Çocuklarla seyahatte bunlara dikkat!

 Çocuklarla seyahatte bunlara dikkat!

Aşırı sıcaklarla başlayan tatil beldelerine göç hareketi, sürücüler için olduğu kadar yolcular ve tabii ki çocuklar için de dikkat edilmesi gereken önlemleri bir kez daha gündeme getirdi. Bundan hareketle yola çıkan Goodyear yol güvenliği önerilerini açıkladı.

Seyahatlerde çocuklarınızın güvenliğini ve rahatını sağlamak her şeyden önce gelir. Çocuğunuzun bedenine en uygun kemeri kullandığınızı ve doğru şekilde takıldığından emin olun!
Haziran 2010’dan bu yana ülkemizde de geçerli olan Avrupa Birliği Direktifi boyu 1.50 metreden kısa çocukların uygunluğu onaylanmış çocuk koltuğunda seyahat etmesi gerektiğini beyan etmiştir:
13 kg’dan hafif çocuklar: bebek koltuğu
9 ila 18 kg arasındaki çocuklar: çocuk araç koltuğu
15 kg’dan ağır çocuklar: araç içi yükseltici koltuk
Çocuğunuzun, her seyahat esnasında güvenli bir şekilde bağlanmış olmasının ne kadar önemli olduğunu anlamasına yardımcı olun. Siz araba kullanırken onların bunu yapmayacaklarından emin olamayacağınız için, çocuğunuza, emniyet kemerini açıp kapatmayı mümkün olduğunca geç öğretin.

Onların güvende olmasını sağlayın
Yola çıkmadan önce çocukların güvenliğini veya çocuk koltuklarının uygun şekilde yerleştirip yerleştirilmediğini iki kez kontrol edin. Çocuk koltuğunun yeni olmaması durumunda çocuğunuzun boyu ve kilosu için uygun olup olmadığından emin olun.

Molalarınızı sık aralıklarla planlayın
Çocuklarla beraber uzun yolculuklar planlamanız durumunda günün daha serin saatlerinde seyahat edin ve sıcak olan saatlerde uzun molalar verin. Her iki saatte bir mola verebilirseniz, bu şekilde yolcuların da birkaç dakika serbest hareket edebilmelerini sağlamış olursunuz.

Sıcaklığı göz ardı etmeyin
Aracın camlarında güneşlik yoksa yaz ayları bunları almanız için doğru zamandır. Çocuklarınızın sizinle beraber geliyor olması durumunda onların rahatını sağlayarak araç içerisinde kaliteli zaman geçirmelerine ve güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmalarına yardımcı olun.

Sıvı desteğini önemseyin
Seyahat esnasında herkesin yeterli şekilde sıvı tükettiğinden emin olun. Birkaç dakikalığına bile olsa çocuklarınızı araç içerisinde yalnız bırakmayın. Güneşli günlerde araç içi sıcaklığının dışarıdaki ısıdan çok daha fazla olduğunu düşünerek ısınan metal aksamlardan dolayı çocuğunuzun cildinin yanmasını önlemek amacı ile park halinde iken çocuk koltuğunun üzerini örtmeyi unutmayın. Uzun seyahatlerde çocuklara rahat ve hava geçiren giysiler giydirin.

Çocuklarınızı eğlendirin
Çocuklarınızın seyahat esnasında eğlenceli aktiviteler ile meşgul olması uzun yolculukların tüm aile fertleri için daha sakin geçmesini sağlar. Goodyear’ın 2011’de yaptığı “Yazın Yol Güvenliği” 2 araştırması araç içindeki “bağrışmanın” sürücüler için en önemli dikkat dağıtıcı faktör olduğunu göstermiştir.

Çocuklarınıza oyalanabilecekleri oyuncaklar verin, ancak yumuşak olanları tercih edin. Ağır veya keskin oyuncakları seyahat esnasında araç içerisinde bulundurmayın. Özel çocuk CD ve DVD’leri ve çocuk kitapları da uzun yolda çocukların sıkılmasını önleyecektir.

Her zaman yola konsantre olun
Seyahat esnasında çocuklar arka koltukta ne yaparsa yapsın sürücü için yola tam olarak yoğunlaşmak öncelikli olmalıdır. Arkaya dönmek veya dikiz aynasından çocukları izlemek, sürücünün trafik üzerindeki dikkatini dağıtacak ve kaza yapma riskini artıracaktır.

100 km/saat hızla giden bir araç saniyede 30 metre yol almaktadır. Çocuklara bakmak için arka koltuğa dönerek kaybedilecek 3 saniyelik bir zaman dilimi 100 metrelik bir yolun sürücü tarafından görülemeyeceği anlamına gelir. Seyahat edenlerin güvenliği için çocuğunuzun özel ihtiyaçları durumunda mola vermeniz en iyisi olacaktır.

Aracın dışında da çocukların güvenliğini sağlayın
Aracın arızalanması stres yaratan bir durumdur ve herkesin her an başına gelebilir. Araştırma[1], sönük lastikle sürüş yapan Avrupalı araç sürücülerinin %85’inin en çok endişeli olduğu durumların çocukların araç içerisinde oldukları zamanlar olduğunu göstermektedir.

Goodyear RunOnFlat lastiklerinin takılması ile bu gibi durumlar önlenebilir. RunOnFlat (Patlasa Da Giden) Teknolojisi sayesinde sürücüler, artık lastik değiştirmek için tehlikeli yol kenarlarında durmaya gerek duymaz. RunOnFlat lastikler sayesinde sürücüler, lastiğin patlamasından veya lastik içerisindeki hava basıncının tamamen bitmesinden sonra bile 80km mesafe içerisinde sürüşe devam edebilmekte, evlerine veya en yakındaki tamirhaneye kadar maksimum 80km/saat hızında gidebilmektedir.

Goodyear Lastik Test Departmanı Başkanı Emmanuel Robinet konu ile ilgili “Otobanın yanında, özellikle de araç içerisinde küçük çocuklar ile birlikte kalmak korkutucu bir deneyim olabilir. Araç sürücüleri yardım çağırırken araç içerisindeki yolcuları asla yalnız bırakmamalıdır” diyor.

Bir arıza durumunda Goodyear aşağıdakileri yapmanızı öneriyor:
Otoyol kenarlarındaki acil durak yerine gidin ve mümkün olduğunca sağa doğru park edin. Dörtlü flâşörlerinizi yakın.
Sağ kapı tarafından araçtan çıkın ve yolcuların tamamının aynı şeyi yaptığından emin olun.
Yolcuların hepsinin yansıtıcı ceket giymesini sağlayın.
Yolcuların akan trafikten uzak olmasını sağlayın.
Çocuklarınızı kontrol altında tutun! Mümkünse bir bariyerin arkasında bekleyin.