Car of the Year’da elektrik devrimi

 Car of the Year’da elektrik devrimi

47 yıllık Car of the Year yarışmasında ilk kez devrimsel bir gelişme yaşandı ve Avrupa’da “Yılın Otomobili” ödülü, %100 elektrikle çalışan Nissan Leaf’e verildi. Nissan Leaf’in başarısı, Japon üreticiyi gururlandırmakla kalmıyor, artık otomobilde yeni bir çağın açıldığını da resmileştiriyor. Dünyada küresel pazarda satın alınabilir fiyatlarla global anlamda pazarlanan ilk sıfır emisyonlu araç olan Leaf, bu büyük başarısını 40 rakibini geride bırakarak elde etti. 23 Avrupa ülkesinin önde gelen 57 otomobil gazetecisinin oluşturduğu yarışmada Nissan Leaf, Alfa Romeo Giulietta gibi favori adaylardan birinin 9 puan farkla önünde yer aldı. Bu ödül, güç kaynağı açısından taşıdığı önemin yanısıra Nissan’ın ikinci Car of the Year ödülü olarak Japon üreticinin Avrupa’daki başarısı açısından büyük anlam taşıyor. Nissan ilk CoTY ödülünü 1993 yılında Micra ile kazanmıştı.

“Yılın Otomobili” ödülünün jüri başkanı Håkan Matson, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu: “Jüri bugün Nissan Leaf’in elektrikli araçlar açısından yeni bir çığır açtığını gösterdi. Nissan Leaf birçok açıdan geleneksel araçlarla karşılaştırılabilecek ilk elektrikli araç”.
Nissan Motor Co. Ltd. Başkanı ve CEO’su CEO Carlos Ghosn da şöyle konuştu: “Bu ödül öncü ve sıfır emisyonlu Nissan Leaf’in güvenlik, performans, genişlik ve yol tutuşu açısından geleneksel araçlarla rekabet edebileceğini gösteriyor. Ödül aynı zamanda Nissan’ın sürdürülebilir mobilite biçiminde tanımladığı ulaşımın geleceğine dair net bir vizyonu olan yenilikçi ve heyecanlı bir marka olarak duruşunu da tescilliyor.”

İlk elektrikli otomobil de Nissan müzesinde

Nissan LEAF gücünü aracın önünde yer alan ve ön tekerlekleri hareket ettiren kompakt bir elektrikli motordan alıyor. Dalgalı akımlı motor 80 kW güç üretirken 280 Nm’lik bir tork ortaya çıkarıyor ki, bu da aracı 145 km/s hıza ulaştırmaya yetiyor. Söz konusu elektrikli motorun gücüyse Nissan’ın geliştirmiş olduğu ve 90 kW’ın üzerinde bir çıkış gücü sağlayan katmanlı lityum-iyon pilden geliyor. Otomobilin menzili 175 km’yi aşıyor ki bu da şehir içinde otomobil kullanan birçok insan için Nissan Leaf’i oldukça pratik bir seçenek olarak konumlandırıyor.
Nissan Leaf klima, uydu navigasyon, park etmeye yardımcı kamera ve ileri bilişim/telematik sistemleri gibi özelliklerİ standart olarak sunuyor. Yenilikçi bağlantı nitelikleri aracın sahibinin şarj işlevlerini aracın mevcut şarj durumunu ve kalan pil kapasitesini takip etmeye ayarlama olanağını sunarken cep telefonu ya da bilgisayar aracılığıyla aracın içini uzaktan ısıtmayı ya da soğutmayı mümkün kılıyor. Nissan Leaf Avrupa’da beş renkte piyasaya sunulacak: Metalik mavi, inci beyazı, gümüş, siyah ve sedefli kırmızı. Opsiyonlu olarak gelecek tek özellikse aracın arkasında yer alacak bir güneş paneli. Bu güneş paneli aracı içindeki 12V’luk çeşitli aksesuarlar için güç kaynağı olarak kullanılabilecek pilin şarj edilmesinde kullanılıyor.
Japonya ve ABD’de aracın teslimatı bu Aralık ayında başlarken Avrupa’da teslimatlar Portekiz, İrlanda Cumhuriyeti, İngiltere ve Hollanda’da 2011 yılında başlayacak. Sıfır emisyonlu otomobil şu anda sadece Japonya’da üretiliyor. Otomobilin üretimine 2012 sonu ve 2013 başlarında yeni üretim tesisleri devreye girdiğinde Kuzey Amerika ve Avrupa’da da başlanacak. Bilindiği üzere ilk elektrikli otomobil kabul edilen Tama EV de 1947’de Nissan’ın öncüsü sayılan Prince tarafından üretilmişti. O araç da halen Nissan Müzesi’nde muhafaza ediliyor.