CITAN: Mercedes-Benz’in Şehir Titanı

 CITAN: Mercedes-Benz’in Şehir Titanı


Mercedes-Benz, Renault Kangoo platformu üzerinde geliştirdiği yeni hafif ticari vanı Citan’ı, merkez karargahı Sindelfingen’de düzenlediği bir organizasyonla tanıttı. i-motoring.com olarak yerinde takip ettiğimiz basın ön lansmanında, araç, taslaklar ve dijital “ışık gösterileri” dışında gösterilmese de Citan ile ilgili detaylara ulaşırken Mercedes-Benz’i bu büyüklükte bir ticari araç üretmeye iten sebepleri de irdeleme fırsatı bulduk.

“Şehiriçi kullanım için kompakt tasarım ve aynı zamanda büyük performans…”
Mercedes-Benz, ürün yelpazesindeki mevcut kamyonet (Van) modellerine; performansı ve hayata katkısı oldukça yetkin bir modeli, ilk küçük kentsel teslimat aracı çalışmaları olan yeni Citan‘ı ekledi. Citan, şehir lojistiği konusunda üst düzey bir uzman gibi zor işlerin üstesinden gelecek karakterde düşünüldü. Mercedes-Benz ‘in kendine özgü tasarım detayları, manevra kabiliyeti, sürüş dinamikleri, düşük CO2 emisyonu ile verimli yakıt tüketimi; büyük yük alanlarına kompakt bir dizaynla ticari ve endüstriyel sektörlerin ihtiyaçlarına göre geleneksel marka mükemmellik anlaşıyla işlenmiş.

Farkedilir ve ayırdedici, Mercedes-Benz imzalı görünüş
Radyatör ızgarasından, farlara, tampon ve kaputa kadar hiç şüphesiz Citan‘ın bir Mercedes-Benz olduğu, 3 yıldız amblemi olmasa bile tasarımıyla fark ediliyor. Özgün tasarımıyla Citan, şehrin yollarında dolaşan van modelleri arasında taze bir nefes olarak ayırt edilir bir karakterde.

Tüm Cephelerde tam donanımlı Bir Mercedes-Benz
Yeni Citan, diğer Mercedes-Benz van modellerindeki iç mekan, malzeme ve işçilik gibi süregelen yüksek standartların ve kalitenin övünülecek yeni bir boyutu. Citan tıpkı ailedeki büyük ağabeyleri olan Sprinter ve Vito gibi tüm alanlarda fayda sağlamak için geliştirilmiş ve test edilmiş bir şehir vanı olarak karşımızda. Ekonomik ve düşük emisyonlu bir araç olmanın yanı sıra Citan, çeviklik ve konforu ESP gibi geliştirilmiş güvenlik elemanları ile sunan, benzinli ve dizel motorlar ile her türlü sürüş dinamiği ihtiyacını kapsayan bir çözüm.

 

Geniş Hizmet Yelpazesi, Yüksek Uyarlanabilirlik
İhtiyaca göre özel çözümler sunabilme Mercedes-Benz vanlarını tanımlayan bir özellik. Citan bu açıdan bakıldığında Panel Van, Crewbus ve Mixto şeklinde çeşitli uzunluk ve türevlerde gelecek; bununla birlikte birçok opsiyon da müşterilerin özel kullanım şekillerine uyum sağlatacak.

 

Mercedes-Benz Citan‘ın pazarlanabilir yönlerini paylaşmış olmanın yanı sıra, i-motoring.com olarak gelecek yazılarımızda Mercedes-Benz‘i böyle bir araç geliştirmeye iten noktaları, yapılan işbirliklerini, lojistik sektöründeki ihtiyaç ve çözümlere mercek tutan bir perspektifi ve Citan‘ın marka yolculuğuna dair anekdotları sizlerle paylaşacağız.

Tasarım sketchlerini gördüğünüz yeni Citan‘ı ne zaman mı yollarda göreceksiniz? Mercedes-Benz’in en tepedeki ismi V.Mornhinweg‘in eğlenceli, hareketli, konforlu ve güvenli şeklinde nitelediği yeni Mercedes-Benz Citan, ilk olarak Eylül 2012’de Uluslararası Hannover Ticari Araç Fuarı‘nda halkla buluşacak. Kurumsal iletişimden aldığımız ipuçlarına göre ise bizler Kasım ayında İstanbul Auto Show 2012 ile bu şansı yakalayacağız. Detaylar Pazartesi’den itibaren geliyor.

Fatih Veyseller/Sindelfinden-Almanya