Elektrikli modeller Bibendum Kongresi’nde

 Elektrikli modeller Bibendum Kongresi’nde

Renault-Nissan İttifakı, 18 Mayıs günü Berlin’de başlayacak Bibendum Kongresi’nde elektrik motorlu modellerini ilk kez sahneye çıkaracak. Michelin tarafından düzenlenen ve sponsorluğu yapılan sürdürülebilir ulaşımın geleceğine ilişkin 11. Bibendum Kongresi, 5 gün boyunca 5000’den fazla kişiyi bir araya getiriyor. Kongrede, politika, sanayi ve bilim dünyasının temsilcileri ile tüm dünyadan gelen gazeteciler yarınların ulaşım dünyasını bekleyen sorunları ve çözümlerini tartışacaklar. Bu yıl 18 Mayıs günü başlayacak Bibendum Kongresi’nde forumlar, teknolojik tartışma ve sergilerin yanı sıra “gerçek koşulları” temsil eden parkurlarda ralliler de düzenlenecek.
Flaş etkinliklerden birisi de Renault Fluence Z.E.’nin enerji performansını sayıları yüze varan rakip modellerinkiyle mukayese edeceği 300 km’lik “Inter-city Rallisi” olacak. Kat edilecek toplam mesafe elektrik motorlu aracın menzilini aştığı için pilotlar parkurun ortasında batarya değişimi yapacaklar, böylece elektrikli ulaşımın sadece şehir içiyle sınırlı olmadığını gösterecekler.
Halen Japonya’da, Kuzey Amerika’da ve bazı Avrupa pazarlarında satılmakta olan Nissan LEAF de başta 30 km’lik kent rallisi olmak üzere çeşitli etkinliklere katılacak. Araçların hızlanma, frenleme sırasında yol tutuşu, ses düzeyleri ve yakıt ekonomisi performansları Alman Otomobil Kulübü ADAC’ın dikkatli bakışları altında test edilecek. Geçtiğimiz günlerde 2011 yılının otomobili seçilen bu küçük hatchback aynı zamanda elektrikli araçlara yönelik 125 km’lik bir ralliye katılacak.
Nissan LEAF ve Renault Fluence Z.E. modellerinin her ikisi de 19 Mayıs’ta Berlin’deki geçit törenine katılacaklar. Ayrıca basına ve izleyiciler için test sürüşleri organize edilecek. Renault Fluence Z.E.’nin direksiyonunda, ziyaretçiler çevreci ve ekonomik sürüş becerilerini yarışa katılan Renault pilotlarınınkiyle karşılaştırma olanağına sahip olacaklar.
Renault Elektrikli Araç Program Direktörü Thierry Koskas, İttifak adına konuşarak, “Bibendum Kongresi yarınların ‘temiz, güvenli ve bağlı’ karayolu ulaşımına gerekli araçları ön plana çıkarıyor” şeklinde açıklamada bulundu. “Renault Fluence Z.E. ve Nissan LEAF bu üç değeri tamamen taşıyorlar. İttifak elektrik motorlu araç teknolojisinin öncüsü ve Bibendum Kongresi insan taşımacılığının geleceğinin neye benzeyeceğini göstermek için ideal bir platform” dedi.

İttifak sıfır salımlı ulaşımda liderliği hedefliyor. 2015 yılına kadar fabrikalarında 500 bin elektrik motorlu araç ve bataryalarını üretme kapasitesi olacak ve bu rakam bu ölçekte çalışan dünyadaki tek otomobil grubu olmasını sağlayacak. Renault ve Nissan aynı zamanda bu tür araçların kullanımına olanak verecek teşvik önlemleriyle gerekli altyapıların hayata geçirilmesi için tüm dünyada hükümetler, belediyeler ve diğer kurumlarla 90’ın üzerinde işbirliği anlaşması imzaladılar.

İlk Bibendum Kongresi 1998 yılında Paris’te yapıldı. Bu organizasyon daha sonra diğer Avrupa başkentleri ile Amerika, Çin, Japonya ve Brezilya’da da düzenlendi. Berlin’deki Templehof kongre binasında 18-22 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen etkinlik bu yıl 11. kez düzenleniyor.