Dört yılda 1 milyon K Serisi blok

 Dört yılda 1 milyon K Serisi blok


Mart ayı sonunda 4 milyonuncu otomobilini üreten Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nın mekanik faaliyetleri de bütün hızıyla sürüyor. 2008 yılında motor üretimini çeşitlendirerek artırmak ve üretilen otomobillerin yerlilik oranlarını yükseltmek amacıyla başlayan, motorun en önemli ve en büyük parçası olan motor bloğu üretimi 1 milyon adede ulaştı. Renault’nun Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü Carlos Tavares, Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu ve Oyak Renault çalışanlarının katılımıyla bir tören düzenlendi.
Göreve atandığı 2011 Haziran ayı itibariyle Grubun üretim merkezlerini yerinde incelemek ve çalışanlardan bilgi almak üzere saha ziyaretleri gerçekleştiren Renault’nun Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü Carlos Tavares, 1 milyon motor bloğu üretimi nedeniyle düzenlenen törene katılarak Oyak Renault’nun gururunu paylaştı. Carlos Tavares, yaklaşık 10 yıl aradan sonra geldiği Oyak Renault’yu aynı hatta daha da artan bir dinamizm ve motivasyonla çalışarak bulmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek mükemmel üretim kaliteleri, yetkinlik, motivasyon, işlerini tutkuyla ve özveriyle en iyi şekilde gerçekleştirmeleri nedeniyle çalışanları kutladı. Oyak-Renault’nun hem karoseri-montaj hem de mekanik fabrikalarında gördüklerinin kendisine Bursa’da üretilecek yeni modeller konusunda güven verdiğini söyledi.

Düzenlenen törende konuşan Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu ise, “Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, kurulduğu günden günümüze otomobil üretiminin yanı sıra mekanik faaliyetlerini de gerçekleştiren, bu konuda yüksek yatırımlar yapan bir üretici olmanın ayrıcalığını bugün bir kez daha yaşıyor. Türkiye’de bulunan otomobil üreticisi firmaların çoğunun faaliyet göstermediği bu alanda 43 yıldır faaliyetlerimize aralıksız devam ediyoruz. 3 milyonuncu motorumuzu geçen yıl üretmiştik. Bu gururumuza bugün bir yenisini ekliyoruz. Ürettiğimiz yeni nesil enjeksiyonlu K motorların kalbi sayılan en önemli parçası olan motor bloğu üretimimizi 1 milyon adede ulaştırdık. Oyak Renault Mekanik–Şasi Fabrikası’nın Renault Grubu içerisinde de, Türk Otomotiv Sanayi içerisinde de ulaştığı başarıyı ve bundan sonra ulaşacağı başarıları göstermesi açısından çok önemlidir. Burada üretilen motor blokları yine burada üretilen motorlarda kullanılmakla kalmıyor, Renault Grubu’nun İspanya, Hindistan gibi ülkelerdeki mekanik fabrikalarına da ihraç ediliyor. Kalitemiz ve yüksek performansımız sonucunda bu konuda da Grup içerisinde örnek fabrika (benchmark) olarak kısa sürede 450 bin adet olan K motor bloğu işleme kapasitemizi tamamıyla doldurduk. Önümüzdeki yıl kapasitemizi 500 bine çıkaracağız. Yeni projeler, yeni teknolojilerle çeşitlenen ve gelişen mekanik faaliyetlerimize emeği geçen herkesi gönülden kutluyorum.” dedi.