En büyük Civic Türkiye’de

 En büyük Civic Türkiye’de

Honda Türkiye, Civic Sedan modelinin tamamen yenilenen 11. nesli, 13 Kasım 2021 tarihinde Türkiye yollarına çıkıyor. Honda’nın en uzun ömürlü modeli olan ve dünya çapında 24 milyondan fazla satış adedi başarısına ulaşan ikonik modeli Civic; tasarımı için ilhamını kendisinden alan modern çizgileri ve güçlenen sürüş dinamikleri ile gelmiş geçmiş en büyük gövdesiyle satışa sunuluyor. Benzinli ve turbo LPG’li motor seçeneklerine sahip olan 11. nesil Civic ile sedan ürün gamını tamamlayan Honda Türkiye, tüketicilerin ihtiyacına uygun sedan seçenekleri ve genişleyen model ailesi ile pazardaki konumunu güçlendirmeye devam ediyor. Yeni Honda Civic Sedan, 1.5 litre VTEC Turbo motoru ile uyumlu çalışan CVT şanzımanı, yenilenen dinamik sürüş performansı ile öne çıkarken; çekici dış tasarım çizgileri, aydınlık ve sade kabin içi tasarım ayrıntıları, Apple CarPlay® ve Android Auto™ uyumlu gelişmiş multimedya sistemi, Honda SENSING’in aktif güvenlik donanımları ve sürüş destek teknolojileri ile kullanıcılarına daha konforlu bir yolculuk deneyimi sunmak için tamamen yenilendi.

reklam

Honda’nın “Maksimum İnsan / Minimum Makine” tasarım felsefesinin yalın ve modern bir yorumuyla tasarlanan 11. nesil Honda Civic Sedan, benzinli ve LPG’li motor seçenekleri ile Türkiye yollarına çıkıyor. Yeni Civic Sedan; alçak motor kaputu, mükemmel görüş açıları, ayrıntılara gösterilen özen, alan açısından verimli ve insan odaklı iç mekanı ile sportif bir tasarım ortaya koyuyor. Yüksek verimlilik seviyesine sahip iki motor seçeneği ve yeni şasi ile daha rijit bir gövde tasarımı ile 11. nesil Civic, konforu ve keyifli sürüş dinamiklerini sunmaya devam ediyor. “Duyguları Canlandıran Yenileyici Deneyim” genel konseptiyle tasarlanan yeni Civic’te Honda mühendisleri ve tasarımcıları markanın temel yaklaşımlarından “insan odaklı” olmayı temel alarak kullanım kolaylığı ve güvenlik için kapsamlı sürüş destek sistemleri ile bağlanabilirlik işlevleri sunmaya odaklandı.

reklam
Yeni 208 Advertisement

Honda Civic Sedan Türkiye lansmanında konuşma yapan ve piyasadaki en güçlü sedan serisine sahip olduklarına dikkat çeken Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura, sadece ürün gamı ile değil, Honda’nın Türkiye’deki güçlü varlığı ile de hedeflerine ilerlediklerini ve “Honda ile Gelecek” mottosuyla birçok yeniliği hayata geçirmeye devam ettiklerini söyledi. Başkan Tsumura, “Honda’yı dünyanın en büyük motor üreticisi yapan, geniş ürün yelpazesi sunan bir mobilite şirketi olmasıdır. Kuruluşundan bu yana Honda, insanların günlük yaşamlarına ihtiyaç duydukları şeyi sağlayarak her zaman katkıda bulunuyor. Bu bağlamda Honda Türkiye, küresel gelişmeleri yakından takip ederken; Türk müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik ürünler de sunmaya devam ediyor. Yakın zamanda City ve Accord tamamen Türkiye pazarı için geliştirilerek satışa sunuldu. Bugün ise Honda’nın elli yıllık mirasından aldığı tecrübe ve itibarı ile Civic Sedan’ı Türk müşterileriyle buluşturuyoruz. Yeni ve geliştirilmiş özellikleriyle yeni Civic Sedan yine müşterilerimizin gözdesi olacak. Özellikle yüksek verimlilik ve performans sunan, tüm dünyada sadece Türkiye için geliştirilen LPG seçeneği bulunan turbo motoru Civic Sedan’ı farklı bir konuma getiriyor. Yeni Civic Sedan ile her ihtiyaca uygun sedan ürün gamımızı yenileyerek geliştiriyoruz” dedi.

