BMW, 7 Serisi’nde makyaj tazeledi

 BMW, 7 Serisi’nde makyaj tazeledi


Alman üretici güncellediği lüks sedanı 7 Serisi’ni Şangay’da tanıttı, Avrupa için de ilk kez Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtmaya hazırlanıyor. BMW’nin son ana kadar iç mekan tasarımını gizlediği makyajlı 7 Serisi’nde en çok dikkat çeken bölümü, X7’de de kullanılan çok büyük böbrek formlu ızgara dizaynı. 50 mm uzatılan burun yapısında eskisinden %40 büyütülmüş olarak yerini alan ızgara, 7 Serisi’ne daha da ihtişamlı bir görünüm kazandırmış.


Yeni formlu farlar, arkada bir ışık şeridi gibi tasarlanmış aydınlatma grubu, yenilenmiş tampon yapıları ve ön çamurluktan başlayıp kapı altlarından arka tampon kadar uzanan çizgiler dikkat çekiyor. Son ana kadar gizlenen kokpit tasarımında köklü bir değişiklik görünmüyor. 8 Serisi’nde de kullanılan 12.3 inçlik infotainment ekranı 7 Serisi’nde de görev yapacak kullanılmış. Ekranda BMW’nin en yeni Operating System 7.0 yazılımı kullanılıyor.


Arka koltuk yolcuları içinde 10 inçlik dokunmatik ekranlar sunuluyor. Ufak tefek güncellemeler dışında kabinin şekli makyajdan çok da etkilenmemiş. Ama yalıtıma dair adımlar atılmış ve cam kalınlıkları 5.1 mm’ye ulaştırılırken arka çamurluk içi yalıtımlar da geliştirilmiş.


BMW 750i xDrive ve 750Li xDrive’ın motor havuzunda beklendiği üzere 8 Serisi’nde tanıtılan 4.4 litre hacimli 523 HP ve 730 Hm’lik V8 motor yer alacak. Güncellenen plug-in hybrid 745e’de yer alan yeni sıralı 6 silindirli motor, 388 HP güç ve 600 Nm tork üretiyor. Otomobil bu motorda sadece elektrik enerjisi kullandığında 54-58 km menzile ulaşabiliyor. 6.6 litrelik V12 motorlu top model M760Li xDrive ise 577 HP güç ve 850 Nm tork üretiyor.