DS4 Eylül’de geliyor

 DS4 Eylül’de geliyor

Citroën’in efsanevi modeli DS’den esinlenilerek tasarlanan DS serisi DS4 ile daha da zenginleşiyor. 62 farklı ülkedeki 60 bin internet kullanıcısının oyları ile Ocak 2011’de “Most Beautiful Car of the Year” ödülüne layık görülen DS4; markanın “Créative Technologie” sloganının yeni simgesi olmaya hazırlanıyor. Citroën DS4 farklı stili, radikal tasarımı ve zarafeti ile tutkuları harekete geçiren bir otomobil olmanın yanı sıra albenili dış tasarımı ve dinamizmiyle üstün yeteneklere sahip. DS4, Eylül ayında Türkiye’de satışa sunulacak. Citroën DS4; Türkiye’de 2 farklı donanım seviyesi ve 1.6 e-HDi 112 HP MCP, 1.6 VTi 120 HP M/T ve 1.6 THP 156 HP MCP olmak üzere 2 benzinli, 1 dizel toplam 3 motor seçeneği ile satışa sunulacak.
Göz alıcı dış tasarım
Citroën DS4; daha ilk bakışta, markanın diğer modelleri arasında farkını ortaya koyarak kendine belirgin bir yer ediniyor. Marka amblemini taşıyan ön ızgara, DS logosunun kaput üzerindeki yeri, gece olduğu kadar gündüz de görülebilen LED aydınlatma imkanı araca ayrıcalık katıyor. Aracın renkli yan camları çevreleyen krom kaplaması, 18 inç jantları ile şekilleniyor. Bagaj kapısı ile birleşen tavanın arkaya doğru uzanan görüntüsü araca dinamizm katarken, kompakt ama aynı zamanda kaslı görünümü, markanın DS serisinin prestijini yansıtıyor.

Lüks ve konforlu iç mekân
DS4 dış tasarımında olduğu gibi iç tasarımında da zarafetin, gücün ve dinamizmin bir arada olduğu benzersiz bir araç içi ortam sunuyor. Krom çerçeveli göstergeleri, dokunmatik gösterge tablosu, 45° görüş açısı sunan geniş ön camı ve bedeni saran koltukları etkileyici bir sürüş konforu sağlıyor. DS4’ün geniş açılı ön camı araç içinde kontrastlı aydınlatma ortamı sağlamak için koyu renkli bir tavan ile birleşerek arkaya doğru uzanıyor.
Yeni bir dinamizm anlayışı
Citroën DS4 Proje Şefi Jérémie Maestracci aracı anlatırken; “Biz bu aracı tasarlarken, eşsiz bir sürüş deneyimi için sürücülerin tekerlekleri parmaklarının ucunda hissetmelerini istedik” diyor. Citroën DS4, üstün yol tutuşu, McPherson tipi ön salıncakları, esneyebilen arka süspansiyon elemanları ve elektronik pompalı hidrolik direksiyonu ile her koşulda güvenli sürüş sağlayabiliyor. Otomobilin motor tiplerine göre, büyük boyutta (340 mm çapında) hava soğutmalı fren diskleri ve standart olarak takviyeli fren kontrol sistemi (Elektronik Fren Güç Dağılımı ve Acil Fren Destek Sistemi) bulunuyor. Ayrıca ABS ve ESP, en hassas sürüş durumlarında bile araca en üst derecede kontrol güvencesi sağlıyor.
Çevreye saygılı bir otomobil
Citroën DS4’te, 112 HP’lik motor tipinin piyasaya çıkmasıyla birlikte kullanılan e-HDi micro-hybride teknolojisi bulunuyor. Bu sistemin orijinalliği; pazarın en performanslı motorlarından birisi olan HDi motor; aracın herhangi bir durumda durması halinde motoru anlık olarak durduran Stop&Start sistemi (kırmızı ışık, yolun tıkalı olması…), ikinci nesil yön değiştirebilen alternatör ve motorun hemen (0.4 sn) tekrar çalışmasını sağlayan e‑booster sistemi; araç yavaşladığında enerji toplamayı sağlayan alternatör elektronik kontrol sistemi ve vites değişimini daha verimli hale getiren elektronik kontrollü vites kutusu gibi birden çok teknolojiyi bir arada kullanmasından kaynaklanıyor. Bu sistem kapsamında klima, radyo gibi başlıca konfor elemanları, direksiyon fonksiyonları ve ESP motor anlık durduğunda çalışmaya devam ediyor. Bu yenilik HDi motorların şehir içinde yakıt tüketimini ve egzoz emisyonlarını % 15 azaltıyor.
385 litre bagaj hacmi ile DS4 geleneksel hatchback araçlar ile yarışıyor. Araç içi yaşamı kolaylaştırmak için sayısız saklama bölmeleri sunan araçta aydınlatılmış büyük bir torpido gözü, 1.5 lt. şişeyi alabilen kapı içi bölme, ön yolcu koltuğu altında çekmece bulunuyor. Ayrıca elektronik kumandalı mekanik vites kutularıile birlikte sunulan yükseğe yerleştirilmiş orta konsolun zeki mimarisi ile etkileyici saklama alanları yaratılıyor. Soğutulmuş ve ışıklandırılmış orta konsol 50 cl kapasiteli dört şişe alabiliyor ve bir MP3 bağlantı soketi, bir USB priz ve bir 12V priz bulunan korunaklı soket bölmesini barındırıyor.