Elektrik çarptı!

 Elektrik çarptı!

Bir rüya daha başlamadan kısa devreyle sona mı eriyor? Elektrikli araçların üretimi ve satışı konusunda öncü ülkelerden biri olmak isteyen, bu uğurda üretim planlarını gelecek yıldan itibaren uygulamaya koymaya hazırlanan otomotiv sektörüne hükümetten kötü haber geldi. Naif hayaller kurmuşken elektrikli otomobiller projesi politik köstekle yerle bir oluyor gibi! Birkaç gün önce Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, elektrikli araçların kullanımının yaygınlaşması için teşviklerin gündemde olduğunu belirtmişken, buna ek olarak daha iki gün önce Renault MAİS Genel Müdürü İbrahim Aybar da CNBC-E kanalında son derece pozitif düşüncelerle devletten iki yıl süreyle ÖTV ve MTV almayarak destek beklediklerini, dünya sahnesinde elektrikli otomobil üretim ve satışı konusunda öncü rolü kaptırmak istemediklerini söylemişken yapılan ‘elektrikli otomobillere yüzde 37’lik ÖTV oranı’ açıklamasıyla ortalık toz duman oldu! Henüz taslak olsa da üreticilerde tam bir hüsran yaratan çılgın vergi oranı, elektrikli otomobillerin yollarımızda sanıldığı kadar kolay yer alamayacağını ortaya koyuyor. Anadolu Ajansı’nın yayınladığı kanun taslağı çerçevesinde elektrikli binek otomobillere yüzde 37, yolcu taşımacılığında kullanılan elektrikli araçlara ise yüzde 10 oranında özel tüketim vergisi (ÖTV) uygulanacak.

Bu oranlara göre bir elektrikli otomobilin fiyatı, %37’lik Özel Tüketim Vergisi, %18’lik KDV’si eklendiğinde Avrupa’nın 2 katına kadar çıkabiliyor! Böylelikle emisyonsuz, gürültüsüz, çook ekonomik ulaşım projesi olgunlaşamadan kısa devre kurbanı olmuş bulunuyor! Tabii kanun taslağında bir düzenleme, ama çok ciddi bir düzenleme yapılmazsa!

Bir de Motorlu Taşıtlar Vergisi var!

Elektrikli otomobillerde Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) uygulaması da henüz netleşmiş değil. Yetkililer, elektrikli otomobillerden hangi tutarda MTV alınacağının, ÖTV’de olduğu gibi Torba Kanun’a konulabileceğini, bu yapılmazsa daha sonra ayrı bir kanunla düzenleneceğini belirtiyor. Elektrikli araçlarla ilgili MTV’nin de Torba Kanun’da yer alması halinde, bu araçlar otomobildeki en düşük MTV’ye tabi tutulacak. Bu durumda, elektrikli otomobillerden, motor silindir hacmi 1300 cm3 ve aşağısı otomobil, kaptıkaçtı (Ne demekse! Hala bu tanımı kullanan kaldı mı!?), arazi taşıtları ve benzerlerinin Motorlu Taşıtlar Vergisi alınacak. Bu hesaba göre, elektrikli otomobil alanlar, 2010 rakamlarına göre yılda 405 lira MTV ödeyecek.

1 Yorum

  • Türkiye’de bürokratlar otomotivi bilmiyor ya da bilmek istemiyor.

Bu yazı yorumlara kapalıdır.