İlk nesli 1972 yılında satışa sunulan Honda Civic, yaklaşık 50 yıl boyunca dünyanın 170 ülkesinde 24 milyondan fazla satış adedine ulaşmayı başardı. Honda ürün gamındaki en uzun soluklu model olmasıyla öne çıkan Civic, Honda mühendisleri tarafından insana fayda odaklı yaklaşım kapsamında geliştirilmeye devam ediyor.

Tasarım yaklaşımı olarak önceki Civic nesillerinden esinlenmeye devam eden ve ilhamını kendisinden alan yeni nesil; yalın ve modern dış tasarım, uzun ve alçak motor kaputu, geriye kaydırılan A sütunları ile etkileyici ve güçlü bir duruş sergiliyor. Geniş LED farlar ve stop lambaları, ön çamurluktan stop lambalarına kadar keskin bir omuz çizgisiyle birbirine bağlanırken; yatay tasarımlı stop lambaları daha oturaklı ve geniş bir duruş sağlıyor. Yeni Civic, yalın ve sade iç tasarım detayları kadar alçak motor kaputu ve geniş görüş açısı gibi klasik Civic tasarım öğelerini modern bir şekilde yorumluyor. Benzinli motor seçeneği Elegance ve Executive+ donanımları; LPG’li motor seçeneği ise Premium, Elegance ve Executive+ donanım paketleri ile tüketicilerin beğenisine sunuluyor. Yeni Civic Sedan; yeni Metalik Sis Mavi, yeni Metalik Meteor Gri, yeni Metalik Kiraz Kırmızı, Platin Beyaz, Metalik Gümüş Gri ve Kristal Siyah olmak üzere üçü yeni toplam altı farklı gövde rengiyle 13 Kasım 2021 tarihinde 374 bin TL’den başlayan fiyatlar ile satışa sunulacak.

Heyecan uyandıran dış tasarım

Yeni Civic Sedan’ın rahat bir görüş açısı sağlayan ve ferahlık hissini destekleyen geniş camlara sahip kabin içi, çekici bir görünüm sunuyor. Honda tasarımcıları, yeni Civic’te daha dikkat çekici ve kaliteli bir algı yaratmak için A-sütunlarını 50 mm kadar geride konumlandırırken; motor kaputunun boyu uzatıldı. Ön çamurluklardan stop lambalarına kadar devam eden kesintisiz ve yatay hat dinamik bir görünüm yaratıyor. Önde ve arkada otomobilin genişlik algısını güçlendiren yatay bir tasarım mimarisi uygulanırken; tekerleklerin boyutu vurgulanarak dengeli bir duruş ve performans algısı güçlendiriliyor. Yan aynalar görüş açılarının iyileştirilmesi için kapı sacına monte edilirken; daha ferah bir iç mekan elde edilmesi için arka koltuk yolcusunun omuz hizasından cam çizgisi 5 mm kadar alçak olarak konumlandırılıyor. Güçlü yatay çizgiler ile daha uzun aks mesafesi, olgun ve dinamik bir siluet için katkı sağlıyor.

Yeni Civic’in far ve ön ızgara tasarımı, yatay bir tasarım mimarisi sergiliyor. Motor kaputu tasarımı üst ön ızgarayı görsel olarak öne doğru iterken, ızgaranın farlardan biraz daha alçak konumlandırılması ile otomobilin genişlik vurgusu daha da güçleniyor. Geniş tampon altı ızgarası ise keskin bir görünümü beraberinde getiriyor. Yeni nesil Civic’in arka iz genişliği 12 mm artarken; otomobil daha dengeli bir duruş sergiliyor ve bagaj kapağının yukarıya doğru kıvrımlı tasarımı ile genel aerodinamik daha da vurgulanıyor. Ana farlar, gündüz sürüş farları, arka stop lambaları ve sis farları da dahil olmak üzere aydınlatma birimlerinin büyük bölümünde LED teknolojisi kullanılan yeni Civic Sedan’da LED farlar aynı zamanda tasarım açısından da fark yaratıyor.

