Espace Otonom tanıtılıyor

 Espace Otonom tanıtılıyor

Renault
Renault, 28 AB Ulaştırma Bakanı ile birlikte otonom araçlar konusunda yasal çerçeveyi destekleyen bir girişime katılıyor ve Espace otonom demo aracını gün yüzüne çıkarıyor.
Fransız üretici Renault, gelişmekte olan otonom sürüş teknolojilerini seçkin Avrupalı politika belirleyicilerinden oluşan bir gruba göstermek üzere bugün önemli bir etkinliğe katıldı. Avrupa Birliği’nin 28 Ulaştırma Bakanı otonom araçlar lehine Amsterdam Deklarasyonu’nu imzalamak üzere Amsterdam’da bir araya geldi.

reklam
Tucson reklamı

Renault; ortakları, yasama organları ve diğer üreticiler ile birlikte otonom araçların kullanımını ve bu yeni teknolojik alandaki Avrupalı otomobil üreticilerinin rekabetini artırmak için mevcut karayolu trafiği mevzuatını şekillendirme konusunda aktif bir rol oynuyor. Renault-Nissan Otonom Araç Direktörü Rémi Bastien. “Bugün, yollarda göreceğimiz otonom araçlar için yeni bir milat. “Renault olarak, yolda güvenli ve stressiz bir sürüş için sanayi ortakları, üreticiler ve meclis üyeleri ile birlikte yakından çalıştığı için büyük mutluluk duyuyoruz” açıklamasını yaptı.

reklam
Lassa reklamı

Renault, Avrupa ülkelerindeki trafikte kilometrelerce test edilmiş üç ESPACE otonom demo aracını gün yüzüne çıkarıyor. Araçlar, 2014 yılında tanıtımı yapılan Next Two prototipinde yansıtılan Renault’nun vizyonunu yansıtıyor.

Herkes için otonom araç
Renault, 2020 yılından sonra ve güvenle “eyes-off/hands off” (göz ve ellerin kullanımına gerek duymayan) teknolojisini, erişilebilir fiyatlarla geniş kitlelere sunan ilk marka olmayı taahhüd ediyor. Bu teknolojinin hedefi yolların daha güvenli, daha eğlenceli olmasını sağlamak ve sürücünün kendine ayırdığı zamanı artırmak.

Renault, 50 yılı aşkın bir süredir yol güvenliğini iyileştirmek için aktif olarak çalışıyor. Trafik kazalarının yüzde 90’ından fazlası insan hatasından kaynaklı ve Renault Gelişmiş Sürücü Yardımı sistemleri, araç kullanıcılarına bu kazaların sayısını azaltma konusunda yardımcı olmayı hedefliyor. Renault’nun bu alanda kaydettiği ilerlemeler, Fransa’da ciddi veya ölümcül trafik kazası oranını 15 yıllık bir sürede yüzde 80 oranında azaltmayı başardı. Otonom araç ise güvenlik üzerine yapılan bu çalışmaların süregelen çalışmalarının bir uzantısı.

Yolculuğun en sıkıcı anlarında, örneğin bir otobanda giderken veya trafikte sıkışıp kalmışken otonom sistemler görevi devralarak, sürüşü daha az stresli ve daha keyifli hale getiriyor. Bunu yaparken de sürücüye sınırsız seçimler sunarak onu sürüş keyfinden mahrum bırakmıyor.

2020’den sonra yasal düzenlemeler çerçevesinde sürücüler, zamanlarını en iyi şekilde kullanmak üzere araç içinde online olacak ve güvenle yolculuk edebilecekler.