Audi’nin CEO’su Rupert Stadler tutuklandı

 Audi’nin CEO’su Rupert Stadler tutuklandı


Dizel skandalıyla ilgili gözaltına alınan Audi’nin CEO’su Rupert Stadler tutuklandı. Volkswagen Group ana sözcüsü, “Bay Stadler’in bu sabah tutuklandığını doğruladık. Tutuklamaya devam edilip edilmeyeceğini belirleyecek duruşma devam ediyor” açıklamasını yaptı. Üç yıl önce patlak veren skandalda ilk önce Volkswagen araçlarında emisyon testlerini aldatan donanımlar bulunmuş, sonrasında skandal Audi’ye de bulaşmıştı. Volkswagen grubundan yapılan açıklanada 11 milyon dizel araçta emisyon testinde olduğunu anlayıp, emisyonu anında azaltan bir yazılım kullanıldığı itiraf edilmişti. Araçların egzoz emisyon değerlerini manipüle etmesi nedeniyle ABD’de açılan davada Volkwagen’in kardeş şirketi Audi markasının CEO’su Rupert Stadler ve bir başka yönetim kurulu üyesinin evlerine baskın düzenlenmişti.

reklam

Audi CEO’sunun evine baskın
Münih savcılığı tarafından yapılan açıklamada Rupert Stadler ve bir başka yönetim kurulu üyesinin dizel skandalı soruşturması kapsamında gözaltına alındığı belirtildi. Söz konusu kişilerin delilleri karartma şüphesi nedeniyle tutuklandıkları açıklandı.Volkswagen eski CEO’su Martin Widnerkorn ise geçen ay ABD’li savcılar tarafından yolsuzluk, ABD’li müşterileri kandırmak için komplo kurmak ve Temiz Hava Yasası’nı ihlal etmek suçlarından mahkum edilmişti.

reklam
Yeni 208 Advertisement

Nicolai Laude, şirket adına yaptığı açıklamada, CEO’su Stadler’in tutuklandığını doğruladı; ancak, devam eden soruşturma hakkında açıklama yapılmayacağını duyurdu ve “Masumiyet karinesi Stadler için de geçerli olmaya devam ediyor” dedi. Sadece birkaç gün önce Almanya Volkswagen’e dünya genelinde dizel motorlarında emisyon testlerini aldattığı için 1 milyar euro (1.2 milyar dolar) ceza kesmişti.Volkswagen hisseleri yüzde 3.40 değer kaybetti.