Asıl 4 kişilik ilk Ferrari bu!

 Asıl 4 kişilik ilk Ferrari bu!

İki hafta kadar önce Ferrari FF haberini yazarken içimizde bir şüphe yok değildi. “Tarihin ilk dört kişilik Ferrari’si” ifadesinin doğru olup olamayacağına dair… Ama bunu ispatlamak gerekliydi. Çünkü Pininfarina tarafından tasarlanmış dört kişilik bir Ferrari konsepti 1981 LA Auto Show uluslararası otomobil fuarında bile sergilenmiş, hatta tanıtımında Brigitte Bardo model olarak kullanılmıştı. Bu özel fotoğraflara ulaşmak biraz zaman aldı ama işte aslında gerçekten ilk olan 4 kişilik Ferrari! Ferrari Pinin!

Sergio Pininfarina’nın babası Battista Pinin Farina’ya ‘saygı’ için tasarladığı bu otomobil, 1981 yılı Torino Otomobil Fuarı’nda sergilenmişti. Enzo Ferrari’nin çok etkilendiği bu tasarım, üretimini masaya yatırmak için Sergio’yu Maranello’ya davet etmesini sağladı. Ama Ferrari patronu ile Pininfarina kurmayı bir araya gelemediler. Zira Enzo Ferrari, tasarımı çok beğenmesine karşın Ferrari’de dört koltuk fikrini ticarileşme kaygısıyla tam olarak benimseyememişti. Tasarımıyla Aston Martin Lagonda’yı çağrıştıran bu Ferrari Pinin, birkaç fuarda sergilenmişti. Sergio Pininfarina’nın kendisi için üretebildiği bir otomobil olarak kalsa da aslında hayal edilmiş ve stüdyo koşullarında sınırlı sayıda üretilmiş ilk dört kişilik Ferrari idi. Tanıtımında Brigitte Bardo’dan destek alınan otomobilde 12 silindirli düz Ferrari motoru yer alıyordu.
Bu durumda Ferrari FF’e de ilk seri üretim Ferrari unvanı düşüyor!

1 Yorum

  • Pininfarina bu modelden sonra 456 modelinin üzerine belçilalı Nafsas Al Khaddaja isimli bir arap için ”Ferrari 456 GT Sedan” modeli üretmişti. birde bu aracı ”Ferrari 456 GT Venice” diye Station Wagon modelini yine Pininfarina Brunei Sultanı için üretmişti. Ayrıca sedan modeli de Brunei Sultanı’nın garajından çıkmıştı.

Bu yazı yorumlara kapalıdır.