Ferah ve fonksiyonel iç mekan tasarımı

İnsan için mühendislik ilkesi doğrultusunda teknolojiler geliştiren ve tasarımlar yapan Honda’nın Civic modelinde iç mekanı; sade, yalın ve kullanıcı dostu yaklaşımıyla dikkat çekiyor. “Güzel bir sabah” konseptini ile tasarlanan iç mekanda geniş camlar, sürücü ve yolcuların çevreye hakim bir görüşe sahip olmasına olanak tanırken; aynı zamanda kabin içinin daha aydınlık ve ferah olmasına katkı sağlıyor. Kullanıcı dostu iç mekan, “fonksiyon akışı” yaklaşımıyla araç içi kumanda ve kontrolleri olabildiğince basitleştirerek sürücünün hayatını kolaylaştırıyor. Düğme ve kumandaların konumunun, şekli ve işlevi sürücünün dikkatini dağıtmadan tüm fonksiyonlara hakim olmasını sağlayacak şekilde özenle tasarlanırken; alçak omuz çizgisi ve düzenli kabin mimarisi ferahlık hissini güçlendiriyor. Böylelikle, geleneksel Civic tasarım yaklaşımı iç mekanda devam etmeyi başarıyor. Geri çekilen A sütunları, alçak motor kaputu, yatay mimarili ön konsol ve gizli ön cam silecekleri yanlara doğru kıvrımlı ön camla birlikte panoramik bir görüş açısı ile önceki Civic nesline kıyasla daha başarılı bir yatay görüş açısı sunuyor.

Ön konsol boyunca bir kapıdan diğerine uzanan metal petek dokulu tasarım dikkat çekerken; aynı zamanda ön konsolun üst bölümündeki gösterge ve alt bölümdeki kumanda bölümlerini birbirinden ayıran görsel bir işlev üstleniyor. Ön konsolun düzenli ve akıcı görünümü havalandırma ızgaralarını gizleyen yeni tasarım ile tamamlanırken; havalandırma ızgaralarının yönlendirme kumandaları kalite hissini artırmak için yeniden dizayn edildi. Orta konsol ise sürücünün gözünü yoldan ayırmadan tüm fonksiyonlara kolayca erişim sağlayabilmesi için tasarlanırken; yüksek kalite algısı için döşeme ve iç mekanda kullanılan renkler özenle seçildi. Vites kolu sürücüye doğru 5 derece eğilerek büyük boy bardak tutucuların vites kolunun sağında konumlandırılması sağlandı. Vites kolunun önünde, akıllı telefonları barındıracak şekilde tasarlanan ve kablosuz şarj özelliği de sunan geniş bir alan bulunuyor. Konsolun önündeki standart USB bağlantı noktası, gece sürüşlerinde erişimi kolaylaştırmak için aydınlatılıyor.

Tüm Civic versiyonlarında sürücü ve ön yolcu için yeni gövde dengeleyici koltuklar sunuluyor. Çok katmanlı yapılarıyla yeni koltuklar, gelişmiş vücut desteği ve buna bağlı olarak uzun yolculuklarda da konfor sunuyor. Tasarımıyla vücudu destekleyen koltuklarda kullanılan kumaş ve deri dışında kırışmayan malzemeler, şık görünürken; aynı zamanda işlevsellik sağlıyor. Yeni Civic Sedan’ın 512 litrelik geniş bagaj hacmi, kullanıcılara kullanım pratikliği ve kolaylığı sunuyor.

