Yeni 208 Advertisement

Fazıl Say “Doğanın Sesi” konseri, Mercedes-Benz Türk’ün katkılarıyla müzikseverlerle buluştu

 Fazıl Say “Doğanın Sesi” konseri, Mercedes-Benz Türk’ün katkılarıyla müzikseverlerle buluştu

Fazıl Say “Doğanın Sesi” konseri, 49. İstanbul Müzik Festivali kapsamında 19 Ağustos Perşembe akşamı, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşti. Fazıl Say “Doğanın Sesi” konseri, İstanbul Müzik Festivali’ne 34 yıldır verdiği destekle “Yüksek Katkıda Bulunan Gösteri Sponsoru” olan Mercedes-Benz’in katkılarıyla müzikseverlerle buluştu.

Mercedes-Benz’in İstanbul Kültür Sanat Vakfı ile iş birliği bundan 34 yıl önce İstanbul Müzik Festivali klasiklerinden ‘Saraydan Kız Kaçırma’ operasının gösteri sponsorluğunu üstlenmesiyle başlamıştı. Bu yolculuk, Festival’in en seçkin gösterileri ile devam etti. Mercedes-Benz, 30 yılı aşkın süredir kesintisiz devam eden desteği ile kentin en özel sanat etkinliklerinden biri olan İstanbul Müzik Festivali’nin “En Yüksek Katkıda Bulunan Gösteri Sponsorları” arasında yer alıyor ve bu paye ile anılmaktan onur duyuyor.

Fazıl Say, bir dünya bir de Türkiye prömiyeri ile festivale konuk oldu

Fazıl Say, “Doğanın Sesi” başlıklı konserde Gidon Kremer ve Yuri Bashmet gibi sanatçılarla, oda müziği alanında birbirinden parlak iş birlikleri bulunan keman sanatçısı Friedemann Eichhorn ve üç ECHO Klassik, Diapason d’Or ve birçok prestijli ödülü kucaklayan casalQuartet ile buluştu.

Fazıl Say’ın, pandemi döneminde bestelediği ve “En iyi eserim” diye nitelendirdiği yeni piyano sonatı “Yeni Hayat”ın dünya prömiyeri de festivalde gerçekleşti. Sanatçının, Kaz Dağları isimli keman sonatının da Türkiye prömiyerinin yapıldığı gecede, Say’ın Atatürk’ün Yalova’da bulunan Millet Çiftliği’ndeki çınar ağacı ve köşkün öyküsünü anlatan “Yürüyen Köşk” isimli eserinin yanı sıra Brahms ve Barber’dan eserler de seslendirdi.

Mühendis bursiyerler de konserdeydi

Mercedes-Benz Türk’ün 2018 yılında, kadının güçlenmesine yönelik yaptığı sosyal sorumluluk çalışmalarından biri olan ve ihtiyaç sahibi başarılı üniversite öğrencilerini desteklemek amacıyla başlattığı Boğaziçi Üniversitesi Burs Programı öğrencileri de konseri izleyenler arasında yer aldı.