Yeni 208 Advertisement

Chery modelleri soru işaretlerini silmek için İstanbul Park’taydı

 Chery modelleri soru işaretlerini silmek için İstanbul Park’taydı

Çinli Chery, Türkiye pazarına girme hamlesini, 3 SUV modeliyle Intercity İstanbul Park’ta gerçekleştirdiği kısa sürüş etkinliğiyle hızlandırdı. Etkinliğe katılan basın mensuplarının bu sene Türkiye yollarıyla buluşacak Chery modellerini, pistin çevresindeki yol koşullarında atılan birkaç turdan ibaret olsa da ilk kez denedikleri organizasyonda Omoda 5, Tiggo 7 PRO ve Tiggo 8 PRO modelleri, markanın tasarım, teknoloji, kalite ve konfor düzeyini gözler önüne serdi. Sunumda bir Omoda 5’in bagaj kapısında marka adında bir harfin yerinde olmaması, Çin otomobillerinin gösterisinde yine şüphe uyandırdı! Organizasyonda yemek arasında görevlilerin “fotoğraf çekmek yasak” şeklinde koydukları kural ise şaşkınlık yarattı…

1.6 TGDI motor ve 7DCT otomatik şanzıman kombinasyonu

Test sürüşleri yapılan Omoda 5, Tiggo 7 PRO ve Tiggo 8 PRO modelleri, Chery’nin en gelişmiş teknolojileriyle donatılmış durumda. Chery’nin tüm dünyada yüksek satış adetlerine ulaşan yıldız modelleri, aynı zamanda markanın dünya genelinde, 80’in üzerinde ülke ve bölgeye gerçekleştirdiği ihracatta önemli bir güç. Her üç model de Chery tarafından geliştirilen üçüncü nesil ACTECO serisi 1.6 TGDI motorla donatılmış. Motor, maksimum 197 HP maksimum güç ve 290 Nm maksimum tork üretiyor. Modern teknolojinin nimetlerinden yararlanan motor, iHEC yanma sistemi gibi beş temel teknoloji sayesinde yüzde 41 termal verimlilikle Çinli motorlara öncülük ediyor ve “Yılın En İyi 10 Motoru” arasında yer alıyor. Motorla kombine edilen ıslak çift kavramalı GETRAG 7DCT şanzıman, motorun gücünü yola etkin bir şekilde aktarırken yakıt ekonomisini de destekliyor, yüksek verimlilik seviyesine katkı sağlıyor. İster ani şerit değiştirme manevraları olsun, ister orta devirlerde ani hızlanmalarda olsun, güç aktarma sistemi, gaz emirlerine anında hızlanma ile cevap veriyor ve hızlı vites geçişleriyle sürüş keyfini destekliyor. Test sürüşündeki üç SUV model, ürün stratejisi ve hedef kitle açısından farklılaştırılıyor. Basın mensupları her biri ürünü kullanarak, her bir modelin ürün stratejisini yakından inceleme fırsatı buldu.

Modellerin işçilik ve malzeme kalitesi, her üç modelde de biraz mesafeli yaklaşmak gerektiğini hissettirirken multimedya ekranındaki menüler, semboller ve kullanım, batılı markaların bugün ulaştığı seviyenin oldukça gerisinde görüntü çizdi. Test alanındaki Omoda 5’lerden birinin bagaj kapısındaki marka isminden bir harfin eksik olması da şüphelendirici bir şaka gibiydi.

Omoda 5, yeni bir deneyim peşinde

Omoda 5, Chery tarafından geliştirilen ilk küresel araç. Tüm dünyadaki müşterilerin beklentilerine uygun olarak Chery Omoda 5; genç, yeni, göz alıcı ve iddialı tasarımına ek olarak zengin ekipmanıyla kısa zamanda çok sayıda sipariş almayı hedefliyor. 1.6 TGDI motor ve 7DCT şanzıman kombinasyonu yüksek çekiş gücüyle sakin bir sürüş deneyimi yaşatıyor. Özellikle alt devirlerde çıkardığı sesi performansa çeviremen motorun gücü, orta devirlerden itibaren kendini daha belirgin hissediliyor. Omoda 5, ECO/Normal/Spor olmak üzere üç sürüş modunu kullanıma sunuyor. Omoda 5, 0-100 km/s hızlanmasını 7,8 saniyede tamamlayabiliyor. Sanki Range Rover Evoque’a öykünmüş gibi görünen otomobilin diğer iki modelle tasarım bütünlüğü göstermese de dışardan fena görünmediği söylenebilir ancak herhangi bir batılı, Japon ya da Koreli model kadar heyecan yaratmadığı gerçek. Üzerinden atamadığı bir ucuzluk gözleniyor.

