Audi, Formula 1 hazırlıklarını hızlandırıyor

 Audi, Formula 1 hazırlıklarını hızlandırıyor
Reklam

AUDI AG ve Volkswagen AG Denetim Kurulu Üyeleri Formula 1’e yönelik planlamalarında 2026 sezonu için hazırlıkları hızlandırmaya karar verdi. Bu planlama doğrultusunda Audi, Sauber Grubu’nun yüzde 100 hissesini almayı planlıyor.

Audi CEO’su Gernot Döllner liderliğinde şirketin gelecekte odaklanacağı konularla ilgili açıklama yaptı. Oliver Hoffmann, Genel Temsilci olarak Audi Formula 1 programından sorumlu olacak. Andreas Seidl, Audi F1 Takımının CEO’su olarak F1 projesinin uygulanmasından ve Audi F1 Takımının yönetiminden sorumlu olacak.

Ürün ve teknolojileri dışında kendini küresel alanda daha da güçlü konumlandırmaya odaklanan Audi, Formula 1 için hazırlıklarını hızlandırıyor.

Oliver Hoffmann

Şu anda Teknik Geliştirme Bölümü Başkanı olan Oliver Hoffmann, Yönetim Kurulu tarafından Genel Temsilci olarak atanarak, AUDI AG’nin Formula 1 faaliyetlerinden ve markanın, motorsporlarının bu en üst seviyesine girişinden sorumlu olacak.

Yeni oluşturulan bu görev, Audi’nin Formula 1 programının üç ayağını yönetmeyi amaçlıyor:

Audi, ünlü İsviçreli yarış takımı Sauber Holding AG’nin yüzde 100’ünü devralmayı planlıyor. Mevcut çoğunluk hisse sahibi Islero Investments AG ile bu konuda anlaşmaya varıldı. Oliver Hoffmann, Audi Formula Racing GmbH’nin hissedarlar komitesine başkanlık ederken, aynı zamanda tüm Sauber şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanı da olacak.

Görev kapsamının diğer iki ayağını ise güç ünitesinin Neuburg tesisinde Audi Formula Racing GmbH tarafından geliştirilmesi ve programın stratejik olarak yönetilerek etkinleştirilmesinin AUDI AG tarafından yönetilmesi oluşturuyor. Böylece, Formula 1 programının başarılı bir şekilde başlatılması sağlanırken aynı zamanda Audi markasını küresel alanda daha da güçlü kılmayı ve motorsporları ile seri üretim arasında yakın iş birliğinin artması hedefleniyor.

Audi CEO’su Gernot Döllner

Teknik Geliştirme Döllner’e devredildi

Buna bağlı olarak Oliver Hoffmann, AUDI AG Yönetim Kurulu Üyeliğinden ayrılıyor. Audi CEO’su Gernot Döllner, mevcut sorumluluklarına ek olarak Teknik Geliştirme Bölümü Sorumluluğunu üstlenecek. Teknik Geliştirme Bölümü‘nün dönüşümü devam edecek ve geliştirme süreleri kısalırken, Audi tarafından tanımlandığı haliyle ürün ve teknolojileri önceliklendirmek üzere daha verimli yapılara ve net sorumluluk alanlarına odaklanacak.

Andreas Seidl

Audi F1 Takımı CEO’su Seidl oldu

Audi’de, 2026’da FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası’na katılma hazırlıkları çerçevesindeki bir başka önemli görev ataması da Andreas Seidl‘in Audi F1 Takımı CEO’luğuna atanması oldu. Seidl, Audi F1 projesi dışında Audi F1 Takımını yönetmekten de sorumlu olacak. Motorsporları kariyerinde Formula 1 ve 24 Saat Le Mans yarışlarında mücadele eden önemli takımların yönetiminde yer alan Seidl, 2023 yılında Sauber Grubu’nun CEO’su olarak görev yapıyordu.

 

Hoffmann en doğru isim

Hoffmann’ın motorsporlarındaki engin deneyimi onu doğru zamanda doğru insan haline getirdi. Teknik Geliştirmeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Audi Sport Başkanı olarak Audi markası için önemli motorsporları başarıları elde etmeyi başardı. Audi Motorsporları ekibi GT2, GT3 ve GT4 gibi yarışların yanında, DTM ve tamamen elektrikli Formula E Dünya Şampiyonasında uluslararası galibiyetler elde ederken Dünya’nın en zorlu yarışlarından kabul edilen Dakar Rallisi’nde ise 2023 yılında genel klasman birinciliği elde etti.

 

Konuyla ilgili olarak bilgi veren Oliver Hoffmann şunları söyledi: “Son yıllardaki muhteşem performansından dolayı Teknik Geliştirme ekibine teşekkür ediyor, yoğun çalışmalarımız sonucunda ortaya çıkan ve önümüzdeki aylarda yollara çıkaracağımız üstün ürünlerle gurur duyuyorum. Motorsporları, özellikle de Formula 1 benim en büyük tutkum. Sorumluluk alanlarını bir araya getirerek ve Sauber Grubu’nun yüzde 100’ünü devralarak 2026’daki lansman hazırlıklarımızı daha da hızlandıracağımıza inanıyorum. Audi F1 Takımı CEO’su olarak Andreas Seidl’ı görmekten mutluyum. O, iddialı planımız için tam olarak doğru insan. Gerek üretici ve gerekse de Formula 1 takımı tarafındaki liderlik pozisyonlarındaki deneyimi ile Audi’nin Formula 1 projesine önemli katkılar sağlayacak.”