BMW 5 Serisi makyaj tazeledi

 BMW 5 Serisi makyaj tazeledi

BMW 5 Serisi www.e-motoring.com
Alman üretici BMW, 5 Serisi’nin tasarım ve teknolojisinde bazı yenilikler yaptı. Sedan, station wagon ve GT versiyonlarını kapsayan yenilikler, yeni motor varyasyonlarını da kapsıyor. Kasım 2009’dan bu yana 1 milyon adet satılan otomobilde göze çarpan ilk değişiklik, burunda yenilenen hatlarıyla daha da belirginleştirilen BMW böbreği ve tampondaki irileştirilen hava girişleri. Tüm donanım seviyelerinde standart olarak sunulan Xenon farların yanı sıra LED’li farlar da opsiyon listesinde yerini alıyor. Ve ilk kez LED sis farları opsiyon listesinde sunuluyor. Arkada da inceltilip deseni yenilenerek keskinleştirilen aydınlatma grubu dikkat çekiyor. Otomobilin omuz çizgisiyle bütünleşerek dinamik bir bitiş sağlayan aydınlatma grubunun yeni deseniyse 3 boyutlu etkisi veriyor. Dış aynalara entegre edilen sinyaller de 5 Serisi için gecikmiş bir yenilik… Meraklıları için önemli olabilir, 5 Serisi Gran Turismo’nun bagaj kapasitesi de 60 litrelik artışla 50 litreye yükseltilmiş.

BMW 5 Serisi www.e-motoring.com
Motor gamında yapılan en önemli yenilikler, ulaşlına tüketim değerleri ve çevreci egzoz salım değerleri. Eylül 2014’e kadar Euro6 egzoz emisyon değerlerini şimdiden sunabilen motorların dizel olanlarında nitrojen oksit salımını iyileştiren BMW BluePerformance teknolojisi standart olarak yer alıyor. TwinPower Turbo teknolojili 143 HP gücündeki 518d’nin 5 Serisi’ne giriş motoru olarak yer aldığı yeni dönemde 520d’deki gibi 100 km’de 4.5 litrelik ortalama yakıt tüketimi vaat ediliyor. Bu motorun egzoz emsyon salımıyla kilometre başına 119 gram düzeyinde. Sedan ve station wagon 520d’de artık BMW’nin dört tekerlekten çekiş teknolojsi XDrive da opsiyon olarak alınabilecek. Böylece 5 Serisi versiyonlarından sedanda 8, station wagonda 7 motor seçeneğinde akıllı dört tekerlekten çekiş sistemi XDrive sunuluyor olacak. Motor ailesi dört benzinli ve altı dizel makineden oluşan 5 Serisi’nin top modeli 450 HP’lik yeni bir V8 motor ile taçlandırıldı. Tabii bunların yanında M550d xDrive Sedan ve M550d xDrive Touring iki de M versiyonu bulunuyor. 5 Serisi Gran Turismo’daysa iki benzinli ve üç dizel motor seçeneği yer alıyor.
Ailenin ConnectedDrive teknolojisiyse daha da geliştirilerek kullanım özellikleri daha da pratikleştirildi. Böylece araç içindeki interaktif fonksiyonları kumanda etmek kolaylaştırıldı.

BMW 5 Serisi www.e-motoring.com

BMW 5 Serisi www.e-motoring.com BMW 5 Serisi www.e-motoring.com

BMW 5 Serisi www.e-motoring.com

BMW 5 Serisi www.e-motoring.com