Konfor sunan teknolojik bilgi-eğlence sistemi

İnsan odaklı tasarım yaklaşımı ile geliştirilen 11’inci nesil Civic Sedan’da teknoloji sürücüye fayda sağlamak için kullanılıyor. Bu yaklaşımın sonucu olarak bugüne kadarki en gelişmiş Civic ortaya çıkarken; dijital göstergeler, standart 7 inç renkli dokunmatik ekran ve yeni 9 inç HD renkli dokunmatik ekran olmak üzere iki yeni sistem bulunuyor. Her iki bilgi-eğlence sistemi ekranı da kullanım kolaylığı ve daha rahat bir görüş için yaklaşık 4 inç daha yüksekte konumlandırılırken; ses düğmesi dahil fiziki düğmeler ve basitleştirilmiş menü yapısıyla sistem, pratik ve rahat bir kullanım sunuyor. Yeni nesil Civic’in tüm versiyonları, 7 inç renkli TFT ekrana sahip dijital göstergelerle donatılıyor. Executive+ versiyonun benzinli motor seçeneğinde ise Civic’te ilk kez sunulan tamamen dijital LCD gösterge sunuluyor. 10,2 inçlik yüksek çözünürlüklü tam renkli LCD ekran, tamamı direksiyon simidinden kişiselleştirilebilen çeşitli bilgileri gösteriyor. Civic’in Premium ve Elegance versiyonları standart olarak 7 inç renkli dokunmatik ekrana sahip yeni bir ses sistemi ile donatılırken; Executive+ versiyonunda tamamen yeni 9 inç HD renkli dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sistemi bulunuyor. Civic Sedan’ın standart olarak tüm donanım paketlerinde Apple CarPlay® ve Android Auto™ uyumlu olan bilgi-eğlence sistemi sunulurken; ayrıca Executive+ versiyonunda akıllı telefonlar için kablosuz şarj özelliği de yer alıyor. Executive+ donanım paketinde, ön konsolda iki adet USB girişi bulunuyor.

Dinamik sürüş deneyimi ve yeni turbo ECO motor seçeneği

Yeni Civic Sedan’ın  güç aktarma organları geliştirilirken; yakıt verimliliği ve hızlanma performansı gibi önceki neslin güçlü yönleri korundu. Diğer yandan Honda mühendisleri ve tasarımcıları tarafından yeni Civic’te çok daha heyecan verici bir sürüş deneyimi sunmak için iyileştirmeler yapıldı. Yeni Civic, geliştirilen motor özellikleri ve iyileştirilen CVT şanzıman ile yüksek verimlilik seviyesini ve gelişmiş sürüş keyfini bir arada sunuyor. Yeni Civic Sedan; 1.5L VTEC Turbo (benzin) 6.000 d/d’de 182 PS (134 kW) güç ve 1.700-4.500 d/d aralığında 240 Nm tork üretirken; 1.5L VTEC Turbo ECO (LPG) 5.500-6.000 d/d’de 129 PS (95 kW) güç ve 1.700-4.500 d/d aralığında 180 Nm tork değerine sahip iki motor seçeneği ile satışa sunuluyor. Otomobilin 1.5 VTEC Turbo motoru 151 gr/km (WLTP) CO2 emisyonu ile birleşik yakıt tüketimindeki 6,7 lt/100 km (WLTP) değerleri sunarken; 1.5 VTEC Turbo ECO motoru ise 148 gr/km (WLTP) CO2 emisyonu ile birleşik yakıt tüketimindeki 6,5 lt/100 km (WLTP) değerleri ile yakıt verimliliği sağlıyor.

Yeni nesil Civic’te turbo beslemeye yönlendirilen egzoz, türbin çarkı, giriş ve çıkış noktalarındaki boru tasarımındaki iyileştirmeler sayesinde verimlilik artırıldı ve daha kısa tepki süresi ile yüksek güç üretimi sağlandı. Sürekli Değişken Şanzıman (CVT) ile kombine edilen motor seçenekleri ile yeni Civic Sedan, daha akıcı ve verimli bir sürüş için birçok noktada iyileştirildi. G-Design vites değiştirme sayesinde farklı sürüş koşullarında, otomobil sürücünün gaz kelebeği komutlarına bağlı olarak aracın hızlanmasını iyileştiriyor. CVT, geleneksel otomatik şanzımana benzer sürüş hissi sağlamak üzere motor devrini kademeli şekilde ayarlıyor. Normal ve Eco sürüş modları dışında Elegance ve Executive+ versiyonlarında, kullanıcı tarafından seçilebilen yeni bir Spor modu sunuluyor. Spor modu için kullanılan özel CVT vites, yüksek tork hissi ve hızlanma tepkisi sunuyor. Yakıt tüketimini düşürmek üzere programlanan Eco modu, sürücü agresif bir sürüş tarzı otaya koysa bile yakıt verimliliğini korumak için pedal tepkilerini ayarlıyor. Normal mod ise yakıt tasarrufu ve performans arasında bir denge sağlıyor.

