Carlos Ghosn tutuklandı

 Carlos Ghosn tutuklandı


Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının efsane CEO ve Başkanı Carlos Ghosn finansal yolsuzluklar yüzünden Japonya’da tutuklandı. Nissan, efsanevi CEO’yu kovmaya hazırlanıyor. Japon otomotiv devi Nissan’dan yapılan açıklamada, iç soruşturmanın Lübnan asıllı Brezilya doğumlu Fransız vatandaşı 64 yaşındaki Ghosn’un maaşını yıllardır düşük gösterdiğini ortaya koyduğu ve efsane CEO’nun görevine son verileceği ifade edildi.

reklam

Ghosn ile ilgili olarak, “Şirket varlıklarının kişisel kullanımı gibi birçok başka önemli suistimal eylemi ortaya çıkmış ve Nissan yöneticisi Greg Kelly’nin derin katılımı da doğrulanmıştır.” denilirken Nissan’ın İcra Kurulu Başkanı Hiroto Saikawa, Nissan Yönetim Kurulu’na Ghosn’u Başkan ve Temsilci Direktörü olarak görevlerinden derhal kaldırmasını önerecek. Saikawa ayrıca Greg Kelly’nin Temsilci Direktör olarak görevinden alınmasını önerecek.

reklam
Yeni 208 Advertisement

Açıklamada, Carlos Ghosn’un firma kazancının şahsi kullanımı dahil diğer kusurlu davranışlarının da tespit edildiği kaydedildi Nissan, savcılara bilgi sağladığını ve soruşturmayla ilgili işbirliği yaptığını da açıkladı. Japon haber ajansı Kyodo ise Ghosn’un bir başka Nissan yöneticisi Greg Kelly ile birlikte elde ettiği gelirleri 44 milyon dolar az bildirdiği ve bu yolla vergi kaçırdığını bildirdi.

Kariyerine Michelin’de başlayan Ghosn, daha sonra 1999 yılında Renault’a katılmış ve Fransız şirketinin 2001 yılında Japon şirketiyle ortaklık kurmasına öncülük etmişti. Lübnan asıllı Fransız vatandaşı Ghosn, iflas aşamasına gelen Nissan’ın zor günleri atlatıp, ayağa kalkmasını sağlamıştı.

Bunlar yaşanırken kulislerde VW’nin Amerika’dan başlayan dieselgate skandalı gibi bir operasyon olabileceği konuşuluyor. Fransa’da ise Japonların Fransa’ya bir oyunu gibi değerlendirildiği konuşuluyor.