Elon Musk elektrikli araçlardan vaz mı geçiyor?

 Elon Musk elektrikli araçlardan vaz mı geçiyor?
Reklam

Elon Musk, dün sabah erken saatlerde Twitter’da takipçilerini şoke etti ve uzun yıllar süren şüpheciliğin ardından 2024’te Tesla’yı pillerden hidrojen gücüne geçireceğini duyurdu. Ayrıca, yakıtı kullanarak gelecek ilk aracın güç kaynağına uygun bir şekilde Model H olarak adlandırılacağını da belirtti. Musk daha önce hidrojen yakıt hücrelerine “aptal hücreler” adını vermiş ve teknolojiyi “akıllara durgunluk verecek kadar aptal” olarak nitelendirmişti. Hızlı dönüşün, 4680 adlı pilin seri üretiminde karşılaşılan terminal sorunlarından kaynaklandığı düşünülüyor.

Kimileri bunun 1 Nisan şakası olduğunu iddia ediyor ama şirketten mantıklı sayılabilecek açıklamalar da geliyor. Tesla, otomotiv endüstrisi içinde bir asırdan fazla sürede alışılmış ciddi açıklamalara karşın o kadar gayrı ciddi beyanatlar, Cybertruck gibi tuhaf konseptler tanıttı ki, her şey olabilir yaklaşımıyla bakıyoruz!

Model H, boyut olarak Model X ve Model Y arasında bir yere oturacak ve şu anda piyasadaki en popüler gövde stillerinden biri haline gelen “crossover” segmentinde bir başka araç olacak. Tipik Musk tarzında, Model H, SpaceX teknolojisinden türetilen “Hindenburg Modu” başlık özelliği ile çığır açan özelliklere sahip olacak. Bu, Model H’nin sadece 1,2 saniyede 100 km/s’ye ulaşmasına izin vereceği bildirilen roket tabanlı bir alev hızı artışı sağlamak için yerleşik hidrojen kullanıyor. Bu, daha tutumlu bir sürüş stili ile 725 km WLTP dereceli menzile “hızla” ulaşabilecek.

Model H beş koltuklu olacak, ancak yedi koltuklu bir seçeneğe de sahip olacak. Anlaşıldığı üzere araç, açıkça uzun yolculuklarda yolcu konforunu hedefliyor. Yakıt hücresinden çıkan su, yolculara serinletici içecekler sağlamak için de araca aktarılabilecek(miş)! Otomobilin AMD Ryzen destekli eğlence sistemi ayrıca bir dizi klasik film ve belgeselle önceden yüklenmiş olarak sunulacak. Dyson Sphere Program oyunu da hem ön hem de arka yolcular için mevcut olacak.

Tesla çalışanları, Model H’yi 2025’te, şimdi de hidrojenle çalışacak ve kompakt bir hatchback formunda beklenen 650 km’lik bir menzil sağlayan, merakla beklenen Model 2’nin izleyeceğini iddia ediyor. Duyumlara göre, hidrojenle işleyen otomobilleri satın almak, pahalı elektrikli otomobillerden ve yakıtı giderek pahalılaşan içten yanmalı arabalardan daha hesaplı olduğundan, hidrojen arabalarını ekonomik hale getirecek.

Son olarak, 2027’de, yeni Tesla Hydrogen serisinin en cüretkar üyesi olan Model O gelecek. Bu, Tesla’nın hidrojenle çalışan coupe’si olacak ve aynı zamanda O-dster olarak da bilinecek. Sadece 0,2 saniyede 100 km/s’ye hızlandırabilen yükseltilmiş bir Hindenburg Modu içerecek. Bu modu etkinleştirmek için, yolcular özel olarak tasarlanmış jel bazlı “çarpışma koltuklarına” bağlanmalı ve hızlanmadan en az 30 dakika önce G kuvvetine karşı koymayı ve anevrizmaları önlemeyi amaçlayan özel bir ilaç tüketme gerekebilecek!

H, 2 ve O modellerinin gelişinin yanı sıra Tesla’nın Supercharger ağı aşamalı olarak kaldırılacak ve yerini Protium Shake Stations adı verilen hidrojen yakıt pompaları alacak. Diğer üreticiler bunları yapmak için can atarsa, bunlar lansmandan itibaren tüm hidrojenle çalışan araçlar için geçerli olacak. Tesla, Musk’ın Yeni İzotop Çağı olarak adlandırdığı bir stratejide, hidrojenin döteryum ve trityum türevleri ile gelecekteki araçları güçlendirmeyi de araştıracak. Musk’ın, genetiği değiştirilmiş limonlardan oluşturulan yeni bir “sarı” versiyon kullanarak hidrojenin çok tartışılan verimsizliğine karşı koyduğu iddia ediliyor.

Tesla’nın hidrojene geçişi hakkında yorum yapması istendiğinde, alternatif yakıtların öncüsü Toyota’nın sözcüsü Jon Shunt: “Hidrojen hakkında yaptığı tüm olumsuz yorumlardan sonra Elon Musk, biz ondan vazgeçene kadar bekliyor ve bunu duyurmak için 2030 yılına kadar 30 BEV sözü veriyor. Onun bile bizi bu kadar karıştıracağına inanamıyorum. Bizim pillere geçtiğimiz gibi, Musk da hidrojene gidiyor!” diyor…