Yeni Civic’in temelini; artırılmış rijitlik ile sağlamlık için çok sayıda iyileştirme, geliştirilmiş bir yapı ve daha güçlü bir gövde oluşturuyor. Tüm bunlar, Civic’in sürüş, yol tutuşu ve çarpışma performansına katkı sağlarken; yeni Civic, önceki nesil ile kıyaslandığında burulma rijitliğinde yüzde 8 ve bükülme rijitliğinde ise yüzde 13 daha sert yapısıyla dikkat çekiyor. Şasi, mevcut süspansiyon ve direksiyonda uygulanan çok sayıda iyileştirme ile Civic’in sürüş performansı ve yol tutuşu daha da geliştirildi. Aks mesafesi 35 mm ve arka iz genişliği 12 mm artırılırken; direksiyonda yapılan optimizasyon sayesinde şerit değiştirme ve viraj alma esnasında daha senkronize ve kendinden emin bir his veriyor. Üstün yol tutuş ve sürüş konforu için yeni Civic’te süspansiyon ve direksiyonun sistemi kalitesini ve hissini iyileştirmek amacıyla sürtünme miktarını azaltmaya yönelik önlemler alındı. Çok kollu arka süspansiyon, hem normal sürüşte hem de ani sert manevralarında dengeli ancak kıvrak bir yol tutuşa katkı sağlarken; darbe sertliğini azaltmak ve sapma tepkisini optimize etmek için süspansiyon burçlarında değişiklikler yapıldı.

Yeni nesil Civic Sedan’da, bir önceki nesil ile benzer bir yapıya sahip elektronik kontrollü hidrolik direksiyon, daha iyi geri bildirim ve gelişmiş düz gidiş dengesi için yeniden ayarlandı. Sürücünün direksiyon eforunu ölçen tork sensörü ve bir motor kontrol ünitesi ne kadar elektromotor desteği gerektiğini belirliyor. Tüm Civic donanım seçeneklerinde; Elektronik Fren Gücü Dağılımı (EBD) ve Fren Yardımcısı ile birlikte 4 tekerlekten disk frenler standart olarak sunuluyor. Sistem, düşük hızlarda konforlu ve yumuşak, otoyolda öngörülebilir ve kullanımı kolay sürüş deneyimi sunarken; virajlı yollarda sportif ve eğlenceli, acil durumlarda ise güçlü ve güven veren bir his sağlıyor.

Gürültü Titreşim Rijitlik (NVH) performansı

Honda mühendisleri ve tasarımcıları; gürültü ve titreşimi kaynağında ele almak, kabin içerisine iletimini azaltmak için yeni Civic genelinde kapsamlı önlemler uyguladı. Üretan sprey köpük 10 noktada kullanılırken; özellikle yan eşiklerin ön – arka uçları dahil olmak üzere gövde yapısının içi boş kısımlarında ve her bir sütunun başlangıç ve bitiş noktalarında uygulandı. Birçok noktada motor sesinin kabine iletimini azaltmak için özel yalıtım çözümleri geliştirilirken; gürültü emici zemin altı kaplaması, arka çamurluk içi kaplaması ve gürültü emici halı kullanımı ile yol gürültüsü de azaltılıyor. Aracın arkasından gelen gürültüyü azaltmak için de arka tekerlek yuvasının bagaj tarafına ses yalıtkanları ekleniyor.

