BMW’nin i markası geleceğe hazırlanıyor

 BMW’nin i markası geleceğe hazırlanıyor
Reklam

BMW i3 Concept www.e-motoring.com
BMW Grubu çatısı altında bulunan ve yepyeni bir alt marka olarak kademeli bir şekilde tanıtılmaya başlanan BMW i’nin model yelpazesi tamamiyle yeni elektrikli otomobillerden oluşuyor. Grup, BMW i’nin geleceğine yönelik aksiyonlar almaya kararlıkla devam ediyor. BMW Grubu’nun sürdürülebilirlik ve teknoloji ilkelerine uygun olarak elektromobilite alanında araştırmalarına devam eden BMW yetkilileri, toplam 80 bilgisayar programcısı ve yazılım geliştiricisinin katıldığı ve yaratıcılığı teşvik eden “Sürdürülebilir Hackaton” etkinliğini Kaliforniya ABD’de gerçekleştirdi. BMW Teknoloji Merkezi’nde düzenlenen bu etkinlik kapsamında BMW i modellerinde kullanılabilecek 7 ayrı kategoride 15 farklı akıllı telefon ve mobil telefon aplikasyonu birincilik için yarıştı.
BMW i markası için düzenlenen “Sürdürülebilir Hackaton”u kazananı ise şarj istasyonlarını verimli şekilde kullanmak ve bekleme sürelerini en aza indirmek amacıyla elektrikli otomobil kullanıcılarının birbirleriyle isim/kimlik kullanmaksızın hızlı ve kolay bir şekilde iletişim kurmalarına yardımcı olmayı amaçlayan aplikasyon oldu. Mevcut şartlar altında elektrikli otomobillerin şarj istasyonlarında uzun süre kalmaları ve yaygınlık olarak şarj istasyonlarının çok yaygın olmamasından yola çıkarak geliştirilen akıllı telefon aplikasyonu, şarja daha çok ihtiyaç duyan elektrikli otomobil sahibinin bir diğeriyle irtibata geçerek otomobilini kısa bir süre şarj etmek için izin istemesine olanak sağlıyor. Şarj işlemi tamamlandığında, birinci otomobil şarj işlemine kaldığı yerden devam edebiliyor.

reklam
Skoda Superb

BMW i8 Konsept www.e-motoring.com
BMW i Markası
Odak noktası sürdürülebilirlik ve ilham veren tasarımlar olan BMW i, sunduğu yeni premium özellikler ile geleceğe dönük otomobilleri ve mobilite hizmetlerini simgeliyor. BMW Grubu’nun, bugünkü bireysel mobilite tanımını yeniden şekillendirecek otomobil konseptleri de BMW i markası altında geliştirilmekte. Bu geliştirme sürecinde öncü teknolojiler, akıllı hafif yapı ve malzemelerin yenilikçi kullanımı ile minimum ağırlığa, maksimum menzile, geniş alana, üstün sürüş özelliklerine ve maksimum güvenliğe sahip otomobiller yaratmak birinci öncelik. BMW i model yelpezisi içinde hibrid BMW i8 Concept Coupe, BMW i8 Concept Spyder ve seri üretim versiyonu 2013 yılında tanıtılacak tamamiyle elektrikli BMW i3 yer almakta.

reklam