automotivİST’te gündem enerji dönüşümü oldu

 automotivİST’te gündem enerji dönüşümü oldu

Geleceğin otomotiv dünyasını okuyabilmek amacıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen automotivİST Uluslararası Otomotiv Kongresi, İstanbul’da yapıldı.
“Otomotiv’de Enerji Dönüşümü ve Emisyon” başlıklı automotivİST 2010’da, otomotiv üreticisinden distribütörüne, yan sanayicisinden tedarikçisine, yetkili satış ve servis organizasyonlarından 3. parti ve otomobil severlere kadar tüm katılımcılara otomotivin geleceğine dair oldukça geniş bir vizyon sunuldu. Kongre açılışında konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç; “Otomotiv tarihinin en önemli dönemlerinden birini yaşıyoruz. Bu dönem otomotiv sektöründe büyük ve köklü bir değişim sürecini başlattı. Gelişen teknoloji sayesinde ortaya çıkan farklı enerji ihtiyaçları ve azalana petrol kaynakları sebebiyle otomotiv sektörü yenilenme ihtiyacı duymuştur. Bu sebeple “otomotivde enerji dönüşümü ve emisyon” konusu, sektörün ve dünyanın geleceği açısından hayati bir önem taşıyor” dedi.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ise “Ülke ekonomileri için büyük önem taşıyan otomotiv sektörü, Ar-Ge, kalite yönetimi, ana ve yan sanayi arasındaki iş birliği, nitelikli istihdam, esnek üretim, etkin pazarlama yöntemlerinin gelişmişliğine bağlı olarak değişir ve dönüşür. Bu değişimin günümüzdeki yansıması olan otomotivdeki enerji dönüşümüne bağlı olarak alternatif yakıt ve elektrikli araçlarla ilgili çalışmalara destek ve teşvik sunuyoruz” şeklinde konuştu.

automotivİST 2010’a video mesajı ile katılan Peugeot Başkanı Vincent Rambaud; “Kongrenin teması olan “Otomotivde Enerji Dönüşümü ve Emisyon”, Peugeot olarak bizim öncelikli hedeflerimizden biriyle tam olarak örtüşüyor. Çevreye bıraktığımız izi ve fosil enerjilere bağımlılığımızı azaltmak amacıyla, sürüş keyfinden ödün vermeden ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak için, çok sayıda teknolojiye yatırım yaparak sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz“ şeklinde konuştu.
Toyota Avrupa Dış İşler ve Çevre Başkan Yardımcısı Michel Gardel ise yaptığı konuşmada otomotiv sektöründe alternatif enerjilerin kullanımının hızlı bir gelişim içinde bulunduğunu ve sürdürülebilir projelerle otomotiv endüstrisinin yeni bir boyuta hızlı adımlarla geçtiğini belirtti.
ODD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, OSD Başkanı Kudret Önen, OYDER Başkanı Şükrü Ilısal ve TAYSAD Başkanı Celal Kaya’nın katıldığı panelde yapılan sektörün analizi ve ihtiyaçları tüm katılımcılar tarafından ilgi ile izlendi.

Renault adına kongrede söz alan İbrahim Aybar ise Elektrikli Araç konusunda en son teknolojileri katılımcılar ile paylaştı. Ayrıca Deloitte Yönetici Ortağı Dr. Martin Hoelz, GfK Türkiye Otomotiv Sektör Yöneticisi Eda Aybaba Çelik, PWC Vergi Danışmanı Bart Vanham ve TEPCO Elektrikli Araçlar Genel Müdürü Takafumi Anagewa konuları hakkında değerli bilgilerini katılımcılarla paylaştı.

İlki 2007 yılında “Made in World” ve ikincisi de 2008 yılında “Shifting Future” konseptleri ile hayata geçen kongre, geçmiş dönemlerde de olduğu gibi bir kez daha otomotiv sektörünün küresel ölçekte, öncü ve yenilikçi temsilcilerinin, Türk yatırımcı, yöneticileri ve çalışanları ile buluştukları, güçlü bir platform oluşturdu.