Tiggo 7 PRO, 

Chery Tiggo 7 PRO, kompakt SUV segmentinde LED Matrix farlarla uyumlu “Angel Wing Star” ön ızgara, heybetli ve dinamik bir görüntü sunuyor. Ayrıca çift renkli araç gövdesi ve havada süzülen tavan tasarımıyla da genç kullanıcıların beğenisi peşinde. Tiggo 7 PRO, kabini de Omoda 5’teki gibi soru işaretleriyle dolu. 12 inçlik LCD gösterge paneli, 10,25 inçlik merkezi dokunmatik kumanda ekranı ve 8 inçlik dokunmatik LCD klima ekranı, dizayn stilinden yoksun ve biraz ucuz görünüyor. Ama ilginç ayrıntıları var; kablosuz akıllı telefon şarj özelliği ile sunulan “cep telefonunu unutma hatırlatıcısı” işlevi, Hyundai modellerinde başlayan “arka koltukta bir şey unutmayın”, Toyota modellerinde başlayan “ekonomi için camları kapatın” gibi uyarıları daha da ileri taşımış! Yeni nesil bunlarla gerçekten ilgileniyor mu, merak uyandırıyor! Bunun dışında anahtarsız giriş ve tek tuşla çalıştırma, 360 derece kuş bakışı panoramik arka görüş kamerası ve temassız açılan elektrikli bagaj gibi donanımlar genel paketi tamamlıyor. Araçta çift bölgeli otomatik klima sunuluyor. Aracın isminde geçen 7, yedi koltuğu ifade etmiyor. Ama mesela Tiggo 8’de 7 koltuk var! Oturtulması gereken kavramlar gözden kaçmıyor.

Chery Tiggo 7 PRO, T1X platformu üzerinde yükseliyor. Yol bozukluklarını sönümlemek üzere ayarlanan uzun stroklu süspansiyon sistemi, asfalt yollarda fena değil ama sürüş rotasındaki hız kesici bumplardan aldığı kısa sert darbelerde çok da etkili değildi. Pürüzsüz asfaltta kabindeki konfor seviyesi makuldü.

7 koltuklu Tiggo 8 PRO’da konfor ön planda

Markanın Türkiye’deki “Amiral Gemisi” pozisyonunda konumlandıracağı Chery Tiggo 8 PRO, premium görünmeye öykünmüş ama aslında diğer modellerden pek de farklı değil. Sadece 7 koltuğuyla onlardan ayrılıyor. Tiggo 8 PRO’nun süspansiyon sistemi, daha konfor öncelikli tanımlansa da fazla bir farklılık göze çarpmıyor. Chery Tiggo 8 PRO’nun gürültü yalıtım seviyesini, hızlanmalarda sesini epey yükselten motor zorluyor. Dikkate değer bir sessizlik ortamı dikkat çekmiyor. Tiggo 8 PRO’nun rölanti devrinde ölçülen gürültüsü sadece 39,9 dB. Ama bu değer, sürüş anı için bir şey ifade etmiyor. Kabinde duyulan lastik gürültüsünde Giti marka sert hamurlu lastiklerin de payı var. Bu araçları sürüş güvenliği, konfor ve sessizlik için daha kaliteli Avrupalı markalarla pazarlamak gerek. Ama tabii bu da araçların fiyatına yansıyacaktır!

Chery markasını taşıyan otomobillerde Kör Nokta Algılama (BSD) ve Arka Çapraz Trafik Uyarısı (RCTA), Uyarlanabilir Hız Sabitleyici (ACC), Şerit Takip Asistanı (LKA) ve diğer akıllı sürüş destek işlevleri de kullanıma sunulmuş. Ama otomobillerin uyandırdığı temel his, en ucuzundan da olsa bütün donanımlardan yerleştirilmiş olduğu. Bunlara prim verecek müşteriler mutlaka olacaktır ama pazarlama departmanının fiyatları gerçekten çok iyi planlaması gerekiyor.