Yeni 208

Dünyanın en büyük otomobil fabrikasını Putin açtı

 Dünyanın en büyük otomobil fabrikasını Putin açtı


Renault-Nissan ve AVTOVAZ arasındaki stratejik ortaklık, Togliatti fabrikasında yeni bir üretim hattının devreye alınmasıyla yeni bir aşamaya girdi. Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Renault-Nissan İttifakı ve Avtovaz arasındaki stratejik ortaklıkta yeni bir etap oluşturan yeni bir otomobil üretim tesisinin açılışını gerçekleştirdi.
AVTOVAZ Başkanı Igor Komarov, Renault’nun Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü Carlos Tavares ve Nissan İşletme Direktörü Toshiyuki Shiga, dünyanın en büyük fabrikası Togliatti’deki açılış töreni sırasında Putin’e eşlik ettiler. Bu hatta üretilen ilk otomobil minivan Lada Largus oldu.

Renault-Nissan İttifakı’nın mühendislik ve maliyetlerin kontrol altına alınması konusundaki bilgi birikiminden yararlanan 250.000 metrekarelik bu üretim kompleksinde toplam olarak 400 Milyon € yatırım yapıldı.
Tesis yeni hizmete alınan bir üretim hattına sahip. Yıllık maksimum 350.000 adet kapasite ile bu hatta üç marka Renault, Nissan ve AVTOVAZ için üretim yapılacak.
Üretim Lada’nın iki yeni modeli ile başlıyor; onları yıl içinde bir Nissan modeli ve 2013’te iki Renault modeli izleyecek. Her markaya özgü ürün özellikleri korunarak maliyetleri düşürecek şekilde üç markadan toplam beş farklı model banttan çıkacak.

Renault-Nissan İttifakı’nın Başkanı Carlos Ghosn “İşbirliğimiz aralıksız güçleniyor ve İttifak bünyesinde sağlanan ölçek tasarruflarının artırılmasını sağlıyor. Tüm iş ortakları bundan kazançlı çıkıyor ve bu işbirliğinin yararları Rusya’nın Avrupa’nın ekonomik büyümesinin lokomotifi haline gelmesi ölçüsünde kendini gittikçe daha fazla hissettiriyor” şeklinde açıklamada bulundu.


Güçlü bir ortaklık
Ortaklığın temelleri, Renault’nun AVTOVAZ’ın yüzde 25 hissesini satın almasıyla ve böylelikle AVTOVAZ’a teknoloji ve know-how transferi sağlanmasıyla atıldı. AVTOVAZ başkanı Igor Komarov. “Togliatti’deki ortak üretim bandı projemiz iki yıl önce ekonomiyi vuran zor günlerde başladı. Projenin bugün gerçekleşmiş olmasından dolayı çok gururluyuz, İşbirliğimiz günden güne güçleniyor” dedi.

Togliatti’de kurulan bu yeni üretim tesisi üç ortağın ortak hedefine katkıda bulunuyor: 2016 ufkunda yılda en az 1,6 milyon araçlık Renault-Nissan-AVTOVAZ toplam üretim kapasitesine erişmek. Togliatti’deki üretim başlangıcına paralel olarak, Renault-Nissan İttifak’ının AVTOVAZ’dan ilave hisse alımı amacıyla şirketler arasında yapılan görüşmeler de son aşamaya geldi.

Geçen yıl, İttifak Rusya’da 578.387’si Lada olmak üzere toplam 878.990 otomobil sattı ve yüzde 33’e yakın bir pazar payı ile Rusya, Çin ve ABD’den sonra İttifak’ın en büyük üçüncü pazarı oldu. Avrupa’da en hızlı büyümeyi gerçekleştiren Rus ekonomisinin bölgedeki üst orta sınıf halkın tüketiminin hızlı artışı sayesinde daha on yıllarca ilk planda kalması bekleniyor.

Rusya’da 10 milyondan fazla hanenin yıllık geliri 50 bin ABD dolarını aşıyor. Ernst & Young danışmanlık şirketine göre, Rusya 2015 yılında Almanya’yı geçecek ve yaklaşık 3.4 milyona ulaşan yeni otomobil satışıyla Avrupa’nın en büyük otomobil pazarı haline gelecek.