Ferrari’ye 3. kez “Yılın Performans Motoru” ödülü

 Ferrari’ye 3. kez “Yılın Performans Motoru” ödülü

F12 BERLINETTA www.e-motoring.com
Ferrari’nin F12berlinetta modelinde kullandığı 4.5 litrelik V12 yapılı motoru, 2013 Uluslararası Yılın Motoru yarışmasında “Yılın En İyi Performans Motoru” ödülüne layık görüldü. 2011 ve 2012 yıllarında Ferrari 458 Italia ve 458 Spider modellerinde görev yapan 4.5 litrelik V8 motor ile üst üste aynı ödülü kazanma başarısını gösteren Ferrari bu yıl da motor oscarlarına damgasını vurdu.

“Uluslararası Yılın Motoru” yarışmasında rakiplerini geride bırakan ve Ferrari’nin mühendislik başyapıtı olarak övgü toplayan V12 motoru, 740 HP güç ve 690 Nm’lik maksimum torkuyla sıra dışı performans verilerinin yanında, düşük emisyon değerlerine imza atılmasına da yardımcı oluyor. Uluslararası Yılın Motoru yarışmasında çok sayıda rakibini geride bırakan Ferrari’nin performans abidesi, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, 4.0 litre üstü kategorisinde de yılın en iyi motoru unvanına sahip olmayı başardı.

reklam

FERRARI F12 ENGINE
Dünya genelinde istikrarlı büyümesine devam eden Ferrari’nin F12berlinetta modelinde görev yapan 4.5 litrelik V12 motor, 35 ülkeden gelen uzman otomotiv gazetecilerden oluşan EOTY (Engine Of The Year) jürisi tarafından “Yılın En İyi Performans Motoru” seçildi. Böylece Ferrari’nin V12 motoru, V8 motorundan görevi devralarak ve üç yıl üst üste Ferrari adına kazanılan ödül sayısını altıya çıkarttı.Tüm zamanların en hızlı ve en güçlü Ferrari’si F12berlinetta’nın “Uluslararası Yılın Motoru” yarışmasında rakiplerini geride bırakan V12 motoru, 740 HP güç ve 690 Nm’lik maksimum torkuyla sıra dışı performans verilerinin yanında düşük emisyon değerlerine imza atılmasına da yardımcı oluyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ferrari Motor Departmanı Başkanı Jean Jacques His; “Bu iki kategoriyi de üç yıl üst üste, güçlü rakiplerimize karşı kazanmak, mutluluk verici bir sonuç. Bu başarı, zorlu teknik hedeflere ulaşmaya çalışan Ferrari mühendislerinin çabalarının kanıtıdır.” dedi.

“Uluslararası Yılın Motoru” yarışmasında çok sayıda rakibini geride bırakan Ferrari’nin performans abidesi motoru, aynı zamanda 4.0 litre üstü kategorisinde de yılın en iyi motoru unvanına bir kez daha sahip olmayı başardı. Bugüne kadar çok sayıda uluslararası ödül kazanan F12berlinetta, daha önce 599 GTB Fiorano’da kullanılan V12 motorundan 120 HP daha fazla güç ve %30 daha az emisyon değeri sunan, yeni V12 motoruyla ödülleri toplamaya devam edeceğinin sinyallerini veriyor.

reklam
Advertisement