Fiat 500C 0.9 TwinAir

 Fiat 500C 0.9 TwinAir

Fiat 500C 0.9 TwinAir
Tasarımdan üretim kalitesine ve stiline Fiat tarihinin gelmiş geçmiş en iyi ürünü 500’ün üstsüz versiyonu da sevimli, kullanışlı ve eğlenceli. 10 yıl öncesine kadar Daewoo Matiz vardı, geçtiği yollarda çocukların el sallamasıyla ünlü. Ondan sonra çocuklar hiçbir otomobile gülümseyerek el sallamadı. Ta ki 500 tekrar üretilmeye başlayıncaya kadar. Doğrusu MINI’den sonra retro otomobil işini en iyi Fiat becerdi. Çünkü Fiat’ın da geleneği çok güçlüydü. Belki çok konforlu değil ama kesinlikle herkesi gülümseten bir sevimliliğe sahipti 500. Onun üstsüz versiyonu da aynı özelliğe sahip. Kişiliği giderek zayıflayan modellerin arasında öne çıkan, kendisini belli eden bir model. Gövdeyi süsleyen damalar ve bant, otomobilin performanslı olduğu hakkında ipucu veriyor. Ciddiye olsanız iyi olur, ele avuca sığmıyor, kıpır kıpır bu minik.

Fiat 500C 0.9 TwinAir
Aslında tam bir cabrio değil, sanki uzatılmış sunrooflu gibi. Çünkü kumaş tavan sütunları birleştiren kirişlerin arasında geriye katlanıyor. Ama emin olun bu tasarım, 500’ün retro stiline daha uygun. Hem de gövdenin sertliğini destekliyor. Belki konfor aradığımız öncelik değil ama bu kadar küçük bir otomobilin rijitliğinin az olması, ancak go-kartlarda hoş karşılanabilirdi… Tek bir dokunuşla aşama aşama katlanan kumaş, ilk çeyreğinde sunroof gibi aralanıyor. Tavan yarım açıkken hız yükseldiğinde rüzgar kabine giriyor, kumaş dalgalanmaya başlıyor. Kumaş tavan tamamen açıldığında 500C’nin geri görüşü hayli sınırlanıyor. Yalnız, katlanan tavanın üzerindeki spoylere yerleştirilmiş 3. stop lambası, etkileyici bir tasarım. Bu spoyler tavan açılınca da pozisyonunu koruyor ve görevini sürdürüyor.

Fiat 500C 0.9 TwinAir
Tıpkı MINI gibi stili ve taşıdığı miras çok net olan otomobilin kabininde stil, üst seviye donanımla daha yukarı taşınmış. TFT ekranlı gösterge tablosu, 0.9 litrelik versiyona özel damaları ve tabii G-force göstergesiyle daha da ilginç hale getirilmiş. Kabine hava katan spor koltuklar, Cult donanımda alınabiliyor. Arkada mesafeler hayli sınırlı. Otomobilin bagajı da beklendiği üzere minicik. Ancak birkaç alışveriş poşetiyle yetinmek gerekiyor ama arka koltuklar oturulmaya değil de yatırılmaya yerleştirilmiş gibi…

Fiat 500C 0.9 TwinAir
Otomobilin 2 silindirli 0.9 silindirli turbo beslemeli motoru, umulmadık eğlenceli bir performans sağlıyor. Alt devirleri hayli cansız olsa bile özellikle üst devirlerde büyük eğlence var. Yırtık bir ses yayan motor, minik 500C’yi kullanmayı tam bir keyif haline getiriyor. Ama dar ve keskin virajlarda önden kontrol edilebilir kaymalara hazırlıklı olmakta yarar var. Riskli kullanımlarda go-kart gibi dönmeye çok hazır.

Fiat 500C 0.9 TwinAir
2007’de ilk tanıtılmasından sonra eleştiriler üzerine birçok açıdan güvenlik özellikleri geliştirilen Fiat 500, EuroNCAP çarpışma testinden 5 yıldızla mezun olmuştu. Donanımında standart sunulan 7 havayastığının olması da ayrıca güvende hissettiriyor.

Fiat 500C 0.9 TwinAir Fiat 500C 0.9 TwinAir
+ Sürüş güvenliği
+ Dirençli gövde
+ Güvenlik özellikleri
+ Eğlenceli sürüş karakteri
– Sınırlı geri görüş
– Cansız alt devirler
– Keskin virajlarda önden kayma eğilimi

Fiat 500C 0.9 TwinAir
Yakıt tipi: Benzinli
Motor hacmi (cc): 875
Motor gücü (HP): 105@5500
Maksimum tork (Nm): 145@2000 d/d
Vites kutusu: 6-ileri manuel
Maksimum hız (km/s): 188
0-100 km/s hızlanma (sn): 10.0
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 5.5/3.5/4.2
Ağırlık (kg): 980
U/G/Y (mm): 3546/1627/1488
Aks mesafesi (mm): 2300