Carmageddon tiyatrosu!

 Carmageddon tiyatrosu!

 

Geride kalan 150 yıllarında çok garip olduklarını defalarca ispatlayan Amerikalılar, haftasonu Los Angeles’ta yaptıkları kapsamlı yol onarımı seferlerliğiyle bunu bir kez daha ispatladılar! Los Angeles’ın en işlek otoyolu Interstate 405’in bir kısmının onarımı ve genişletme çalışmaları nedeniyle 53 saat boyunca trafiğe kapatılması, ülkenin batı yakasında “carmageddon” paniği yarattı! İsmi kıyamet anlamına gelen armageddon’dan başına otomobil anlamı verecek şekilde c harfi yerleştirilerek trafik kıyametini ifade etmesi sağlanan onarım, gerçek bir show gibiydi! Tabii bunu da filmleri aratmayan türden gerçek bir gösteriye ve tabii ticarete çevirmeyi başardılar. Toplamda 1 milyar dolarlık yol genişletme projesi kapsamında, dün biten 53 saatlik yol çalışmaları yüzünden ülkenin en işlek otobanında 16 km’lik bölüm trafiğe kapandı. Haftalardır yetkililer, “trafik felaketinin” yaşanmaması için “Yola çıkmayın” uyarısı yapınca, sosyal medyada dünyanın sonunu anlatan Armageddon kelimesinden “Carmageddon’dan (araba felaketi) kaçın” yorumları çıktı. Onarımlarsa ülkenin ve şehrin en önemli TV ve radyo kanallarının canlı yayınları eşliğinde gerçekleştirildi.


Los Angeles’ta yaşayan Kim Kardashian, Rob Corddry, Conan O’Brien, Ashton Kutcher gibi ünlüler de Twitter’dan şehir sakinlerini uyardı. ABD’li TV yıldızı Kim Kardashian, “405 Fwy yolundan uzak durun, kapalı olacak”, Oscar’lı aktör Tom Hanks, “Bu hafta sonu Carmageddon’dan, Gas-zilla’dan kaçın. Evde oturun” tweet’leri attı. Festival haline getirilen Carmageddon için konserler verildi, t-shirtler bastırıldı, hediyelikler hazırlandı…
Oysa bizde olsa, son dakikaya kadar bilgi sızdırılmaz, binlerce sürücü güneşin altında araçlarıyla sefil edilir, küfür bulutları TEM’den gökyüzüne doğru yükselirdi!