Yeni 208

Devrim’in tasarımcılarından Gündüz Sait Güngen hayata veda etti

 Devrim’in tasarımcılarından Gündüz Sait Güngen hayata veda etti

Devrim otomobilinin 4 prototipini yapan 24 mühendisten biri olan Gündüz Sait Güngen, 15 Mart’ta 99 yaşında hayatını kaybetti.

Güngen, ailesi, yakınları ve çok sayıda kişinin katıldığı cenaze töreniyle Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedildi.

İstiklal Savaşı gazilerinden Mehmet Adil Güngen’in oğlu olan Gündüz Sait Güngen, 15 Mayıs 1961’de dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in talimatıyla, Eskişehir Demiryolu Fabrikası’nda, 129 günde üretilen Devrim otomobilinin kaporta ekibinde yer almıştı.

Güngen’in kızı Lale Güngen Çakmak, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çakmak, babasının en önemli başarılarından birinin Devrim otomobili ekibinde yer alması olduğunu söyledi.

Güngen, ailesi, yakınları ve çok sayıda kişinin katıldığı törenle Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi. Güngen’in vasiyeti üzerine cenazede tabutunun üzerine Türk bayrağı örtüldü.

Gündüz Sait Güngen kimdir?

Devrim Arabası’nın tasarımcısı Gündüz Sait Güngen, Türk mühendis ve akademisyendir.
1961 yılında, Türkiye’de otomobil üretimine yönelik büyük bir adım olan Devrim Projesi kapsamında Devrim Arabası’nın tasarımını gerçekleştirmiştir. Gündüz Sait Güngen, bu proje kapsamında Türkiye’nin ilk yerli otomobilinin tasarımı ve geliştirilmesinde önemli bir rol oynamıştır.
Devrim Arabası’nın tasarımı ve üretimi, dönemin Türkiye’sinde büyük bir heyecan yaratmıştı. Ancak, aracın seri üretime geçememesi ve proje sürecinde yaşanan çeşitli zorluklar nedeniyle Devrim Arabası ticari anlamda başarılı olamamıştı.
Gündüz Sait Güngen, Devrim Arabası’nın tasarımıyla Türk otomotiv endüstrisinin gelişimine katkı sağlayan önemli bir isim olarak hatırlanmakta. Aynı zamanda, kariyeri boyunca mimarlık alanında da önemli çalışmalara imza atmış bir akademisyen olarak tanınmaktaydı.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir