Duster en zorun peşinde

 Duster en zorun peşinde

Dacia, haddini çoktan aşmanın ötesini de zorluyor ve artık devlere meydan okuyor! Renault kanatlarında yeniden doğan Romen marka, popüler SUV modeli Duster ile 26 Haziran’da Amerika Birleşik Devletleri’nde Colorado’daki dünyanın en ünlü, en zorlu ve en tanınmış tırmanma yarışı olan Pikes Peak International Hill Climb’de mücadele etmeye karar verdi. Dacia bu yarışa, Trophée Andros’ta üç kez şampiyon olan Jean-Philippe Dayraut pilotajında, tamamen özel olarak hazırlanan 850 beygir gücündeki prototip Dacia Duster No Limit ile katılacak. Ekibin tek ve iddialı bir hedefi var: Zafer için mücadele etmek.
Renault Grup markası Dacia otomobil dünyasında gerçek bir ezber bozan.
7 senedir sürekli büyümekte olan Dacia markası, otomobil pazarının vazgeçilmez bir oyuncusu haline geldi. İyi düşünülmüş, çok geniş iç mekânlı modelleriyle, Dacia güvenilirlikten hiçbir ödün vermeden rakipsiz bir fiyat/standart oranı sunuyor. Dacia bugün gerçek bir başarı öyküsüne imza attı. Nisan 2010’da lansmanı yapılan, markanın altıncı modeli SUV Dacia Duster, anında başarıyla tanıştı (bugün itibariyle dünyada yaklaşık 127.000 adet Duster satıldı). Araç markanın başlattığı sportif atılının amiral gemisi konumunda: Alain Prost ile Trophée Andros (iki dünya ikinciliği), Aïcha des Gazelles Rallisi (2011’de 2. lik ve 3. lük)…ve yakında Pikes Peak International Hill Climb tırmanma yarışı.

Dacia Duster No Limit-çok özel bir araç!
Dacia Duster No Limit ekstrem performanslı sıra dışı bir araç olarak geliştirildi. Proje süresince otomobil yarışları konusundaki eşsiz uzmanlığını ortaya koyan ve aynı zamanda bazı parçaları temin eden Renault Sport Technologie’nin desteğiyle Tork Engineering (tasarım, üretim, montaj, geliştirme) ve Sodemo (motor) ekipleri tarafından sipariş üzerine özel olarak hazırlandı. Unlimited kategorisinde rekor, 10 dakika, 01s, 42 ms
Rekor Japon Tajima Nobuhiro (Suzuki) tarafından 2007 yılında kırılmıştı. Duster No Limit, yarıştığı Unlimited kategorisinin teknik şartnamesine uygun şekilde tasarlandı: Güç veya silindir hacmi sınırlaması yok, ağırlık serbest, lastikler serbest, aktarma tipi serbest, aerodinamik yapı serbest. Dacia Duster No Limit, fiberglas kupasının altında başta aşağıdakiler olmak üzere son derece gelişmiş ileri teknolojili aksamlar saklıyor:
– 850 HP gücündeki aşırı güçlü bir motor :
Nissan GT-R’nin NISSAN VR 38 DETT (V6 de 3.8 l) bloğu bazında Sodemo tarafından özel olarak hazırlanan Dacia Duster No Limit’in motoru yarışın yapılacağı irtifaya rağmen (start rakımı: 2860 m, varış rakımı: 4300 m) aracın performansını en üst düzeye çıkarmak amacıyla tasarlandı.

– Özel bir vites kutusu :
Motor, hassas ve hızlı bir vites değişikliğini sağlayarak motorun gücünü en iyi şekilde değerlendirmek üzere özel olarak geliştirilen 6 ileri sekansiyel (tiptronik) Sadev vites kutusu ile eşleştirildi.

– Çok ileri aerodinamik yapı:
Dacia Duster No Limit için geliştirilen aerodinamik çözümlere yarış şartnamelerinde nadiren izin veriliyor. Bunlar, rüzgar tünelinde onaylanan özel bir geliştirmeye konu oldu. Aracın arka kanatları özellikle etkileyici.
Jean-Philippe Dayraut’un hayali Pikes Peak’te yarışmak
Jean-Philippe Dayraut sıra dışı bir araçla Pikes Peak’te yarışmayı uzun zamandan beri hayal ediyordu. Dacia markasını ve Renault Sport Technologies ekiplerini bu olağanüstü maceraya atılma konusunda ikna eden de o oldu. Pikes Peak tırmanma yarışı, çekişin son derece önemli olduğu ve % 50 asfalt ve % 50 topraktan oluşan parkurlarda bölümlere göre tutunmanın değişkenlik gösterdiği bir yarış. Sadece hem pistte hem de kaygan zeminde (buzlu ve toprak) tecrübesi olan pilotlar bu yarışı kazanmayı iddia edebilir. 6 Pist Fransa Şampiyonluğu (Tek koltuklu ve Super Tourisme), buz pistlerinin kralı, Trophée Andros kupasını üç defa kazananı ve son şampiyonu Jean-Philippe Dayraut, bu yarış için ideal pilot konumunda.
Jean-Philippe Dayraut, “Bir pilot için, toprak ve asfalt bir dağ yolunda 200 km/saat hızla kayan böyle bir canavarı ehlileştirmek sadece Pikes Peak’te mümkün olabilecek bir şey. Böyle bir aracın start alabileceği başka bir yarış bilmiyorum.” diyor.

Dacia Duster No Limit’in teknik özellikleri
Şasi:
Çelik boru tipi 25CD4S
Çift üçgen alt salıncak
OHLINS TT 40 MK2 amortisör
Motor:
NISSAN VR 38 DETT motor bazı/Nissan GTR
3.8 litre V6 silindirli, silindir başına 4 supaplı çift-turbo
Çap X Strok = 95.5 x 88.4 mm
Maksimum güç: 7000 devir/dakikada 850 HP
Maksimum tork: 5000 devir/dakikada 900 Nm

Aktarma
SADEV 6 ileri sekansiyel vites kutusu
SADEV ön diferansiyel

Frenler
Ön frenler (çap mm – tip) 355 – hava kanalcıklı çelik
Arka frenler (çap mm – tip) 330 – hava kanalcıklı çelik
Tekerlekler
Dövme alüminyum alaşım 9’’x18’’
Pirelli 24/65 -18 lastikler

Boyutlar/Ağırlık
Uzunluk : 4450 mm
Genişlik : 1900 mm

Ön/arka tekerlek izi genişliği : 1690 mm
Aks mesafesi : 2500 mm
Ağırlık : 950 Kg
Yakıt deposu : 80 l