Eski Honda’lara hayır denmiyor!

 Eski Honda’lara hayır denmiyor!

İstatistik verileri -hele bir de yıllık bazdaysa!- sadece Türkiye’de değil, her yerde gecikmeli geliyor! Hani 3 yıl öncesinin nüfus sayımı sonuçları açıklanan kadar bir milyon kişi daha artıyoruz ya, onun gibi bir şey bu! Neyse ki bu artışı, azalışı geç saptansa da mesele olmayacak bir istatistik. Amerika’da otomobil hırsızlarının 2010 yılı listesi açıklandı.
Amerikan Ulusal Sigorta Suçları Bürosu/National Insurance Crime Bureau’nun (NICB) “2010 en çok çalınan araçlar” raporuna göre Amerikalı otomobil hırsızları halen Friends dizisinin tekrarlarını izliyor ve her seçimde Bill Clinton’a oy veriyor. (!) NICB raporunun gösterdiğine göre ve emniyet güçleri tarafından rapor edilen çalıntı araçlara bakıldığında; yeni araçlarda yerleşik olarak gelen anti-hırsızlık cihazı pazarındaki büyüme ile artık liste tamamen eski araçlara doğru kaymış durumda. NCIB’in açıklamasına göre 2010 yılında çalınan yaklaşık 52.000 adet Honda Accord’dan 44.000 tanesi 1990’larda üretilmişti. Bu durum, 2000’li yıllarda üretilen Accord’lar ile karşılaştırıldığında, toplam 5700 adetlik çalıntı sayısı adeta suratta patlayan bir tokat gibi duruyor!
Sahiplerinin pek tamirata yönelmemelerine rağmen, günümüzde dahi aksam ve parçaları halen değerli olabilen eski araçlar; en çok çalınan araç listelerine liderlik etme eğilimlerini sürdürüyorlar. Herşeye rağmen, otomobil hırsızlığı oranları hızlı bir şekilde düşüyor. NCIB; ABD’de güpegündüz soyguncuların maske takarak adeta “Biz otomobil hırsızıyız !” dercesine araç çaldığı 1967’den bu yana, 2011 yılı için en düşük çalıntı araç kaydı gerçekleşeceğini tahmin ediyor!

Honda’lar hala Amerika’nın en çok çalınan araçları
LoJack biriminin sistemlerine kayıtlı, çalınan 10.649 araç baz alınarak yapılan analize göre; Amerikalı otomobil hırsızları, henüz yeteri kadar ’90 sonu üretim binek Honda çalamamışken, birkaç Detroit yapımı araç daha aynı şekilde dikkati çekmeye başlamıştı. Göreceli olarak hırsızlığı caydırıcı cihazlardan yoksun üretimleri ve yedek parçalarına olan talep sebebiyle eski Honda ve Toyota’lar uzunca bir süre en çok çalınan araçlar listesinde liderliğe oynadılar. LoJack yer takip cihazı sayesinde; en çok çalınıp tekrar bulunan araç bir 2000 model Honda Civic olurken, onu izleyen 5 model de 90’ların sonlarında üretilmiş Honda Accord’lardı.
5 yaşından küçük araçlar arasında, çoğunun akıllı anahtar ve OnStar marka yerleşik GPS cihazı ile gelmesine rağmen, en çok çalınanları yine 2007 ve 2009 model Toyota Camry olmuştu.

Marka ve Model yılına göre En Çok Çalınan ve Bulunan Araçlar:

2010 Sıralaması – Modeli – (2009 Sıralaması)
1. Honda Accord (2.)
2. Honda Civic (1.)
3. Toyota Camry (3.)
4. Acura Integra (4.)
5. Cadillac Escalade (5.)
6. Toyota Corolla (6.)
7.Dodge Ram (yeni)
8.Nissan Altima (8.)
9. Nissan Maxima (yeni)
10. Chevrolet Tahoe (7.)

Oto hırsızlığında uzun vadede bir düşüş gözlenmiş olsa da, LoJaack’e göre bazı şehirlerde tekrar artış gözlenmekte ve 5.2 milyar dolar düzeyinde bir mali kayıp ortaya var. Amerika’da oto hırsızlığının yaşandığı ilk 10 eyalet ise şöyle:

En çok araç çalınan ve bulunan eyaletler:

2010 Sıralaması – Eyalet – 2009 Sıralaması
1.California (1.)
2.Texas (2.)
3.Florida (3.)
4.New York (4.)
5.Massachusetts (5.)
6.New Jersey (6.)
7.Arizona (7.)
8.Maryland (8.)
9.Georgia (10.)
10.Nevada (9.)