BMW i3 çeşitleniyor


Alman üretici BMW’nin elektrikli otomobil tutkusu büyüyor. i8 ile yakın geleceğin coupeleri hakkında fikir vermenin ötesine geçip 2014’te yollara çıkmaya hazırlanan Alman üretici, ikinci modeli olan şehir otomobili i3’ü de genişletiyor. i3 Concept’in coupe versiyonu da gün ışığına çıktı. İlk olarak 2012 Los Angeles Auto Show’da tanıtılan i3’ü otomobilin üç kapılı coupe kardeşi izliyor.


BMW i3 ile kıyaslandığında 2570 mm’lik aks mesafesi değişmese de 3964 mm’lik uzunluğu, 1768 mm’lik genişliği ve 1555 mm’lik yüksekliğiyle daha irice… Uzun kapılarla gelen coupe silueti, sentetik cam kapı panelleri ve üst düzeyde güvenlik sağlayabilen yüksek dirençli CFRP yaşam hücresi, B sütunsuz bir otomobil tasarımına imkan veriyor.Bir heykeltraşın elinde şekillenmiş gibi görünen şehir sporcusu, BMW ConnectedDrive teknolojisi sayesinde dünyanın ilk tam iletişim ağlarına bağlı elektrikli otomobili kimliğine sahip. Elektrikli coupede e-mobil kavramın tüm unsurları görülebilecek.


Karbon fiber gövdeli otomobilde yer alan motor, 125 kW/170 HP güç ve 250 Nm maksimum torku arka tekerleklere aktarıyor. Günümüzün BMW modellerinde olduğu gibi COMFORT, ECO PRO ve ECO PRO+ sürüş modlarına sahip olan i3 Coupe Concept, sürüş keyfi ve verimlilik arasındaki ideal dengeyi bozmadan sürüş sağlayan özelliğe sahip. Elektrik motoru, gücünü zemine yerleştirilmiş lityum-ion pilden alıyor. Otomobilde BMW’nin tüketim yönetim sistemi Efficient Dynamics unsurları da yer alıyor. Pilin konumu, otomobilin ağırlık merkezini aşığı çekmesiyle tutunma yeteneklerini de güçlendiriyor.