Fiat Linea yenilendi

 Fiat Linea yenilendi


Türk mühendis ve işçisinin uzmanlığıyla üretilerek Türkiye ile birlikte birçok ülkede satışa sunulan Fiat Linea yenilendi. 25 milyon dolarlık bir yatırımla yenilenen Fiat Linea, hem küçük hem kompakt sedan sınıfındaki yerli ve ithal rakiplerine göre fiyat/fayda orantısındaki avantajlarıyla olduğu kadar değişen iç/dış tasarımı ve artan konfor özelliklere sahip. İlk olarak 2007 yılı ilkbaharında satışına başlanan ve aradan geçen 5 yıl sonrasında 85 bine yakın müşterinin tercihi olan Fiat Linea’nın yenilenen versiyonu 24 Nisan’dan itibaren Türkiye yollarına çıkmaya hazırlanıyor.


Nisan’da özel fiyatlarla
Lansmana özel olarak Nisan ayı boyunca 34.360 TL’den başlayan fiyatıyla dikkat çeken Yeni Fiat Linea, öncelikli olarak tasarımında gerçekleştirilen yerinde estetik değişikliklerle ön plana çıkıyor. Çift şeritli krom ön ızgarası, daha kaslı tasarıma sahip ön alt hava girişlerindeki krom şeritleri, sis farları ve yeni ön tamponuyla daha iddialı bir görünüm sunuyor. Arka bölümde ise plakalık bölümü bagaj kapağına taşınırken, krom detaylar ve yeni arka tampon yine farklılığını ilk bakışta belli ediyor.
Kabin içinde ise kokpit, yenilik operasyonunun merkezini oluşturuyor. Sedan bir otomobile uygun renk ve kumaş döşeme seçenekleriyle kombine edilerek albenisi daha da artan yeni tasarımlı kabin içinde konfor odaklı yeni teknolojik donanımların adaptasyonu da dikkat çekiyor.
Blue& Me TM’ye eklenen AUX girişi sayesinde iPod gibi cihazlar da bir kablo yardımıyla rahatça bağlanabilirken, USB girişinin ise orta konsola taşınmasıyla sürücünün artık çok daha rahat erişim sağlayabilmesi amaçlanıyor. Bu sayede EcoDrive özelliğinden de sürücülerinin yararlanabilmesini sağlayan yeni Fiat Linea’da ayrıca tamamen yenilenen çift iklimlendirmeli otomatik klima gibi özelliklere de yer veriliyor. 6 hava yastığının yanı sıra ESP, ABS, ASR, MSR ve Hillholder gibi aktif güvenlik sistemleriyle donatılan Yeni Fiat Linea, yağmur ve arka park sensörlerinden hız sabitleyiciye kadar zengin ekipman özelliklerine de sahip olarak müşterilerinin beğenisine sunuluyor. 2603 mm’lik aks mesafesi ile hem önde hem arkada oturan yolcularına ferah yaşam alanı ve geniş diz mesafesi sunan Yeni Fiat Linea, hem İtalyan estetik anlayışını yansıtan tasarımı hem de 4596 mm’lik uzunluk (36 mm’lik artışla), 1730 mm’lik genişlik ve 1494 mm’lik yükseklik ölçüleriyle de sınıfının her açıdan kompakt estetik değerlerini de sunabiliyor. Yeni Fiat Linea, 500 litrelik bagaj hacmiyle ise (arka koltuklar katlandığında 870 litre) sınıfının en iyisi olma iddiasını yine sürdürüyor.
Easy, Urban ve Lounge adı verilen 3 yeni donanım paketiyle fiyat/donanım ekseninde güçlü formunu yeniden ortaya koyan Fiat Linea, tümü Euro 5 çevre emisyonlarını karşılayabilen biri benzinli (1.4 litre 77 HP) ve ikisi turbo dizel motor (1.3 litre 95 HP ve 1.6 litre 105 HP Multijet) tercih edilebilecek.

“Sedan Pazarına Klinik İnceleme Yaptık, Müşteri Beklentilerini Ortaya Çıkardık”
Fiat Marka Direktörü Okan Baş, “Türkiye’de toplam binek otomobil pazarında satışların %50’sini sedan karoserli modellerin oluşturduğu göz önünde alınacak olursa Fiat Linea’nın Fiat markası için önemi çok daha fazla ortaya çıkmaktadır. Zira Türkiye’de satılan her 10 sedan otomobilden 8’ini küçük ve kompakt sınıflara ait modeller oluşturuyor. Geçtiğimiz yıl 33 bin adedi aşkın satış ile de iç pazarda kendi sınıfının en fazla tercih edilen otomobili olan mevcut Fiat Linea ile aynı zamanda 2012 yılının ilk 3 ayında 6 bine âdete yakın satışla % 6’ya yakın bir pazar payı elde ettik. Yani mevcut Fiat Linea, Türkiye’de yılın ilk çeyreğinde en çok tercih edilen otomobil modeli oldu. Bu başarıyı daha ilerilere taşımak ve daha fazla memnun müşterilere sahip olma hayalimizi gerçekleştirmek için ise artık Yeni Fiat Linea var. Yılsonuna kadar toplam 45 bin adetten fazla Fiat Linea satışı (Yeni Fiat Linea ve Linea Classic) ve Türkiye’nin en çok satan otomobili unvanını koruma hedefiyle yeni modelimize hoş geldin diyoruz” dedi.

Yeni Fiat Linea’nın iddiasının arkasında tüm aile bireylerinin favorisi olmasını sağlayacak etkili değişimlerin yattığına dikkat çeken Baş, “Türkiye sedan pazarındaki temsilcimiz Fiat Linea’yı yenilerken müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini ön planda tuttuk. Türkiye’de sedan alıcılarını yaptığımız klinik testlerle yakından inceledik. 400’e yakın katılımcı ve Türkiye’de satılan belli başlı tüm sedan otomobilleri dahil ederek yaptığımız klinik testte sedan alıcılarının tercihlerini etkileyen faktörleri tespit ederek Fiat Linea’yı yeniden şekillendirdik. Tüm araçların fiyatları ile birlikte değerlendirildiği klinik testlerin sonunda ise yeni Fiat Linea başarılı fiyat/fayda ilişkisi sayesinde % 22 pay ile en çok tercih edilen otomobil oldu” açıklamasında bulundu. Başarısını kanıtlamış mevcut modeli Fiat Linea Classic adıyla üretim ve satışına devam ederek küçük sınıf sedan pazarında daha ekonomik bir seçenek olarak konumlandırmaya devam edeceklerini de vurgulayan Okan Baş,“ Yeni Fiat Linea’yla ise daha fazla beklenti içinde olan müşteri kitlesinin ihtiyaçları doğrultusunda hem küçük sedan sınıfının zirvesinde hem de kompakt sedan sınıfında başarı hedefliyoruz” dedi.

1 Yorum

  • 2011 Linea kullanıyoruz aerodinamik yapısı mükemmel bir araba gerçekten ama yeni makyaj da çok yakışmış. Tek problem arka koltuk kısmının dar olması biraz daha genişletilseydi yani kasasında da bir yenilik yapılsaydı işte konsept bir C sınıfı modeli olurdu.

Bu yazı yorumlara kapalıdır.