Eski dost yeniden etap geçiyor!

 Eski dost yeniden etap geçiyor!

Renault 12 haberleri üst üste geldi, geleneksel R12 haber şenliğine döndü! Bugünün Renault 12 haberi de şöyle: 16 Nisan’da Sapanca’da Klasik Otomobil Kulübü tarafından düzenlenen 2011 Güral Sapanca Klasik Otomobil Rallisi’ne Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları 1972 model bir Renault 12 TL ile katıldı. Yaklaşık 70 kilometrelik bir parkurda 5 etap olarak koşulan yarışta Renault 12’nin direksiyonunda Oyak Renault Otomobil Fabrikaları Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu, co-pilot koltuğunda ise Oyak Renault Mühendislik Direktörü Murat Taşdelen yer aldı. Yine bir Oyak Renault çalışanı Erdal Gömügen ise bu ikiliye araçtaki üçüncü kişi olarak destek verdi. Rallide 12 kapı numarasıyla start alan Renault 12 TL, Oyak Renault Otomobil Fabrikaları üretim bantlarından 2071’inci araç olarak 1972 yılında çıkmış. Toplam 37 otomobilin start aldığı, 25 klasik otomobilin ise yarıştığı rallide tüm parçaları ile orijinal olarak hazırlanan Renault 12 TL katılımcılar ve izleyiciler tarafından yoğun ilgi gördü. Tunalıoğlu ve Taşdelen eski dost Renault 12’yi, kendi kategorilerinde dördüncü, genel klasmanda altıncı olarak ve iki etapta “best time” elde ederek uzun yıllar sonra başarılı bir sonuçla parkurlara geri döndürdüler.

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nın 1971 yılında ürettiği ilk model olan Renault 12, Türkiye’de Otomotiv Sanayi’nin 50 yılı aşan tarihinde pek çok ilke imza attı. Türk tüketicisi önden çekişli ya da station wagon otomobille, ön koltukta kafalık, arka cam sileceği, elektrikli ön camlar, renkli cam, klima gibi donanımlarla ilk kez Renault 12’yle tanıştı. Konforlu iç mekânı, kendine özgü tasarımı, performansı, sağlamlığı ve yakıt ekonomisiyle uzun yıllar Türk tüketicisinin en beğendiği otomobillerden oldu. 1973 yılında Günaydın gazetesinin düzenlediği Büyük Türkiye Rallisi’nin şampiyonu da 11 kapı numaralı bir Renault 12’ydi. Türkiye’de üretilip ihraç edilen ilk otomobil de 1974 yılında yurt dışına gönderilen 20 adet Renault 12’ydi. 1977 yılında ise, iki Renault 12 ile ilk defa uluslararası bir ralliye katılındı. Londra-Sydney güzergahını kat eden Türk takımı, yarışı, milli takımlar birincisi olarak bitirmişti.

Renault’nun 112 yıllık tarihinde 1969-1999 yılları arasında üretilen 2 milyon Renault 12’nin 701 bini Türkiye’de Oyak Renault Otomobil Fabrikaları tarafından üretildi. Türkiye’de aynı üretim bantlarında en uzun süre üretilen model ünvanına da sahip olan Renault 12, 70’li yıllarda otomobil sporlarının Türkiye’de başlamasına öncü olmuş ulusal ve uluslararası otomobil rallilerinde pek çok kez şampiyon olarak parkurlarda yoğun ilgi toplamıştı. Tüm parçalarıyla orijinal olarak hazırlanan 1972 model koyu kırmızı renkli Renault 12 TL, 40. yaşını ralli parkurlarına iddialı bir şekilde geri dönerek kutlamış oldu. Klasik Otomobil Rallisi’nde ayrıca birbirinden heyecan verici otomobiller de Renault 12’ye eşlik ettiler.

1 Yorum

  • Arabayı mükemmel toplamışlar. Bütün detayları korumuşlar da kimse jantlara dikkat etmemiş mi? 71-77 arası üretilen ilk seri jantlardan bulmak bu kadar mı zor yani? Almış son seri Toros’un 5,5 ofset ince delikli jantlarına 175/70 SR 13 ölçü lastik takmışlar…üstelik ön plaka tamponun altında olmalıydı. emniyet kemerleri de uyumsuz üstelik 😉

Bu yazı yorumlara kapalıdır.