Dünyada bir ilk olan karma gerceklik uygulaması

 Dünyada bir ilk olan karma gerceklik uygulaması


Volvo Cars ve Varjo, otomobil geliştirmekte kullanmak üzere, dünyada bir ilk olan karma gerçeklik uygulaması geliştirdi. Otomobil geliştirmenin geleceği burada: Volvo Cars ile Finlandiya’nın üst düzey artırılmış gerçeklik üreticisi Varjo, prototipler, tasarımlar ve aktif güvenlik teknolojilerini değerlendirmek üzere bir dünya ilki olan karma gerçeklik yaklaşımı geliştirdi. İş birliği, Volvo Cars Tech Fund’un Varjo’ya yatırım yapma kararı ile daha da güçlenecek. Tech Fund, otomobil üreticisi şirketin yüksek potansiyele sahip teknoloji girişimlerine yatırım yapan risk sermayesi fonu.


Volvo Cars ve Varjo, ilk kez karma gerçekliğe sahip bir gözlük takarken gerçek bir otomobil sürmeyi, sorunsuz bir şekilde sanal unsurlar eklemeyi ve hem sürücü hem de otomobilin sensörleri için gerçek gibi algılanan özellikler oluşturmayı mümkün hale getirdi. Bugüne kadar başka hiçbir otomobil üreticisi bunu yapmayı başaramamıştı.

Bugün tanıtımı gerçekleştirilen Varjo XR-1, mevcut olan tüm çözünürlük seviyelerinden çok daha iyi bir foto-realistik karma veya sanal gerçeklik sağlıyor. XR-1, özellikleri ve tasarımları neredeyse anında değerlendirme yeteneği sayesinde, geliştirme zaman aralığını önemli bir oranda azaltabiliyor. Bir önceki model ile karşılaştırıldığında, XR-1’de yüksek çözünürlüklü kameralar yer alıyor ve bu karma gerçekliği mümkün kılıyor. Bu, Volvo Cars tasarımcıları ve mühendislerinin geleceğin otomobillerini “sürmelerine” imkan tanıyor. Böylelikle tüm özellikleri simülasyon ortamında daha otomobiller üretilmeden yıllar önce değerlendirebilecekler ve şirket böylelikle en özel kullanıcı deneyimine sahip, en güvenli otomobilleri geliştirebiliyor olacak.