerimize olduğu kadar; engellilik, eğitim, sağlık ve çevre konuları öncelikli olmak üzere toplumsal sorunlara da büyük önem ve öncelik veriyoruz. Bizim gibi büyük çaplı şirketlerin bunu yapması gerektiğine içtenlikle inanıyoruz.”

Ford Otosan’ın bugüne kadar su bazlı boya arıtma tesisleri ve yüzde 85 oranında geri dönüşümlü araç üretimi ile çevreye duyarlılıkla hareket ettiğini hatırlatan Kabatepe, “Atıl panelleri sanat eserine dönüştüren bu proje ile çevreye olan duyarlılığımızın ödüllendirilmiş olmasından mutluluk ve gurur duyuyoruz” dedi. Bu okuldan mezun olan öğrencilerin çevre bilinci ile eğitildiklerini dile getiren Kabatepe, sözlerine şu şekilde devam etti: “Türkiye’nin gelişen endüstrisi ile enerji ihtiyacını gün geçtikçe artmaktadır. ‘Yeşil Bina’ gibi tasarruf sağlayıcı faaliyetler bu ihtiyacın dengelenmesinde önemli rol oynamaktır. Ülkemizin diğer bir önemli sorunu nitelikli işgücü ihtiyacına hizmet eden okulumuzda enerji tasarrufu adına böyle önemli bir proje gerçekleştirerek çifte katkı sağladığımıza ve Türkiye’nin aydıınlık geleceğine bir pencere açtığımıza inanıyoruz. ”