BMW X3 sDrive 2.0i

 BMW X3 sDrive 2.0i

BMW X3 sDrive 2.0i
BMW model gamında 1 Serisi ve MINI’den tanıdığımız 1.6 litrelik benzinli motor, 520i’den sonra X3’e de can veriyor. Biraz ağır kanlı, bir hayli de cömert olsa bile bu “ekonomik” X3, “önemli olan BMW arması” diyenleri tatmin edebilir. On yılı bulan model geçmişinde milyon barajını aşan X3’ün ikinci jenerasyonu, 2014′ün başında makyajlandıktan sonra ithal edilmeye başlanmıştı. Bu versiyonun durumu da BMW model gamında biraz 316 gibi.

BMW X3 sDrive 2.0i
Ezelden beri Batı Avrupa ülkelerinde satılmayan ya da bayilere tek tük dağıtılan 316, motor yetersizliklerine karşın yıllarca Doğu Avrupa’da premium müşterileri cezbetti. Onun gibi diğer ekonomik versiyonlar da, geliri daha düşük Doğu Avrupa ülkelerinde ya da diğer pazarlarda sunuluyor. Aynı pazarlama yöntemi 316 gibi ilk 116 için de uygulandı ve Batı Avrupa pazarlarında olmayan bu modellerle belli bir başarı da elde edildi. Bu “ekonomik” X3 de sınırlı gelirle BMW sahibi olmak isteyenlere yönelik. Makyaj sonrası ön görünümünde yenilenmiş bi-xenon yuvarlak farlar ve aynalara entegre edilmiş sinyallere kavuşan otomobil, böbrek ızgarası da yeni X5’e benzeyecek şekilde genişletilmişti. Tamponları da yenilenen araçta kalite algısı belirgin olarak yükseltildi. Bu versiyonla gelen en ilginç yeniliklerden biri, turbo destekli 1.6 litrelik motor seçeneği olmuştu. 3 Serisine yakın boyutlarda şık bir SUV olarak görünen X3, dışı gibi geniş ve ferah iç mekanıyla etkiliyor.

BMW X3 sDrive 2.0i
Kabinde alışılagelmiş premium BMW kalitesi hakim. Kullanılan plastiklerden seçilebilen kaplama parçalarına, bu segmentte daha iyisine rastlamak zor. Kapı içleri döşemelerle aynı renkte deri kaplı olan test aracımızda opsiyonlarla desteklenmiş yeterince zengin donanım paketi sunulmuştu. Sunroof sayesinde aydınlık olan kabin, önde ve arkada yeterince geniş yolculuk alanı sağlayabiliyor.
BMW X3’ün 550 litrelik yükleme kapasitesi, arka koltukların yatırılmasıyla 1600 litreye kadar genişletilebiliyor. Bagajın kapağı bir düğmeyle otomatik olarak açılıp kapatılabiliyor.

BMW X3 sDrive 2.0i
İsminde 2.0 geçiyor diye aldanmayın, kaputun altında 1.6 litre hacimli motor yer alıyor. Son olarak 520i’de de kullanılan motor, aslında 1 Serisi’nden ve grubun diğer markası MINI’den tanıdık. BMW’nin değişken supap zamanlama kontrol sistemi VALVETRONIC’e sahip motor, farklı bir yazılımla 1.6 tonluk lüks SUV’a güç verir olmuş. Çift salyangozlu TwinPower Turbo ile beslenen motorun ürettiği gücü 8 ileri vitesli şanzımanla arka tekerleklere ulaştıran X3, alışılagelmiş BMW ataklığı göstermiyor belki ama sükunet içinde hızlanıyor. Aracın hedef kitlesi ve şehirlerimizdeki trafiğin durumu düşünüldüğünde bu en “ekonomik” X3, mantıklı bir seçenek olarak düşünülebilir. Gidilecek yol kalmayan şehirde kullanılamayan yüksek güç yerine güzel, konforlu ve prestijli bir gövdede makul düzeyde güçle yetinmek… Bu kadarla kalsa tolore edilebilir elbette ama bu duruma yüksek yakıt tüketimi de eklendiğinde 1.6 litre motorlu 170 HP’lik X3’ün albenisi tartışılır oluyor. Ne kadar sakin kullanılsa da otomobilin şehir içi tüketim ortalaması 11.0 litrenin altına inmiyor. Yoğun trafikte ve klimalı günlerde daha fazlasını da düşünebilirsiniz. Bu da bir depoyla ulaşılabilecek menzili 450 km civarında tutuyor. Özellikle EcoPro moduna geçildiğinde motorun silindirlerin biri devre dışı kalmış gibi güçten düşüyor, yakıt ekonomisi sağlamayı amaçlıyor. Bu özellik şehir içinde değilse de uzun yolculuklarda yararlı olabilir.

BMW X3 sDrive 2.0i
BMW değişen 1 Serisi ve MINI’de bu motorla vedaştı, yerlerini 3 silindirli yeni motora bıraktı. Ama bu durum, henüz 1.6 litrelik motorun kullanımının sonu anlamına gelmiyor. Güç değişimleriyle kullanımı biraz daha yaygınlaşacak olan motoru yakın gelecekte 2 Serisi versiyonlarında da göreceğiz.
Sadece arkadan itişli olan X3 sDrive’ın süspansiyonu yol koşullarında konfor ve stabilite odaklı. Birçok elektronik destek sistemiyle stabilite ve sürüş güvenliği kontrol altına alınmış. Bu tip araçların vaadi, yüksekte, güvenli ve konforlu sürüşten ibaret. Heybetli yapılarına aldanıp arazi koşullarına sürmemek gerek. Zira ne çekiş mekanizmaları ne de süslü yapıları hoyrat kullanmaya pek uygun değil. Sıradan otomobillerin de geçebileceği toprak yollar ve minik engebeler, asfalt donanımlı bu tip lüks SUV’ların limitlerini belirliyor. Ama uygun lastiklerle ıslak ya da karlı zeminlerde de güvenli ve konforlu yolculuklar yapılabilir.

BMW X3 sDrive 2.0i
BMW X3’ün standart donanımında çok fonksiyonlu spor deri direksiyon, elektrokorm ayna paketi, yağmur snsörü, otomatik klima, handsfree telefon kiti, elektirkli cam tavan, renkli geri görüş kamerası, elektrikli ve hafızalı ön koltuklar, otomatik açılır bagaj kapağı, ısıtmalı ön koltuklar, bi-xenon farlar, adaptif hız sabitleme sistemi gibi donanımlar sunuluyor.

+ Sürüş konforu
+ Ferah ve kullanışlı iç mekan
+ Zengin donanım seçenekleri
+ Büyük bagaj

– Yüksek yakıt tüketimi
– Görünüme yetmeyen performans
– Yüksek fiyat

BMW X3 sDrive 2.0i
Yakıt tipi: Benzin
Motor hacmi (cc): 1592
Motor gücü (HP): 170@5000-6000
Maksimum tork (Nm): 250@1400-4400 d/d
Vites kutusu: 8-ileri Steptronic
Maksimum hız (km/s): 204
0-100 km/s hızlanma (sn): 9.3
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 8.8/6.0/7.0
Ağırlık (kg): 1680
U/G/Y (mm): 4657/1881/1661
Aks mesafesi (mm): 2810
Bagaj hacmi (litre): 550/1600