Dönüşü muhteşem oldu: 33 Stradale

 Dönüşü muhteşem oldu: 33 Stradale
Reklam

Alfa Romeo’nun 1960’lı yıllarda büyük prestij kaynağı süper spor modeli 33 Stradale geri döndü. Dün Milano’da yapılan organizasyonla tanıtılan yeni 33 Stradale, spor otomobil tutkunlarında büyük heyecan yarattı.

reklam
Skoda Superb

reklam

56 yıl aradan sonra hayata döndürülen süper coupe, sadece koleksiyonerler için 33 adet üretildi ve bunların tamamı satıldı. Fiyatı 2.6 milyon sterlinden başlayan fiyata sahip otomobil, Aralık 2024’twn itibaren teslim edilecek. Alfa Romeo 33 Stradale’de çift turbolu 620 HP’lik V6 benzinli veya 3 elektrik motorlu 750 HP’lik iki versiyon bulunuyor.

Otomobilin platformu Maserati MC20 ile ortak kullanılan karbon fiber monokok H formlu. Maksimum hızı 333 km/s olan otomobilin 0-100 km/s hızlanması ise “3 saniyenin altında” olarak açıklandı. Ferrari tarafından geliştirilen 620 HP’lik V6 versiyonda 8 kademeli çift kavramalı otomatik şanzıman kullanılmış. 33 Stradale’nin sürüş modları Strada ve Pista olarak seçilebiliyor. Süper coupede ayrıca launch control de var ve Quadrifoglio düğmesiyle devreye alınabiliyor.

Elektrikli versiyon ise 0-100 km/ hızlanmasını 2.5 saniyenin altında tamamlıyor. Sürekli dört tekerlekten çekişli olan elektrikli versiyon, ihtiyaç durumuna göre üç motoru da otomatik olarak devreye alabiliyor. Elektrikli versiyonda 450 km civarı menzil vadediliyor! Brembo seramik disklerin kullanıldığı aracın önde altı, arkadaysa dört pistonlu fren kaliperleri var.

Kabin tasarımı Alfa Romeo tarafından yapılan 33 Stradale’de sürüşle ilgili dokunmatik kumanda yok, butonların tümü geleneksel fiziki kumandalar.

Dokunmatik ekran ise klima, navigasyon vs için görev yapıyor. Maserati MC20 ile benzer dokunmatik ekranda Uconnect 5 infotainment arayüzü kullanılmış.

Ve, otomobilin kapıları, 1967’deki Tipo 33’te olduğu kanat şeklinde yukarıya doğru açılıyor.