Honda SENSING ile daha güvenli bir yolculuk

Yeni nesil Civic Sedan’da sürücü ve yolcu güvenliği için alınan tedbirler dikkat çekiyor. Bu kapsamda standart olarak 11’inci nesil Civic’te yan perde hava yastıkları ve hem sürücü hem de ön yolcu için yan hava yastıkları olmak üzere toplam 6 hava yastığı bulunuyor. Pasif güvenlik önlemlerinin yanı sıra Civic Sedan sunulan Honda SENSING teknolojisi ile önceki nesilden iki kat daha geniş (50 derece yerine 100 derece) alanı tarayan ön kamera kullanılıyor. Kamera açısı sayesinde yolun daha ilerisini görülebilirken; araç ve yayaların özellikleri, nesnenin boyutundaki değişim, değişimin süresi ve aracın hızına bağlı olarak nesnelerin mesafesi ve konumu belirleniyor. Kameralı sistem aynı zamanda beyaz çizgileri, yol sınırlarını, diğer araçları, yayaları, bisikletlileri ve yol işaretlerini tanımlıyor. Yeni Civic Sedan’da sunulan ve otonom sürüş opsiyonu bulunan Honda SENSING özellikleri kapsamında; Honda’nın gelişmiş sürüş destek teknolojilerinden Çarpışma Hafifletici Fren Sistemi (CMBS), Şerit Takip Uyarı Sistemi (LDW), Şeritte Tutma Asistanı (RDM), Şerit Koruma Destek Sistemi (LKAS), Otomatik Dur/Kalk özelliğine sahip Uyarlanabilir Hız Sabitleyici (LSF), Hız Sabitleyici (ACC) ve Aktif Uzun Far Kontrol Sistemi ile güvenli bir yolculuk deneyimi sunuluyor. Tüm bu güvenlik donanımlarına ek olarak Executive+ paketinde sunulan ve sağ yan ayna altına monte edilen kamera ile çalışan Lanewatch özelliği sayesinde yolun sağ tarafı multimedya ekranında görüntülenirken; Civic Sedan ile yolculuk güvenliği üst seviyeye çıkıyor.

İlk izlenimler

Honda Türkiye’nin Fethiye’de gerçekleştirdiği lansmanda tanıştığımız yeni Civic, coupé sedan formlu etkileyici gövde tasarımı kadar büyüyen boyutlarıyla da dikkatimizi çekti. 1972’de dönemin petrol krizine denk gelen küçücük bir halk otomobili olarak çıkan Civic, 10 nesil aştıktan sonra bugün, bir önceki Accord’un boyutlarına ulaşmış durumda. Yeni gövde hatları, 10. nesil Civic’in biraz deneysel, biraz da füturistik kalan çizgisinden daha oturaklı, daha herkese hitap eden çizgide. Kaliteli materyal kullanımının hemen fark edildiği otomobilde, Japon üretici teknolojik farklılığını yansıtıyor. Markanın ülkemizdeki tesisi kapandığından üretimi tıpkı City ve Accord gibi Tayland’da gerçekleştirilen yeni Civic, markanın üretim prosesleri kapsamında işçilik kalitesiyle ilgili akıllarda olası soru işaretleri oluşmasına fırsat vermemiş. Özellikle Japon markaların temel sıkıntısı olan ses izolasyonu konusunda önemli çalışmalar yapılan otomobil, yol ve motor sesi yalıtımındaki başarısıyla fark yaratmaya aday. Motor havuzunda yer alan 1.5 litrelik turbo beslemeli motor, 10. nesilden de tanıdık ama geliştirilmiş istekli ve CVT şanzımana alışıldığı taktirde ateşli sayılabilecek bir makine. “Ekonomistler” için Honda, LPG’li seçeneği de hemen satışa sunuyor. Likit petrol gazıyla işleyen bu seçenekte Turbo besleme sunulması, sık rastlanan bir özellik değil, Honda bundan yararlanacaktır. Dijital çağımızda birbiri ardına geliştirilen ve artık otomobillerin olmazsa olmaza sayılan sürüş destek teknolojileri, müşterilerden de olumlu puanlar toplayacak. Bunların arasında kokpit üzerindeki ana ekranda aynaların kör nokta bölgelerinin görüntülenmesi, ilgi toplayacak bir fonksiyon. KIsa deneme sürüşümüzde Honda’nın yeni Civic’te görüntü kadar teknoloji ve dinamik imaja da epey kafa yorduğunu gözledik. Sonuçta Civic sagası yükselerek sürüyor.