Daimler ve Renault-Nissan küresel işbirliği artıyor

 Daimler ve Renault-Nissan küresel işbirliği artıyor

Renault-Nissan İttifakı ve Daimler AG’nin başkanları şirketlerinin arasındaki ortaklığın hızla ilerlediğini ve işbirliği kapsamının küresel olarak arttığını belirttiler.
Nisan 2010’da kurulan Fransız- Japon-Alman ortaklığı öncelikle Avrupa’da yoğunlaşan üç “temel proje” ile başladı. O zamandan beri, portföy Kuzey Amerika’dan Japonya’ya kadar temel inisiyatifleri içeren yedi önemli projeyle zenginleşti. Buna ek olarak, ilgili iş birimleri örnek uygulama paylaşımı ve diğer işbirliği şekillerinde birlikte çalışıyor.
Renault-Nissan Başkanı ve CEO’su Carlos Ghosn, işbirliği ile ilgili yıllık basın toplantısında “Başlangıçtaki işbirliğimiz önemli oranda Avrupa projeleri konusuna odaklanmış iken, biz artık tüm stratejik pazarlardaki sinerjilere yoğunlaşıyoruz” dedi ve ekledi “en büyük ölçek tasarrufu her zaman küresel olarak elde edilir.”
Daimler CEO’su ve Mercedes Benz Cars Başkanı Dieter Zetsche “Tüm ortaklar için ve en önemlisi müşterilerimiz için anlamı olan yeni projeleri araştırmaya devam edeceğiz” dedi.
CEO’lar, Decherd’deki (Tennessee, ABD) Mercedes-Benz’in dört silindirli benzinli motorunun ortak üretiminin ortakların işbirliğinden nasıl yararlandıklarının iyi bir örneği olduğunu belirttiler. Mayıs 2012’deki temel atma töreninden sadece bir buçuk yıl sonra, dört silindirli benzinli Mercedes-Benz motorlarının ortak üretimi için yapılan fabrika inşaatı bugün tamamlanmış bulunuyor. Üretim ekipmanları tesislere yerleştirildi ve üretimin başlangıcı 2014 yılı ortası için planlanıyor. Decherd’de üretilen motorlar Tuscaloosa’daki (Alabama, ABD) Daimler fabrikasında üretilen Mercedes-Benz C-sınıfında ve yeni Infiniti modellerinde kullanılacak.
Renault-Nissan-Daimler-Alliance www.e-motoring.comOrtak geliştirme çalışmaları turbo-kompresörlü ve doğrudan yakıt enjeksiyonlu üç ve dört silindirli paylaşılan yeni benzinli motor ailesi için de ilerliyor. Bu motorlarda en son teknoloji kullanılacak ve yakıt tüketimi önemli ölçüde azaltılacak.
Geçtiğimiz ilkbahar Cenevre’de tanıtımı yapılan ve sonbaharda satışa sunulacak yeni Infiniti Q50 modeli motor geliştirme ile ilgili başarılı işbirliğinin bir başka diğer örneğini oluşturuyor. Bu otomobil Daimler ile işbirliğinden gelen bir dizel motora ve otomatik şanzımana sahip ilk Infiniti modeli olacak.
Mercedes-Benz Citan van dahil, işbirliğinden doğan ilk araçlar şimdiden yollara çıktı bile. Ayrıca, Infiniti, 2015 yılında Daimler’in kompakt araç mimarisinden gelen parçaların kullanıldığı bir aracı sunacak. Parçalar markaya özel şekilde kullanılacak. Q30 konsept otomobil Frankfurt Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyerinde vitrine çıkarılacak.
İşbirliği ticari araçlar alanında da devam ediyor. Daimler Trucks’ın Asya’daki ortaklığı Mitsubishi Fuso Truck ve Bus Corporation (MFTBC) şirketine, belirlenen ihracat pazarlarında Mitsubishi Fuso olarak satılacak olan Nissan’ın minivanı NV350 Urvan’ın tedarik edilmesi planlanıyor.
Bu stratejik tedarik türü, markaların her birinin ürün portföyünün yeni segmentlere de yayılması amacıyla hafif kamyonlar için de 2013 başından beri başarıyla uygulanıyor: FUSO Canter Guts hafif kamyon (faydalı yük 2.0 ton) Nissan’a tedarik ediliyor ve Nissan Atlas F24 hafif kamyon (faydalı yük 1.5 ton) Mitsubishi Fuso’ya tedarik ediliyor. Bu çapraz tedarik hacmi, Japon pazarında başlangıçta yaklaşık olarak 1,300 adete ulaştı.
Smart/Twingo projesi de planlandığı şeklide ilerliyor. Üretim, Hambach’daki (Fransa) smart fabrikasında iki koltuklu yeni smartta ve Novo Mesto’daki (Slovenya) Renault fabrikasında dört koltuklu smart ile Renault Twingo’nun yerini alacak olan yeni modelde yakın zamanda başlayacak. Modelin versiyonlarının lansmanı 2014’ün ikinci yarısı için planlanıyor. Yeni nesil smart ve Renault Twingo’lar ortak mimari temelinde geliştiriliyor, ancak kusursuz bir marka görünümü ile bağımsız ürünler olarak kalacaklar. Yeni dört kişilik smart’ın bir show modeli (“smart fourjoy”) bu pazartesi Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı.