Elmaslar yıldızlara dönüşürken

 Elmaslar yıldızlara dönüşürken

Mitsubishi ASX, Euro NCAP çarpışma testinden 5 yıldız alırken markanın tüm dünyada satışa sunulan ilk yüzde yüz elektrikli otomobili i-MiEV de 4 yıldız aldı.
Mitsubishi Motors tarafından geliştirilerek dünyada ilk seri üretime geçen, önce Japonya’da, şimdi ise Avrupa’da satışa sunulan ilk yüzde yüz elektrikli otomobil i-MiEV, Euro NCAP’in pasif ve aktif güvenlik gözlemlendiği testinden 4 yıldız aldı. Euro NCAP yetkililerinin açıkladığı test sonuçlarında “Gerçekleştirilen testte Mitsubishi i-MiEV’e güç sağlayan yüksek voltajlı elektrik sistemi ile ilgili hiçbir problem yaşanmadığı ve gövdede yaşanan sarsıntılardan tamamıyla izole edilmiş bataryalarda hiçbir hasar algılanmadığı” belirtildi. Olası bir çarpışma anında darbeyi algılayarak, yüksek voltaj ünitelerini otomatik olarak devre dışı bırakan i-MiEV, araç içerisinde yolculuk yapanlara maksimum güvenlik sunuyor. Ayrıca i-MiEV tüm bu işlemleri yolcuların güvenlik alanlarına ve sahip olduğu 88 adet lityum-iyon bataryaya zarar vermeden yapıyor. %100 elektrikle çalışması sayesinde, sıfır karbondioksit salınım oranı ile çevreciliğini kanıtlayan i-MiEV, Mitsubishi Motors patentli RISE gövde yapısı kapsamında, 6 hava yastığı, EBD destekli ABS, fren destek sistemi ve ASTC (Aktif denge ve çekiş sistemi) ile kullanıcısına maksimum güvenlik sağlıyor.

Darbeye karşı güçlendirilmiş patentli RISE gövde yapısı ve sahip olduğu 7 adet hava yastığı ile yolculara üst düzey güvenlik sunan Mitsubishi ASX, ön bölümünde yer alan darbe emici tasarım özelliği ile çarpışma esnasında yayalara uygulanan kuvveti de minimize ediyor. Mitsubishi ASX, Euro NCAP’ten aldığı 5 yıldızı hak etmesinde büyük rol oynayan ve kullanıcısının olası bir kaza yapmasını engelleyen aktif güvenlik özellikleriyle farkını ortaya koyuyor. HSA (Yokuş Kalkış Destek Sistemi), eşsiz yol tutuşu sağlayan ASTC (Aktif denge ve çekiş sistemi), EBD destekli ABS, fren destek sistemi ve ESS (Acil Stop Sinyal Sistemi) ASX’in güvenli bir şekilde yol almasını sağlıyor. Olası bir çarpışma anında kullanıcı ve yolcuları koruyan üstün pasif güvenlik özellikleriyle de göz dolduran ASX, sürücü diz hava yastığı dahil 7 hava yastığının yanında, darbe azaltıcı koltuk ve kafa dayama, yükseklik ayarlı ön emniyet kemerleri ve kaza anında katlanabilen direksiyon kolonu ve pedalları ile de kullanıcısına maksimum güvenlik sağlıyor. Çocuklu aileler için ayrıca çocuk koltuğunu bağlamak üzere üst tarafta 3 adet, alt kısımda 4 adet ISOFIX bağlantı noktası bulunduran ASX, araç içindeki küçük yolcuların da güvenle seyahat etmesini sağlıyor.