Dizel motorda PSA-Ford işbirliği sürecek

 Dizel motorda PSA-Ford işbirliği sürecek

Peugeot ve Citroen’in oluşturduğu PSA Grubu ile Ford arasında yapılan anlaşmayla onlarca modelde kullanılan dizel motorlar üretim anlaşmasında yeni bir adım atıldı. Projenin başından itibaren Peugeot, Citroën, Ford, Mazda, Jaguar, Volvo ve Land Rover’a motor üreten işbirliği önümüzdeki dönemde de sürecek. Dizel motorlar konusunda işbirliklerinin onuncu yıldönümü vesilesiyle, Ford Motor Company ve PSA Grubu ortak geliştirme programlarının yeni bir etabını açıkladılar. On yılda 16.5 milyon dizel motor üreten ve bugün üç milyon adet yıllık üretim kapasitesine sahip olan taraflar aralarındaki işbirliğini güçlendiriyorlar. Avro 6 standardı ile uyumlu yeni bir motor neslinin geliştirilmesi ve üretimiyle ilgili olan Gemini projesinin bu altıncı aşaması, iki iş ortağının CO2 salımlarını azaltma hedeflerini gerçekleştirmenin anahtarı olan Dizel motorların performanslarını arttırarak, sürekli şekilde teknolojinin zirvesinde kalma isteklerini ortaya koyuyor. Anlaşma, binek ve ticari araçlarda kullanılacak Avro 6 standardına uygun iki motor ailesi ile ilgili olarak yapıldı. Üretimi 2013 yılında başlayacak bu yeni dizel motorlar, bir yandan daha yüksek performanslar sunarken, yakıt tüketiminde ve CO2 salımlarında da azalma sağlayacaklar. Gemini projesi kapsamındaki işbirliğinin altıncı fazına ilişkin Ar&Ge yatırımlarının toplam tutarı 300 milyon Euro civarında olup, Ford ile PSA arasında eşit oranda dağılıyor.


reklam

Herşey DV4 ile başlamıştı

Ford Avrupa CEO’su Stephen Odell “On yıl önce, şirketlerimiz ileri teknolojili dizel motorların geliştirilmesi ve üretimi için bir anlaşma imzalamışlardı” diye hatırlatarak, “Gemini projesi diye adlandırdığımız bu işbirliğinin iddialı bir hedefi vardı: Yüksek miktarda ölçek tasarrufları gerçekleştirerek yüksek teknolojili geniş bir dizel motor gamı geliştirmek için ortak uzmanlığımızdan yararlanmak.

Bugün dünya otomotiv sektörünün en kalıcılarından ve en verimlilerinden biri olan on yıllık yakın işbirliği sayesinde bu hedefe ulaşılmıştır. Birlikte, yüksek teknolojili dizel motorların üretiminde dünya lideriyiz. Bu sonuçlarla güçlenen gruplarımız şimdi yeni bir on yıllık işbirliğini başlatmak üzere geleceğe yöneliyor.” dedi.

PSA Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Philippe Varin ise: “Bu işbirliği hem PSA’nın hem de Ford’un ölçek tasarruflarından yararlanarak dizel motor teknolojisini paylaşmalarını sağladı. Ancak, Gemini projesinin esas başarısı belki de şirketler arası yatay ekiplerin – İngiltere, Almanya ve Fransa’da yerleşik – bugün genel kabul gören ve pazarda lider olan yüksek performanslı bir Dizel motor ailesini geliştirmek üzere el ele çalışma şeklinde yatıyor. İşbirliğimizi sürdürerek ve güçlendirerek CO2 salımlarına bağlı gelecekte karşılaşılacak sorunların çözümünde bir adım önde olacağız” şeklinde açıklamada bulundu.