BMW 428i

 BMW 428i

BMW 428i www.e-motoring.comBazı markalar vardır, mükemmel otomobiller üretir. Hatasızdır modelleri neredeyse. Özellikle Alman markalarının tartışmasız üstünlüğü vardır mükemmeliyetçi kimlik konusunda. Ama kimi markalar, malzeme ve işçilik hataları, performans eksikleri, kronik sorunları olsa da ismi hep sunduğu sürüş coşkusu ve ruhu ile anılır. Evet evet Alfa Romeo’dan söz ediyorum. Sorunlarıyla boğuştukça düşünürsünüz ki, markanın şanı sahte bir efsaneden ibaret. Ama bir kez kullandığınız zaman tadı hep damağınızdadır, hep Alfa Romeo’nuz olsun istersiniz. Bu “dertli” İtalyan’ın meşhur “sportif ruhunu” taşıyan Alman’a da BMW denir. Münih’in Milano’ya yakınlığından mıdır, her iki markanın da üst devirleri sevmesinden midir bilmem ama kusursuz Alfa Romeo’yu BMW’de bulursunuz!

BMW 428i www.e-motoring.com
Tasarım, mühendislik, işçilik, stil ve tabii performans… Bu başlıkların her biri kusursuzdur BMW’de. Yeni 4 Serisi’nde de bu ekol devam ediyor. 3 Serisi’ni dört kapılı sedanlarda bırakan BMW, coupélerini sportif ruha biraz daha fazla hizmet eden 4 Serisi’ne dahil etti. Birkaç sayı önce 420d kullanmış, iyi tanıdığımız dizel motorun bir coupéye ne kadar yakıştığından söz etmiştik. Ama bu kez gerçek bir performans modeliyle karşı karşıyayız. İsmine aldanmayın, eski günlerdekinden biraz farklı. Adı 428 ama kaputun altında 2.0 litrelik bir motor var. Ama çift turbo ile aşırı beslenmiş türden! Öyle böyle değil.

BMW 428i www.e-motoring.com
Fetiş bir kabin
Gövdeden başlayayım. Tipik son dönem BMW çizgileri şekillendiriyor 4 Serisi’ni. Tek kapılı 3 Serisi değil, gövde daha alçak ve daha geniş. En hoşuma giden yanı da ön iz açıklığının arka akslardan az olması. Bana sanki otomobilin burnu daha sivriymiş gibi hissettiriyor! Otomobile dışardan baktığımda BMW’nin neden isim değişikliğine gerek duyduğunu anlıyorum. Sedanın iki yanda birer kapısı eksik spor versiyonu gibi değil de lüks coupé olarak konumlandırmak istiyor artık. Burunda sinirli bakışlar, dev ağızlı M tipi bir tampon, üzerinde yayvan BMW böbreği, tavanda köpekbalığı yüzgeci, gergin bir siluet bu süper coupéyi yolda yıldız yapmaya yetiyor. Neredeyse ön çamurluklardaki solungaçlar bile güzel görünüyor! Ama aldanmayın, otomobilin en göz alıcı güzellikleri içeride. Kırmızı deri kaplı koltuklar, kapı içleri ve aynı tona boyalı kokpitin alt yarısı, son derece fetiş bir kabin yaratmış.

BMW 428i www.e-motoring.com BMW 428i www.e-motoring.com
BMW’lerin dış tasarımı gibi kabini de bir terzi işidir, bilirsiniz. Hatasız iç mekanda malzeme kalitesi de her zamanki gibi. Artık bütün modellerde aynı kokpit kullanılıyormuş gibiyse de üst donanım tercihleri görsel ve fonksiyonel farklılıkları yaratıyor. Büyük bilgi ekranı bunlardan biri. Hani maç seyretseniz seyredilir. Tabii bir de M logolu aksesuarlar! Üç kollu direksiyonun arkasındaki vites kolları 428i’nin sürüş zevkini manuel yaşamak isteyenler için. Ama seri üretim otomobillerdeki en gelişmiş otomatik şanzımanla kullanmanın tadı da ayrı. ZF-8HP, sadece 200 milisaniyede vites değiştirebiliyor. Bu arada 428i’de 3 Serisi versiyonlarına göre daha alçakta oturuyorsunuz. Yola daha hakimsiniz, otomobilde altınızdan kaçamıyor.

BMW 428i www.e-motoring.com BMW 428i www.e-motoring.com
BMW 428i’nin kaputunun altında ikiz turbo ile beslenen 2.0 litrelik 4 silindirli bir motor yer alıyor. 245 HP güç üreten motor, otomobili olağanüstü bir performansla ivmelendiriyor. 1250-4800 d/d arası sürekli ürettiği 350 Nm’lik maksimum tork, otomobile pürüzsüz ve çok etkileyici bir hızlanma performansı kazandırıyor. Sakin kullanımda asaletle dönen tekerlekler, gaza basıldığında M3’e nazire yapar hale geliyor. 5.8 saniyelik 0-100 km/s hızlanma temposu, genele yayıldığında müthiş bir performans makinesiyle karşılaşıyoruz. Devir bandı öyle dolu ve otomobilin tüm silahları o kadar performans odaklı ki, yüksek hızlara ulaşmak kısacık anlar alıyor. Bu ben de öyle bir iştah uyandırıyor ki uzun süredir 250 km/s’ye ulaşmamıştım, o kadarını söyleyeyim! 200 km/s’ye 8. viteste 3500 d/d’de ulaşabilen otomobil, 4500 d/d’de 220 km/s’yle uçuyor. Sonrasını takip etmedim açıkçası! Motor ve şanzımanın olağanüstü uyumu, hızlanırken kickdown yaptığınızda duyulan sesler, hep geçtiğiniz kilometrelerin hakkını verdiğinizi düşündürtüyor.

BMW 428i www.e-motoring.com
İnatla tutunuyor
225/50 R17 ebatlı lastikler üzerinde ilerleyen otomobilin sedan 3 Serisi’ne göre 10 mm daha alçak süspansiyonu ilginç bir şekilde konfor da sunuyor. Kabin içindeki yeterli mesafelerde ağırladığı yolcularını 245 HP’lik bir coupé için fazlasıyla da rahat ettiren otomobil, Sport modu seçildiğinde biraz daha sertleşiyor ama eski 330i kadar bile sert olmuyor. Bu beklenmedik konfora karşın arka koltuk yolcularının görüşleri hayli sınırlı. Otomobilin yola tutunmayla ilgili olağanüstü becerileri var. 350 Nm’lik torkun sürekliliği 428i’nin arkadan kolayca kaydırılabilmesine olanak tanıyor. Direksiyonun hassasiyeti de düşünüldüğünde sürüş ziyafeti başlamış oluyor. Virajlarda yola sımsıkı tutunan otomobilin arkadan kayması için özel çaba ya da ıslak yüzey gerekiyor. Ama risk yaratabilecek durumlar için 72.000 Euro fiyatla satılan 428i’de DSC’den CBC’ye tüm elektronik destek sistemleri görev bekliyor. Ama şu kadarını söyleyebilirim, DSC’yi devreden çıkarsanız bile saçma sapan denemeler yapmadığınız sürece otomobil inatla tutunmaya devam ediyor.
Bu otomobil, 431 HP’lik M4’ün gerekliliğini masaya yatırmanıza sebep olabilecek kadar tehditkar. Gidilebilecek yolların gün be gün azaldığı şehirde sunulan yol kadar otomobil almak, M4’e iki katından fazla ödemekten daha mantıklı olabilir!

+ Başdöndürücü performans
+ Performansa göre makul tüketim
+ Mükemmel yol tutuş
+ Şanzıman özellikleri
+ Malzeme kalitesi ve zengin donanım
– Fazla konforlu
– Arka koltuk yolcularının görüşü sınırlı

BMW 428i
Yakıt tipi: Benzinli
Motor hacmi (cc): 1997
Motor gücü (HP): 245@5000-6250 d/d
Maksimum tork (Nm): 350@1250-4800 d/d
Vites kutusu: 7-ileri DSG otomatik
Maksimum hız (km/s): 250
0-100 km/s hızlanma (sn): 5.8
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 8.3/5.3/6.4
Ağırlık (kg): 1545
U/G/Y (mm): 4638/1825-2017/1377
Aks mesafesi (mm): 2810